Przedsiębiorstwa typu start-up i scale-up, wspierane przez Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT, będą miały możliwość szybszego dostępu do finansowania w ramach Akceleratora EIC. Schemat Szybkiej Ścieżki (Fast Track) pozwala EIC traktować z większym zaufaniem wnioski wynikające z projektów już finansowanych przez Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT w ramach programów Horyzont Europa czy Horyzont 2020.
Wspólnoty Wiedzy i Innowacji Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) będą w stanie oszacować przedsiębiorstwa typu start-up i scale-up, które wspierają, i przeprowadzić je bezpośrednio do etapu pełnego aplikowania o grant EIC Accelerator. Szybka Ścieżka (Fast Track) pomaga znacznie przyspieszyć proces i zmniejszyć obciążenia administracyjne dla wnioskodawców, którzy chcą złożyć wniosek do Akceleratora EIC.
W ramach Szybkiej Ścieżki uznaje się, że przedsiębiorstwa typu start-up i scale-up wywodzące się ze wspólnot EIT mają już udokumentowane osiągnięcia. Po procesie identyfikacji i przeglądu podjętego przez wspólnotę EIT, firmy zostaną zaproszone do złożenia pełnego wniosku do Akceleratora EIC bez przechodzenia przez początkowy etap składania skróconego wniosku w procedurze oceny. Mogą również bezpośrednio skorzystać z trzech dni indywidualnego coachingu, aby przygotować pełen wniosek projektowy.
Następnie wnioskodawcy będą mieli rok na dopracowanie i złożenie pełnego wniosku. Daje im to czas na dopasowanie się do jednej z dat granicznych (cut-off) Akceleratora EIC w ciągu roku. Zainteresowane przedsiębiorstwa typu start-up i scale-up, które są już beneficjentami programów tworzenia przedsiębiorstw wspólnot EIT, powinny skontaktować się z odpowiednią wspólnotą w celu uzyskania dalszych informacji na temat procesu.
EIC i EIT są częścią szerszego ekosystemu, który UE ustanowiła w ramach programu Horyzont Europa, aby wspierać europejskich przedsiębiorców w stawaniu się wiodącymi firmami na świecie. W styczniu tego roku podpisany został protokół ustaleń, który wzmocnił wsparcie, jakiego EIC i EIT już udzielają tysiącom innowacyjnych start-upów i MŚP, aby mogły rozwijać się w Europie i zapewnić im dostęp do usług i sieci doradczych.
Akcelerator EIC oferuje granty dla start-upów i MŚP w wysokości do 2,5 mln euro w połączeniu z inwestycjami kapitałowymi za pośrednictwem Funduszu EIC w wysokości od 0,5 do 15 mln euro. Oprócz wsparcia finansowego, wszystkie projekty korzystają z szeregu usług akceleracji biznesowej, które zapewniają dostęp do najlepszej wiedzy i doświadczeń korporacji, inwestorów i członków ekosystemu.
EIT to największy ekosystem innowacji w Europie, skupiający blisko 3 000 partnerów z czołowych organizacji biznesowych, badawczych i edukacyjnych z całej Europy w ponad 60 centrach innowacji. Dzięki dynamicznym partnerstwom paneuropejskim, Wspólnota EIT oferuje szeroki zakres wsparcia w obszarze innowacji i przedsiębiorczości. Działania te mają wzmacniać zdolność Europy do innowacji i tworzenia rozwiązań dla pilnych globalnych wyzwań, a jednocześnie pielęgnować talenty przedsiębiorcze w celu tworzenia zrównoważonego wzrostu i miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników w Europie.
(Źródło: EIT)