Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Polacy wśród ekspertów Komisji Europejskiej – przyłącz się do elitarnego grona specjalistów!

Komisja Europejska (KE) stale poszukuje ekspertów z różnych dziedzin, którzy wspierają ją w kluczowych obszarach badań i innowacji. Kampania informacyjna prowadzona od kwietnia 2023 r. przez Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Horyzontu Europa (KPK) przyciągnęła już setki specjalistów i specjalistek z całej Polski, którzy zarejestrowali się w bazie ekspertów Komisji Europejskiej.

Dziś, pośród ponad 266 tysięcy ekspertów, jest już 10 743 osoby z Polski, które zarejestrowały się, by dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wśród 4049 polskich specjalistów zakontraktowanych w okresie od 2021 r. do listopada 2024 r., aż 54,6% stanowią kobiety, co odzwierciedla dążenie Komisji do włączenia perspektywy równości płci we wszystkich swoich działaniach na rzecz badań i innowacji w Europie. Pod względem liczby ekspertów zarejestrowanych w bazie KE Polska zajmuje 9. miejsce wśród wszystkich reprezentowanych narodowości, zaś w odniesieniu do liczby ekspertów zakontraktowanych – miejsce 7.

Jaka jest różnica między ekspertem zarejestrowanym a zakontraktowanym?

Ekspert zarejestrowany to osoba, która przeszła proces rejestracji w bazie ekspertów Komisji Europejskiej, co oznacza, że jej kwalifikacje i doświadczenie zostały zgłoszone do wykorzystania w ocenie przyszłych projektów. Tacy eksperci są gotowi do współpracy i mogą być brani pod uwagę przez KE przy realizacji różnorodnych zadań i oceny projektów, ale niekoniecznie podjęli dotychczas pracę na jej zlecenie.

Ekspert zakontraktowany to osoba zarejestrowana, która została formalnie wybrana i zatrudniona na podstawie kontraktu do realizacji określonych zadań na rzecz Komisji Europejskiej. Eksperci zakontraktowani są aktywnie zaangażowani w ocenę wniosków projektowych, monitoring realizowanych projektów lub realizację innych działań zleconych przez Komisję Europejską.

A zatem:

  • zarejestrowany ekspert – jest gotowy do współpracy i figuruje w bazie ekspertów,
  • zakontraktowany ekspert – realizuje bądź realizował zadania zlecone na podstawie formalnego kontraktu z Komisją Europejską.

Dlaczego warto dołączyć?

Komisja Europejska oferuje niepowtarzalną okazję wpływu na przyszłość Europy. Zarejestrowani eksperci nie tylko współtworzą nowe standardy nauki i technologii, ale również rozwijają swoje kariery w międzynarodowym środowisku. W Polsce od kwietnia 2023 r., kiedy rozpoczęła się kampania KPK „Zostań ekspertem Komisji Europejskiej”, liczba zarejestrowanych ekspertów wzrosła o 1398 osób (z 9345), czyli o 15%, co wskazuje na rosnące zainteresowanie polskich specjalistów wnoszeniem wkładu w działania Komisji i poczuciem wpływu na realizowane projekty na rzecz badań, rozwoju i innowacji. W tym samym okresie w Polsce liczba zakontraktowanych ekspertów wzrosła o 905 osób (z poziomu 3144), czyli aż o 29% – to dowód m.in. na to, że Polacy świadczą wysokiej jakości pracę i dlatego coraz aktywniej uczestniczą we wspomaganiu tworzenia innowacyjnych rozwiązań na skalę europejską.

Większa liczba polskich ekspertów to lepsze rozumienie Horyzontu Europa w Polsce

Zaangażowanie jak największej liczby ekspertów oznacza zwiększenie w naszym kraju grupy osób rozumiejącej wymogi związane z aplikowaniem do programu: jego procedury, ale też skalę trudności i poziom pomysłów badawczo-innowacyjnych reprezentowany przez zagraniczne podmioty. To cenna wiedza, która procentuje w krajowych instytucjach – ewaluator może ją wykorzystać w późniejszym czasie jako wnioskodawca lub doradca przy tworzeniu wniosków.

65% nowo zarejestrowanych ekspertów już współpracuje z KE

Odsetek zakontraktowanych ekspertów z Polski w stosunku do ogółu zarejestrowanych wynosi 37,7%, co jest wskaźnikiem pokazującym udział osób aktywnie zatrudnionych przez Komisję Europejską. Jednak analiza efektów trwającej kampanii informacyjnej KPK (od kwietnia 2023 r.) ujawnia znaczący wzrost liczby zakontraktowanych ekspertów wraz z rosnącą liczbą rejestracji – przy wzroście liczby nowo zarejestrowanych osób o 1398 odnotowano przyrost o 905 osób zakontraktowanych, co stanowi aż 64,7% liczby nowo zarejestrowanych.

Tak wysoka efektywność jest w znacznej mierze wynikiem coraz lepiej dostosowanych profili ekspertów do potrzeb Komisji. Podnoszenie jakości opisów profili i uwypuklanie kluczowych kompetencji eksperckich stanowią jeden z kluczowych elementów szkoleń organizowanych przez KPK w ramach kampanii. Rosnące dopasowanie pokazuje, że profile ekspertów coraz skuteczniej trafiają w tematykę i nomenklaturę konkursów Horyzontu Europa, co znacznie zwiększa szanse na zakontraktowanie kolejnych polskich specjalistów.

Dążąc do równowagi płci

Równość płci to jeden z kluczowych elementów misji Komisji Europejskiej. W gronie zakontraktowanych ekspertów kobiety stanowią 45,7%, a ich liczba stale rośnie, podkreślając zaangażowanie KE w równoważenie szans i zwiększanie różnorodności zespołów eksperckich. Udział polskich ekspertek wśród ogółu zarejestrowanych wynosi 39,6%, natomiast wśród zakontraktowanych ten wskaźnik sięga aż 54,6%.

Statystyki (stan na listopad 2024 r.):

  • Ogólna liczba zarejestrowanych ekspertów KE: 266 525
  • Zakontraktowani eksperci KE: 77 077
  • Liczba zarejestrowanych ekspertów KE z Polski: 10 743
  • Liczba zakontraktowanych ekspertów KE z Polski: 4049

Nie przeocz swojej szansy na współpracę z najważniejszymi instytucjami europejskimi i wykorzystaj swoje umiejętności, by kreować przyszłość!

Dołącz do ekspertów Komisji Europejskiej i twórz świat jutra!

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie albo w poradniku. Zachęcamy też do kontaktu z naszymi ekspertami!

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.