Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Rafał Duczmal Przewodniczącym Rady Zarządzającej Wspólnego Przedsięwzięcia EuroHPC

Rafał Duczmal, kierownik Sekcji Wyzwań Globalnych w Dziale Krajowego Punktu Kontaktowego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wyniku walnego głosowania został powołany na Przewodniczącego Rady Zarządzającej Wspólnego Przedsięwzięcia EuroHPC (The EuroHPC Joint Undertaking). Funkcję tę będzie sprawował 2 lata.

– To ogromne wyróżnienie zostać obdarzonym zaufaniem współuczestników w tak ważnym przedsięwzięciu Unii Europejskiej i krajów partnerskich. W działania EuroHPC JU jestem zaangażowany od jego powstania w 2018 roku, tym bardziej cieszy, że moja praca została doceniona na arenie międzynarodowej – powiedział Rafał Duczmal. – Polacy relatywnie rzadko sprawują wysokie funkcje w unijnych przedsięwzięciach, mam nadzieję, że to będzie okazja pokazać, że jesteśmy gotowi wziąć na siebie większą odpowiedzialność.

W swojej karierze Rafał Duczmal był zaangażowany we wdrażanie programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza przez Uniwersytet Warszawski, kompleksową obsługę wnioskodawców o granty na badania i innowacje w Programach Ramowych UE: Horyzont 2020 w obszarach ICT oraz infrastruktur badawczych, a obecnie Horyzont Europa m.in. w obszarach zdrowia, energetyki, transportu, czy zrównoważonego rolnictwa.

Realizował również zadania zlecane przez MEiN w zakresie nadzoru programowego i kształtowania polityki badawczej. Brał udział w negocjacjach i tworzeniu EuroHPC JU. Reprezentował Polskę na spotkaniach roboczych oraz podczas prac formalnych w ramach Rady Unii Europejskiej.

Po utworzeniu Wspólnego Przedsięwzięcia EuroHPC został nominowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do reprezentowania RP w Radzie Zarządzającej. W ostatnich latach pełnił podobne role w innych gremiach UE: Komitetach Programowych Programu Horyzont 2020 czy inicjatywie European Open Science Cloud (EOSC).

Europejski ekosystem superkomputerów

EuroHPC Joint Undertaking jest wspólną inicjatywą Unii Europejskiej, krajów europejskich i partnerów prywatnych, mającą na celu stworzenie światowej klasy ekosystemu superkomputerów w Europie. Partnerstwo umożliwia UE i państwom w nim uczestniczącym koordynację wysiłków i łączenie zasobów tak, aby Europa stała się światowym liderem w dziedzinie obliczeń superkomputerowych, a od niedawna również obliczeń na komputerach kwantowych. Zwiększy to doskonałość naukową i siłę przemysłową Europy, wesprze transformację cyfrową gospodarki, zapewniając jednocześnie suwerenność technologiczną, między innymi poprzez zakup i udostępnianie infrastruktury obliczeniowej.

W tej chwili dwa z czterech najszybszych superkomputerów na świecie zostały zakupione wspólnie z EuroHPC JU, a kolejne inwestycje są w przygotowaniu.

Partnerstwo EuroHPC jest wspólnie finansowane przez jego członków, a jego budżet wynosi ok. 7 mld euro na lata 2021-2027. Wspólne przedsięwzięcie zapewnia wsparcie finansowe w formie zamówień publicznych lub dotacji na badania naukowe i innowacje, na podstawie otwartych i konkurencyjnych zaproszeń.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.