Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Konferencja „Innowacje w ekologicznej uprawie roślin” – projekt SPIN-FERT Horyzont Europa


Projekt SPIN-FERT  finansowany w ramach konkursu Misji Gleba programu Horyzont Europa, jest koordynowany przez Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach.

Konferencja inauguracyjna z udziałem czterech polskich partnerów, odbędzie się 24 października 2024 o godz. 10.00 w siedzibie Instytutu Ogrodnictwa-PIB w Skierniewicach. Podczas spotkania będzie możliwość poznania i doświadczenia „Tchnienia Ziemi”, instalacji/wystawy mającej na celu podniesienie świadomości na temat roli gleby i substratów glebowych w naszym życiu.

Celem projektu SPIN-FERT jest walidacja kilku innowacji w celu ulepszenia substratów alternatywnych dla torfu do stosowania w uprawach ogrodniczych i ozdobnych, a także zintegrowanie różnych praktyk w zakresie zrównoważonego zarządzania zdrowiem i żyznością gleby. W szczególności SPIN-FERT ma na celu optymalizację procesu produkcji różnych kompostowanych produktów pochodzących z odpadów rolno-spożywczych lub zdefiniowanie innowacyjnych protokołów regeneracji podłoży zawierających włókna kokosowe poprzez poprawę ich składu. W tym celu substraty zostaną wzbogacone o szczepy drobnoustrojów i/lub ekstrakty humusowe specjalnie dobrane w celu poprawy ich właściwości i możliwości zastosowania, w szczególności w szkółkarstwie. Metody zarządzania glebą będą obejmować innowacyjne metody enkapsulacji korzystnych szczepów drobnoustrojów, stosowanie roślin okrywowych i innych praktyk, które zostaną zweryfikowane w doświadczeniach terenowych w 4 regionach Europy.

Sztuczna inteligencja zostanie wykorzystana w projekcie do opracowania różnych narzędzi, w tym zautomatyzowanego robota do analizy bioróżnorodności gleby, e-nosa do oceny aktywności drobnoustrojów glebowych oraz wskaźnika jakości gleby łączącego parametry fizyczne, chemiczne i biologiczne. W projekcie SPIN-FERT zakłada się przeprowadzenie ekonomicznej, społecznej i środowiskowej oceny substratów beztorfowych oraz zintegrowanych praktyk w celu wykazania ich działania w zrównoważonym rozwoju i promowania ich do szerokiej aprobaty przez profesjonalistów (rolników i producentów) oraz zwykłych obywateli (konsumentów płodów). Komunikacja i rozpowszechnianie działań oraz wyników projektu są również innowacyjne i obejmują narzędzia oparte na interakcji między sztuką a nauką, w szczególności poprzez wykorzystanie nowych technologii (np. wirtualnej rzeczywistości) i dzieł sztuki wizualnej.

Projekt Spin-FERT jest jednym z dwóch projektów koordynowanych przez jednostki z Polski w ramach Misji Gleba w programie Horyzont Europa.

Obowiązuje rejestracja: https://www.inhort.pl/zapraszamy-na-konferencje/

Agenda

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.