Sukcesem zakończyły się badania pilotażowe systemu kontroli granicznej opracowanego w ramach międzynarodowego projektu o akronimie TRESSPASS. Testy pod koniec maja br. na lądowym przejściu w Terespolu zorganizował i przeprowadził zespół naukowców z Instytutu Optoelektroniki WAT przy współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej.
Projekt TRESSPASS to międzynarodowe przedsięwzięcie realizowane w ramach programu Horyzont 2020. W skład konsorcjum projektu wchodzą 22 podmioty z całej Europy, w tym uczelnie, instytuty badawcze oraz firmy.
Przeprowadzone wspólnie ze Strażą Graniczną testy pilotażowe miały na celu zademonstrowanie, w jaki sposób system TRESSPASS może wspomóc pracę funkcjonariuszy w specyficznych warunkach lądowego przejścia granicznego. – Przygotowanych zostało kilka scenariuszy badań, m.in. jeden z nich dotyczył wykrywania nielegalnego przewożenia towarów. Testy wykazały bardzo dużą przydatność systemu – mówi płk dr hab. inż. Norbert Pałka, odpowiedzialny za organizację przedsięwzięcia ze strony Instytutu Optoelektroniki WAT.
Liczbowy wskaźnik ryzyka zdecyduje o kontroli podróżnego
Projekt zakłada analityczne podejście do kwantyfikacji ryzyka, czyli określenia poziomu zagrożenia ze strony podróżnego w oparciu o zestaw liczbowych wskaźników ryzyka. Można je dokładnie wyznaczyć za pomocą różnych technologii, np. czujnika do wykrywania kradzieży tożsamości, analizy sieci społecznościowych, czy analizy mikro-ekspresji twarzy podróżnego podczas wywiadu. Po dokładnej analizie danych zebranych z czujników, systemów zewnętrznych, aplikacji i baz danych, obliczany jest liczbowy wskaźnik ryzyka dla podróżnego. W zależności od wartości tego wskaźnika, podróżny poddawany jest większej lub mniejszej kontroli. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa granic poprzez skuteczniejsze wykrywanie m.in. osób nielegalnie przekraczających granice.
Sensor wykryje kradzież tożsamości
W ramach projektu TRESSPASS zespół kierowany przez dr. inż. Marcina Kowalskiego z Instytutu Optoelektroniki WAT opracował również sensor do wykrywania prób kradzieży tożsamości. Jego skuteczność także była testowana podczas badań przeprowadzonych na przejściu w Terespolu. – Sensor działa w zakresie spektralnym długofalowej podczerwieni i przeprowadza analizę rozkładu ciepła emitowanego przez twarz podróżnego. Wykrywa, czy podróżny nie zmienił wyglądu twarzy np. za pomocą maski. Przeprowadzone badania cieszą podwójnie, ponieważ oprócz pomyślnego zaprezentowania nowej koncepcji odprawy granicznej, potwierdziliśmy doświadczalnie bardzo wysoką skuteczność opracowanego w IOE WAT czujnika do wykrywania prób kradzieży tożsamości – mówi dr inż. Marcin Kowalski.
Wzorcowa współpraca
Do sukcesu przeprowadzonych badań przyczyniła się bardzo dobra współpraca ze Strażą Graniczną, zarówno ze strony Komendy Głównej reprezentowanej przez płk. SG Artura Żukowskiego i st. chor. szt. SG dr. Piotra Wołczańskiego, jak i lokalnych organizatorów z Terespola – ppłk. SG Piotra Grytczuka i kpt. SG Tomasza Kobiałki. Ze względu na warunki epidemiczne funkcjonariusze Straży Granicznej pełnili również rolę podróżnych.
Nie tylko przejście lądowe może być bezpieczniejsze
Rozbudowane testy pilotażowe systemu kontroli granicznej TRESSPASS odbywają się na trzech rodzajach przejść granicznych – lądowym, morskim oraz lotniczym. Pierwsze testy zostały przeprowadzone w Niderlandach na lotnisku Lelystad w kwietniu 2021 r. Pod koniec czerwca planowane są ostatnie, trzecie badania proponowanego systemu. Odbędą się na morskim przejściu granicznym w porcie Pireus w Grecji. Projekt zakończy się w listopadzie 2021 roku.
(Źródło: Informacja prasowa WAT)