Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Wnioskodawcy z całej Polski wzięli udział w konferencji KPK Szeroki Horyzont 2024

Tegoroczny Dzień Informacyjny programu Horyzont Europa „Szeroki Horyzont 2024” odbył się w dniach 29-30 stycznia 2024 w Warszawie. W dwudniowym wydarzeniu zorganizowanym przez Krajowy Punkt Kontaktowy wspólnie z Komisją Europejską wzięło udział ponad 350 osób.

Dzień Informacyjny programu Horyzont Europa został objęty patronatem Przedstawicielstwa KE w Polsce, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej. Zebranych przywitała Dyrektor Działu Krajowego Punktu Kontaktowego w NCBR, Magdalena Bem-Andrzejewska, a oficjalnego otwarcia dokonał zastępca dyrektora NCBR – prof. Marcin Sobczak.

Głos polskich beneficjentów i ewaluatorów w Horyzoncie Europa

Sesje przewidziane na pierwszy dzień konferencji poprowadzili przedstawiciele Komisji Europejskiej. Gościem specjalnym był dr Matthias Will, Dyrektor Wspólnego Centrum Wdrożeniowego (CIC) Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji (DG RTD) Komisji Europejskiej, który omówił aspekty horyzontalne i przekrojowe związane z uczestnictwem w Programie Horyzont Europa. Eksperci KE podjęli także tematy związane z budową konsorcjów, prawami własności intelektualnej, realizacją przyznanych już grantów oraz wsparciem promocji rezultatów projektów.

Centralne miejsce w programie pierwszego dnia zajęła dyskusja na temat wyzwań, jakie stoją przed polskimi podmiotami biorącymi udział w Horyzoncie Europa. W debacie poprowadzonej przez zastępcę Dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego, dr Marię Śmietankę, poza dyr. M. Willem z KE, udział wzięli także doświadczeni przedstawiciele polskiego środowiska beneficjentów i ewaluatorów Horyzontu Europa.

Drugi dzień konferencji rozpoczęła seria wystąpień dyrekcji oraz ekspertów DKPK, mających na celu naświetlenie bieżących wydarzeń mających strategiczny wpływ na program oraz niektórych jego przekrojowych aspektów, takich jak nieoczywiste, choć dostępne formy uczestnictwa. Dyrektor DKPK przedstawiła też tegoroczne kalendarium kluczowych kampanii KPK, zapowiadając w szczególności najbliższe z nich: HE4business oraz Regiony na Horyzoncie.

Debata o sztucznej inteligencji

Wiele mądrych i ciekawych uwag padło ze sceny w czasie panelu dyskusyjnego „Horyzont AI – badania i innowacje dla przyszłości”, moderowanego przez Olę Ihnatowicz z KPK. Pomimo, że tematyka sztucznej inteligencji rozgrzewa wyobraźnię, dr hab. Maria Ganzha z Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk uspokajała, że poza ogromem możliwości zastosowań AI warto również dostrzec jej ograniczenia – tu nadal potrzebny jest człowiek i bez jego udziału nic się nie wydarzy, a wizje rodem z katastroficznych filmów typu „Terminator” nam nie grożą – powiedziała.

Dr hab. inż. Tomasz Trzciński z IDEAS NCBR Sp. z o.o. wskazał na realne zagrożenie płynące z rozwoju sztucznej inteligencji. Podkreślał, że oczekiwania wobec AI mogą przerosnąć jej możliwości technologiczne i doprowadzić do rozczarowania, a w konsekwencji – do ograniczenia środków na badania nad nią. Dodał, że AI nie motywuje do myślenia i może powodować postępujący brak dyscypliny intelektualnej w społeczeństwie, co z kolei w dłuższej perspektywie może wpłynąć negatywnie na nas jako ludzkość. Z kolei o praktycznych zastosowaniach sztucznej inteligencji usłyszeliśmy od Jacka Gralaka reprezentującego Transition Technologies PSC. Firma ma duże doświadczenie w pozyskiwaniu środków z programu HE, w tym także na wdrażanie rozwiązań opartych na AI w przemyśle. Im więcej AI wokół nas, tym potrzebniejsze są mądre regulacje (AI Act) i budowanie świadomości.

Sesje równoległe

Poza pasjonującymi dyskusjami w głównym panelu, KPK, we współpracy m.in. z NAWA, przygotował ponad 20 różnych sesji równoległych związanych z poszczególnymi obszarami tematycznymi i aspektami uczestnictwa w Horyzoncie Europa, w tym np. stowarzyszeniem Wielkiej Brytanii z HE – sesja ta została poprowadzona przez dr Jane Watkins, Regional Lead – European Programmes z KTN/Innovate UK.

Podczas obu dni konferencyjnych, w kuluarach zlokalizowane zostały stoiska, gdzie prezentowana była oferta uzupełniająca dla działań realizowanych przez KPK.

Za nami dwa dni uczty intelektualnej dotyczącej Horyzontu Europa oraz możliwości, jakie daje ten największy w świecie program na rzecz finansowania badań i innowacji. Jednak wsparcie KPK się tu nie kończy – przeciwnie: jesteśmy wciąż z Państwem, można od nas dzwonić, pisać lub umówić się na bezpłatne konsultacje!

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.