Zapraszamy Państwa na wydarzenie dedykowane Misji Gleba (A Soil Deal for Europe). Podczas webinarium zaprezentujemy m.in. tematy konkursowe na 2024 rok.
W panelu pt. “Polskie sukcesy” przedstawione zostaną dwa projekty koordynowane przez polskie jednostki , będą to:
- Projekt SPIN-FERT “Innovative practices, tools and products to boost soil fertility and peat substitution in horticultural crops” (projekt typu RIA, Multi Actor Approach), koordynatorem którego jest prof. Eligio Malusa z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach,
Celem Projektu SPIN-FERT jest pilna poprawa stanu gleby i produkcja beztorfowych podłoży uprawowych. W ramach projektu proces produkcji różnych biopochodnych i odpadowych produktów nawozowych zostanie zoptymalizowany w perspektywie gospodarki o obiegu zamkniętym. Zostaną one opracowane przy użyciu innowacyjnych protokołów, które zapewnią wysoce skuteczne biostymulatory i ulepszone właściwości kompostu. Zostaną one uzyskane poprzez dodanie specjalnie wyselekcjonowanych szczepów drobnoustrojów i sztucznych kwasów humusowych pochodzących z odpadów w celu poprawy ich właściwości i przydatności dla różnych roślin, w szczególności dla szkółkarstwa i przemysłu roślin doniczkowych. Wszystkie te innowacyjne produkty zostaną zatwierdzone w badaniach terenowych, z których większość zostanie przeprowadzona w gospodarstwach komercyjnych i szkółkach po procesie współdecyzji z rolnikami, a także zintegrowana z agronomicznymi praktykami zarządzania glebą w celu promowania przyjęcia praktyki.
oraz:
- Projekt NBSOIL “Nature Based Solutions for Soil Management”, (CSA) koordynowany przez prof. Grzegorza Siebielca, reprezentującego Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach.
Celem NBSOIL jest zaprojektowanie atrakcyjnego i różnorodnego programu nauczania, który umożliwi doradcom glebowym wdrożenie wizji zdrowia gleby poprzez wprowadzanie praktyk opartych na naturze (NBS – Nature Based Solutions). NBSOIL skupi się na 6 wielofunkcyjnych kategoriach praktyk w celu opracowania holistycznego podejścia do gospodarowania gruntami i zdrowia gleby w pełni zgodnego z Globalnym Standardem IUCN dla NBS: nawozy organiczne z lokalnie dostępnych bioodpadów, rośliny okrywowe, paludikultury, dywersyfikacja lasów, bioremediacja oraz niebiesko-zielona infrastruktura na terenach miejskich i podmiejskich.
Misja Gleba jest jedną z pięciu misji realizowanych w ramach unijnego programu badań i innowacji Horyzont Europa. Jej celem jest stworzenie 100 żywych laboratoriów i latarni morskich do 2030 r. w celu promowania zrównoważonego zarządzania gruntami i glebą na obszarach miejskich i wiejskich.
Mission Implementation Plan określa 8 celów Misji Gleba:
- Ograniczenie degradacji gruntów i pustynnienia
- Ochrona i zwiększanie zasobów węgla organicznego w glebie
- Zatrzymanie procesów zasklepiania gleby i zwiększenie ponownego wykorzystania gleb miejskich
- Zmniejszenie zanieczyszczenia gleby i jej odbudowa
- Zapobieganie erozji
- Poprawa struktury gleby
- Zmniejszenie globalnego wpływu UE na gleby
- Zwiększenie wiedzy o glebie w państwach członkowskich
Serdecznie zapraszamy do rejestracji i udziału w spotkaniu!