7 lutego 2022 odbyły się warsztaty dotyczące transportu wodnego. Miały one na celu przedstawienie wyników siedmioletnich inwestycji w badania, rozwój, innowacje i wdrażanie w kierunku inteligentnego, ekologicznego i zintegrowanego transportu wodnego w ramach programu ramowego Horyzont 2020.
Współfinansowane przez UE badania i innowacje są i będą ściśle powiązane z rozwojem polityki. W każdym panelu przedstawiono szereg projektów i ich rezultatów, połączono je z dyskusją na temat przyszłych perspektyw polityki i potrzeb w zakresie badań naukowych i innowacji oraz oczekiwań względem programu Horyzont Europa. Warsztaty zostały zorganizowane przez projekt STEERER, Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) i Dyrekcję Generalną ds. Badań Naukowych i Innowacji.
Przedstawiono możliwości finasowania badań i innowacji dla transportu wodnego wspierane przez CINEA, a także już realizowane projekty i synergie w obszarze transportu wodnego. CINEA przygotowała raport H2020 Waterborne Transport Projects (europa.eu) w tym zakresie.
Jako trzy kluczowe aspekty dla podwójnej transformacji sektora wymieniano:
- Badania i rozwój jako ważniejsze niż kiedykolwiek, które KE wesprze w aspekcie regulacyjnym;
- Współpracę nie tylko z KE i przemysłem, ale także z państwami członkowskimi i innymi na poziomie globalnym. Partnerstwa na rzecz tworzenia demonstratorów, skoncentrowane na wysokich poziomach gotowości technologicznej oraz krajowe programy badawcze;
- Zintensyfikowanie działań na arenie międzynarodowej, głównie przyspieszenie wdrażania – zwiększenie skali rozwiązań.
Po warsztatach przyszedł czas na refleksje czy cały sektor tak samo rozumie cyfryzację? Czego jeszcze potrzebuje sektor oraz co obecnie jest możliwe i co udało się zrealizować?
Właśnie aktualizowany jest program strategiczny dotyczący badań i innowacji w transporcie wodnym i wkrótce zostanie przekazany do otwartych konsultacji
Agenda Prezentacje i nagraniaoraz
Informacja prasowa