Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

„Regiony na Horyzoncie” – czyli marzec z HPK Polska Południowo-Wschodnia

Rozpoczynamy kampanię „Regiony na Horyzoncie”, której celem jest zaprezentowanie bogatej oferty wsparcia świadczonego przez powołaną przez Krajowy Punkt Kontaktowy ds. PR Horyzont Europa sieć sześciu Horyzontalnych Punktów Kontaktowych. Chcemy pokazać sukcesy jednostek z danego regionu w pozyskiwaniu grantów oraz zachęcić lokalne środowiska do intensyfikacji zaangażowania w największy na świecie program finansujący badania i innowacje – Horyzont Europa (HE).

Bohaterem marca jest HPK Makroregion Polska Południowo-Wschodnia z siedzibą w Krakowie. Jednostka świadczy usługi konsultacyjne i szkoleniowe mające na celu zwiększenie udziału naukowców oraz innowatorów z obszaru województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego w konkursach i projektach finansowanych z Programu Horyzont Europa. Specjalizacją Punktu są granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), aspekty prawne w HE oraz prawa własności intelektualnej.

Horyzont Europa przez pryzmat nauk o życiu

W tym miesiącu przyjrzymy się możliwościom, jakie daje Horyzont Europa na przykładzie nauk o życiu (Life Sciences). Przez cały marzec HPK Polska Południowo-Wschodnia będzie prezentował realizowane w makroregionie, a finansowane ze środków HE, badania z zakresu nauk o życiu. Ponadto przedstawi kompetencje eksperckie i zakres działalności podmiotów funkcjonujących w obszarze life sciences oraz pokaże osiągnięcia i sylwetki naukowców, którzy odnieśli sukcesy w pozyskiwaniu grantów.

W celu przybliżenia kompleksowej oferty Horyzontu Europa, HPK Polska Południowo-Wschodnia przez cały miesiąc będzie prowadził szkolenia z udziałem praktyków – ekspertów oraz laureatów HE. Będzie to okazja do zapoznania się z założeniami całego programu od podstaw, ale też szansa, aby dowiedzieć się, jak planować karierę naukową z wykorzystaniem instrumentów dostępnych w HE, jak wygląda praca ekspertów oceniających wnioski, w jaki sposób rozwiązywać kwestie związane z prawem własności intelektualnej oraz jakie możliwości dla przedsiębiorców oferuje program Horyzont Europa.

W ramach marcowej kampanii, HPK Polska Południowo-Wschodnia zaplanował cykl ośmiu szkoleń, a 21 marca 2024 r. zaprasza na największe wydarzenie w regionie na temat HE – Dzień Informacyjny Horyzontu Europastacjonarnie, w Krakowie, którego tematem przewodnim będą nauki o życiu.

Rejestracja na poszczególne wydarzenia
.

Makroregion Polska Południowo-Wschodnia w liczbach – udział w Horyzoncie Europa

Udział polskich podmiotów, w ujęciu ogólnopolskim, wyraźnie wzrósł w stosunku do poprzedniego programu ramowego, zarówno na płaszczyźnie finansowej (pozyskanie ponad 445 mln euro w pierwszych 396 konkursach w porównaniu z 223,87 mln euro w analogicznym okresie Horyzontu 2020), jak i pod względem liczby uczestniczących podmiotów (wzrost o 3,28% w stosunku do Horyzontu 2020) czy realizowanych projektów (wzrost o 31,05%).

Podmioty (np. jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy) i naukowcy z województw: małopolskiego (znaczna przewaga nad pozostałymi woj. z makroregionu PPW), podkarpackiego i świętokrzyskiego uzyskali co szóste euro ze wszystkich pozyskanych przez Polskę środków z HE, realizując 179 (blisko 20% wszystkich polskich) projektów, w tym koordynując 20 (niemal 19% polskich koordynacji w HE).

Trzeba w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że te dane dowodzą znakomitego wyniku makroregionu południowo-wschodniego w skali kraju, ponieważ sam region stołeczny (obejmujący Warszawę i najbliższe powiaty) odpowiada za blisko połowę całego otrzymanego przez Polskę dofinansowania, ok. 45% wszystkich polskich projektów i ok. 41% wszystkich koordynacji uzyskanych przez polskie podmioty.

Te optymistyczne dane nie oznaczają jednak, że potencjał regionu południowo-wschodniego do udziału w HE jest wystarczająco wykorzystany. Program zbliża się dopiero do połowy swojego funkcjonowania i przed polskimi jednostkami wciąż wiele możliwości i wyzwań.

Zachęcamy do aplikowania o granty z HE

– Wiemy, że potencjał w regionie Polski Południowo-Wschodniej w zakresie badań i innowacji jest bardzo duży – mówi Sebastian Bąk z HPK Polska Południowo-Wschodnia. – Rozumiemy jednak, że złożoność programu HE posiadającego tak kompleksową ofertę dla zróżnicowanych podmiotów oraz dysponującego wachlarzem instrumentów finansowania, może onieśmielać. Naszym zadaniem jako jednostki wspierającej wszystkich, którzy myślą o aplikowaniu o granty z HE, jest wyjaśnienie i przekonanie niezdecydowanych, że wszystko jest możliwe, a wrażenie pewnej niedostępności programu zmniejsza się po lepszym zrozumieniu procesu aplikacji oraz odpowiednim przygotowaniu – dodaje.

Zanim wyślesz wniosek projektowy, skonsultuj go z HPK Polska Południowo-Wschodnia. Usługi Punktu są całkowicie bezpłatne. Można dzwonić, pisać lub umówić się na spotkanie indywidualne.

HPK Makroregion Polska Południowo-Wschodnia

Politechnika Krakowska

ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków

tel. 12 628 25 88; 12 628 26 60

e-mail: hpk@transfer.edu.pl

Czytaj więcej:

https://www.gov.pl/web/hpk-polska-poludniowo-wschodnia/aktualnosci

https://www.facebook.com/hpk.krakow

https://www.linkedin.com/company/horyzontalny-punkt-kontaktowy-polska-po%C5%82udniowo-wschodnia/

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.