Nauki społeczne i humanistyczne (SSH) od wielu lat pełnią istotną role w realizacji polityk naukowych i innowacyjnych Komisji Europejskiej. Aż do zakończenia 7. Programu Ramowego, miały one swój dedykowany obszar, w ramach którego realizowane były projekty o wysokim znaczeniu i wpływie społecznym.
Począwszy od Programu Ramowego Horyzont 2020 Komisja Europejska rozpoczęła proces integracji nauk społecznych i humanistycznych przekrojowo, we wszystkich filarach i obszarach programów ramowych. Priorytetowym celem tego działania ma być zwiększenie wpływu i znaczenia społecznego projektów oraz podniesienie poziomu zaangażowania obywateli Europy. W wielu obszarach obecnego programu ramowego Komisja Europejska zakłada zasadność włączenia kompetencji SSH, jako jednego z kluczowych czynników dalszego rozwoju europejskich badań i innowacji. Wiele tematów konkursowych wręcz wymaga już obowiązkowego włączenia kompetencji organizacji bądź zespołów SSH. Są one istotne m.in. w kontekście rozwoju badań i innowacji dla nauk przyrodniczych i fizycznych, nauk o zdrowiu, rozwoju technologii IT, transportu czy bezpieczeństwa cywilnego.
Nasze wydarzenie kierujemy zarówno do przedstawicieli organizacji działających w obszarze nauk społecznych i humanistycznych jak również do przedstawicieli obszaru STEM, poszukujących praktycznych wskazówek do nawiązania współpracy. W trakcie webinarium chcemy Państwu przybliżyć kluczowe aspekty związane ze współpracą i włączaniem się organizacji SSH w zespoły projektowe Horyzontu Europa, zaprezentować narzędzia i platformy wspierające nawiązywanie współpracy oraz poradniki i dokumenty wspomagające działania integrujące nauki społeczne i humanistyczne w konkursach.
Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy również praktyków – przedstawicieli polskich organizacji realizujących projekty Horyzontu Europa, w których działania badawczo-innowacyjne uwzględniają wykorzystanie kompetencji SSH do realizacji zadań postawionych przez Komisję Europejską. Praktyczne przykłady integracji nauk społecznych i humanistycznych pomogą uczestnikom spotkania kompleksowo zdobyć wiedzę i przygotować do aktywnego udziału w kolejnych konkursach Horyzontu Europa.
Dla wzbogacenia przekazu webinarium w wydarzeniu weźmie również udział przedstawicielka Narodowego Centrum Nauki, która przedstawi konkursy ze stałej oferty NCN, a także konkursy współorganizowane przez NCN z agencjami partnerskimi z zagranicy.
Zapraszamy do zapoznania się z AGENDA i do rejestracji na wydarzenie.
Webinarium odbędzie się na platformie MS Teams. Link zostanie przesłany do zarejestrowanych uczestników na kilka dni przed spotkaniem.