Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Konferencja „SSH in Horizon Europe: Poland’s successes and future challenges in Cluster 2”

(Data i czas/Date & Time):
22/11/2024  09:00 - 15:30
(Miejsce/Location):
Warsaw Presidential Hotel
(Organizator/Organizer):
KPK/NCBR

Konferencja „SSH in Horizon Europe: Poland’s successes and future challenges in Cluster 2” – nauki społeczne i humanistyczne w Horyzoncie Europa odbędzie się 22 listopada 2024 r. w Warszawie.

Polskie organizacje działające oraz specjalizujące się w tematyce nauk społecznych i humanistycznych od wielu lat angażują się w konkursy Programów Ramowych. Już w Horyzoncie 2020 Polska skutecznie sięgała po środki finansowe w ramach 6. wyzwania społecznego „Europa w zmieniającym się świecie” stojąc na czele UE13 i efektywnie współpracując z organizacjami z całej Europy i świata. Trend ten jest kontynuowany, z kolejnymi dużymi sukcesami polskich organizacji, w Horyzoncie Europa w konkursach Klastra 2 „Kultura, kreatywność i społeczeństwo inkluzywne”.

Polskie sukcesy w klastrze 2

Wieloletnia owocna współpraca z organizacjami z całej Europy, zaangażowanie w sieci i stowarzyszenia skupiające ekspertów nauk społecznych i humanistycznych, udział w konferencjach i wydarzeniach brokerskich zaowocowały ogromnymi sukcesami polskich organizacji w ostatnich dwóch konkursach klastra 2. W 2023 r. aż  cztery polskie podmioty pozyskały dofinansowanie koordynowanych przez siebie projektów. Podobnie w 2024 r. cztery kolejne projekty z polską koordynacją są przeznaczone do dofinansowania. To duże sukcesy, bo niewiele polskich zespołów sięga po koordynacje w dużych projektach europejskich. Łącznie, po wszystkich dotychczasowych konkursach klastra 2, 76 polskich zespołów uczestniczy aktywnie w 105 projektach jako pełnoprawny partner konsorcjum. Polskie zespoły pozyskały dotychczas ponad 30 mln euro, co stanowi więcej niż 3% całkowitego budżetu dotychczasowych konkursów. W rankingu krajów zaangażowanych w klaster 2 zajmujemy  dobrą 11. pozycję.

 

Polskie koordynacje w klastrze 2: uczelnia, instytut, firma, muzeum

W konkursie 2023 aż cztery krajowe instytucje otrzymały dofinansowanie w ramach  koordynowanych przez siebie projektów:

  • SAUFEX (Łukasiewicz PORT) zakłada stworzenie ujednoliconej bazy wiedzy o zagranicznych ingerencjach i manipulacji informacjami, a także ustanowienie specjalnych rad ds. odporności, które staną się organem doradczym dla przedstawicieli władz i organizacji pozarządowych, zapewniając zbiorowe podejście do zwalczania FIMI w krajach UE.
  • ENCODE (ASM Research Solutions Strategy), którego nadrzędnym celem jest rozszyfrowanie znaczenia i roli emocji w polityce i ponowne ich zakodowanie (encode) w celu stworzenia nowych, funkcjonalnych i pozytywnych narracji politycznych w Europie.
  • IMPULSE (Muzeum UJ Collegium Maius), którego celem jest opracowanie przełomowych, kompleksowych rozwiązań i metod w zakresie procesów digitalizacji i dostępności cyfrowych zbiorów dziedzictwa kulturowego, które umożliwią ich innowacyjne (ponowne) wykorzystanie, rozwiążą wyzwania związane z interoperacyjnością platform i ułatwią dostępność istniejących zdigitalizowanych treści dziedzictwa kulturowego w nowych kontekstach, takich jak wirtualne światy.
  • Link4Skills (Akademia Leona Koźmińskiego) – projekt badawczy, dotyczący niedoborów umiejętności na rynku pracy. Akronim odzwierciedla cele konkursu, łącząc 4 wymiary dopasowania umiejętności. Obejmuje on 4 procesy reagowania na niedobory umiejętności: przekwalifikowanie / podnoszenie kwalifikacji populacji (w tym migrantów i nieaktywnych kobiet), podnoszenie płac, automatyzację i migrację.

W trakcie konferencji „SSH in Horizon Europe: Poland’s successes and future challenges in Cluster 2” chcemy zaprezentować historie sukcesów naszych krajowych koordynatorów i zainspirować uczestników do dyskusji nad zaangażowaniem polskich organizacji w kolejne konkursy klastra 2, które będą ogłaszane w latach 2025-2027.
Koordynatorzy projektów zaprezentują swoje doświadczenia z procesu przygotowania wniosków i aplikowania w konkursach, jak również opowiedzą o realizacji prac. W trakcie dyskusji, licząc na duże zaangażowanie uczestników konferencji, będziemy poruszać kwestie najistotniej wpływające na sukces aplikowania w konkursach Horyzontu Europa. Chcemy, aby przekazane doświadczenia historii sukcesu, były dla uczestników wydarzenia inspiracją do podejmowania decyzji o zaangażowaniu w projekty, a w szczególności podejmowania wyzwania koordynacji wniosków w przyszłych konkursach.

SSH w Horyzoncie Europa – znacznie więcej niż konkursy tematyczne

Drugą część wydarzenia poświęcimy na prezentacje i dyskusje nad wpływem integracji nauk społecznych i humanistycznych w Horyzoncie Europa oraz przedstawienie nowych partnerstw klastra 2, których uruchomienie planowane jest na lata 2025-2027: Social Transformations and Resilience oraz Resilient Cultural Heritage. Do udziału w tej części konferencji zaprosiliśmy również przedstawicieli Komisji Europejskiej, którzy zaprezentują te inicjatywy, jak również wezmą udział w dyskusji z uczestnikami wydarzenia.

Liczymy, że wydarzenie będzie dla Państwa inspiracją do aktywnego udziału w inicjatywach konkursowych Klastra 2 w ostatnich latach realizacji Horyzontu Europa. Serdecznie zapraszamy do rejestracji (link znajduje się poniżej) i do aktywnego udziału w wydarzeniu.

Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.

AGENDA

Lokalizacja i data wydarzenia: Warszawa, Hotel Presidential (d. Marriott), 22 listopad 2024 r.

Rejestracja/Registration

Bilet zwykły Ilość:

Aby zapisać się na to wydarzenie prosimy się Zalogować, jeśli nie masz jeszcze konta: Załóż konto.
Zakładanie konta / rejestracja - Pomoc.


In order to register for this event, please log in or if you don’t have your account please create the account.
Creating an account / registration - Help.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.