Już od czterech miesięcy Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Programu Horyzont Europa (KPK) prowadzi kampanię „Regiony na Horyzoncie”, której celem jest zaprezentowanie bogatej oferty wsparcia świadczonego przez Horyzontalne Punkty Kontaktowe (HPK) w sześciu makroregionach Polski. Przybliżamy działalność, specjalizacje, metodykę pracy oraz zakres świadczonego przez sieć wsparcia. Pokazujemy sukcesy polskich podmiotów w zdobywaniu grantów oraz zachęcamy lokalne środowiska do intensyfikacji zaangażowania w największy na świecie program Unii Europejskiej finansujący badania i innowacje – Horyzont Europa (HE).
Za nami 4 konferencje stacjonarne, kolejno w Krakowie, Olsztynie, Lublinie i Katowicach, w których uczestniczyli przedstawiciele Krajowego Punktu Kontaktowego oraz beneficjenci programu, dzieląc się doświadczeniami w zdobywaniu i realizacji grantów z HE. Łącznie zorganizowanych zostało 17 szkoleń w formule stacjonarnej i online. Przeprowadziliśmy wywiady z beneficjentami programu HE w całej Polsce oraz analizowaliśmy dane statystyczne dotyczące uczestnictwa polskich podmiotów w HE dla każdego makroregionu. Opublikowaliśmy 12 artykułów w dodatkach regionalnych Gazety Wyborczej oraz portalu gazeta.pl. Przez 10 dni w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia promowaliśmy wsparcie, jakie Horyzontalne Punkty Kontaktowe oferują osobom ubiegającym się o pracę w charakterze eksperta Unii Europejskiej oceniającego wnioski projektowe. Opublikowaliśmy 8 artykułów na stronach internetowych KPK, HPK oraz w newsletterze NCBR. Nasze działania wspieraliśmy również kampanią promocyjną Horyzontalnych Punktów Kontaktowych w pociągach regionalnych na terenie 11 województw oraz reklamą w Internecie, w wyniku której odnotowaliśmy ponad 11 tys. wejść na stronę kpk.gov.pl. Wspomnieć należy również o dziesiątkach postów w mediach społecznościowych publikowanych regularnie przez Krajowy Punkt Kontaktowy, jak również każdy z Horyzontalnych Punktów Kontaktowych.
Oferta Horyzontu Europa dla regionów
Bohaterem marca był HPK Polska Południowo-Wschodnia, którego jedną ze specjalizacji są granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Przez cały miesiąc przyglądaliśmy się możliwościom, jakie oferuje Horyzont Europa, na przykładzie nauk o życiu (life sciences), poznaliśmy kompetencje eksperckie i zakres działalności podmiotów funkcjonujących w tym obszarze na terenie Polski południowo-wschodniej oraz promowaliśmy osiągnięcia i sylwetki naukowców, którzy odnieśli sukcesy w pozyskiwaniu grantów. HPK PPW przygotował cykl 8 szkoleń oraz stacjonarną konferencję w Krakowie, podczas której dyskutowano na temat partnerstw europejskich, spotkań brokerskich oraz Misji HE.
W kwietniu przenieśliśmy się na północ kraju, gdzie HPK Polska Północna oferuje unikalny model wsparcia dla wszystkich podmiotów zainteresowanych Horyzontem Europa. Podczas konferencji w Olsztynie uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak pokierować swoją karierą naukową z wykorzystaniem finansowania z Horyzontu Europa. W trakcie szkoleń eksperci HPK PP omówili procedurę podpisywania umowy grantowej, dyskutowali o tym, jak skutecznie szukać partnerów do konsorcjum projektowego oraz przybliżyli działania, które są podejmowane w ramach platformy współpracy Pomorski Horyzont na rzecz podmiotów z województwa pomorskiego.
W maju kampania „Regiony na Horyzoncie” zbiegła się z 20. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym wyjątkowym miesiącu przenieśliśmy się na wschód Polski, prezentując ofertę HPK Polska Wschodnia działającego na terenie województw lubelskiego oraz podlaskiego. Tym razem skupiliśmy się na temacie jakości życia w szerokim kontekście obejmującym ochronę żywności oraz wybrane aspekty ochrony zdrowia. Przez cały miesiąc trwały szkolenia online, natomiast podczas konferencji w Lublinie zaprezentowane zostały m.in. możliwości, jakie daje Horyzont Europa w obszarze Klastra 6: Żywność, biogospodarka, zasoby naturalne, rolnictwo i środowisko oraz Misja Gleba.
Zielony Śląsk z Horyzontem Europa to czerwcowa odsłona kampanii „Regiony na Horyzoncie”. Przewodnim tematem tego miesiąca była energetyka, ICT i zielony transport. Województwa śląskie, opolskie oraz dolnośląskie, znajdujące się w obszarze działalności HPK Polska Południowo-Zachodnia, posiadają ogromny potencjał we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, na realizację których można zdobyć grant w programie Horyzont Europa. HPK PPZ przygotował trzy seminaria stacjonarne we Wrocławiu i Gliwicach na temat komercjalizacji wyników badań naukowych, aspektów finansowych w HE oraz bezpieczeństwa cywilnego. Gościliśmy również na Euro Science Open Forum w Katowicach, gdzie eksperci z HPK Polska Południowo-Zachodnia zorganizowali wystawę i konferencję na temat innowacji w energetyce, ICT i zielonym transporcie.Horyzontalne Punkty Kontaktowe wspierają polskich specjalistów ze wszystkich dziedzin w ubieganiu się o kontrakt eksperta lub ekspertki Komisji Europejskiej.
Wracamy we wrześniu
Za nami cztery niezwykle intensywne miesiące, ale kampania „Regiony na Horyzoncie” nadal trwa. Wracamy we wrześniu – szczególnym miesiącu, w którym obchodzić będziemy 25. rocznicę uczestnictwa Polski w programach ramowych Unii Europejskiej. Bohaterem tego miesiąca będzie HPK Polska Centralna, a w październiku kampanię kontynuować będzie HPK Polska Zachodnia. Przed nami wydarzenia związane z transformacją energetyczną i biotechnologią w kontekście możliwości finansowania, jakie daje Horyzont Europa.
Sieć sześciu Horyzontalnych Punktów Kontaktowych została wyłoniona w 2022 r. i jest koordynowana oraz finansowana przez Krajowy Punkt Kontaktowy w NCBR. Zasadniczym zadaniem sieci jest udzielanie wsparcia merytorycznego i administracyjnego podmiotom zainteresowanym udziałem w programie Horyzont Europa, na poziomie regionalnym. Metody pracy poszczególnych HPK są dostosowane do specyfiki oraz potrzeb poszczególnych makroregionów. Oferta sieci jest kompleksowa dzięki wyspecjalizowaniu punktów (np. finanse, IPR, firmy w HE) i wspólnemu z KPK kalendarium seminariów i szkoleń. Sieć KPK-HPK to w sumie ponad 100 ekspertów od Horyzontu Europa w całym kraju.