Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Podsumowanie działalności Krajowego Punktu Kontaktowego w 2024 roku

Dobiegł końca trzeci pełny rok funkcjonowania Programu Ramowego UE Horyzont Europa – rok pełen interesujących spotkań, ambitnych przedsięwzięć oraz działań informacyjnych i eksperckich mających na celu przybliżenie Państwu możliwości, jakie daje program Horyzont Europa. To również rok, w którym uroczyście obchodziliśmy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz 25. rocznicę udziału Polski w Programach Ramowych UE. W 2024 r. zaobserwowaliśmy znaczący przyrost liczby polskich projektów, które otrzymały grant z Horyzontu Europa – z czego się bardzo cieszymy. W pierwszych 537 konkursach HE polskie organizacje uzyskały z unijnego budżetu 673,8 mln euro dofinansowania netto, co oznacza niemal 123-procentowy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem Horyzontu 2020. Procentowy udział Polski w programie wynosi już 1,7%.

Ogólnopolska promocja Programu Horyzont Europa

Program Horyzont Europa promowaliśmy w 2024 r. szeroko zarówno w mediach ogólnopolskich, jak i regionalnych. Pisały o nas m.in. dzienniki Gazeta Wyborcza, Gazeta Wyborcza Biznes, Rzeczpospolita. W dodatku do dziennika Rzeczpospolita „Innowacyjna nauka dla biznesu” opublikowaliśmy artykuły na temat wsparcia deep-techowych startupów w rozwoju i komercjalizacji oraz o ofercie Horyzontu dla biznesu. O wsparciu dla rozwoju firm pisaliśmy również w Gazecie Wyborczej Biznes, portalu Mamstartup oraz MyCompany. Obszerne wywiady z Dyrektor KPK NCBR, Magdaleną Bem-Andrzejewską, ukazały się m.in. w Wysokich Obcasach, Gazecie Wyborczej Biznes i Magazynie Projektów Europejskich w Centrum. Przeprowadziliśmy kilka dużych kampanii reklamowych m.in. na lotnisku Fryderyka Chopina w Warszawie, w Polskim Radiu oraz pociągach Kolei mazowieckich i regionalnych. Nie zapomnieliśmy także o promocji beneficjentów Horyzontu Europa. Wraz z Gazetą Wyborczą stworzyliśmy cykl publikacyjny: „Beneficjenci Programu Horyzont Europa”, w którym przedstawiliśmy sylwetki polskich startupów, które otrzymały granty z Horyzontu Europa oraz ich drogę do pozyskania tych środków. Promowaliśmy Horyzont Europa i granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) również w ramach cyklu „Polscy naukowcy donoszą”, w którym opublikowany został wywiad z prof. Pawłem Caputa, laureatem Consolidation Grant ERC. Intensywna promocja programu odbywała się także w ramach ogólnopolskiej kampanii Regiony na Horyzoncie.

25 lat udziału PL w PR UE

W ramach wrześniowych obchodów jubileuszu uczestnictwa Polski w PR UE, Dyrektor KPK Magdalena Bem-Andrzejewska poprowadziła debatę „25 lat polskiej nauki w Programach Ramowych Unii Europejskiej” podczas II Kongresu Umiędzynarodowienia na Uniwersytecie Warszawskim. Ponadto przygotowaliśmy 10 nagrań, w trakcie których najbardziej doświadczeni eksperci KPK dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat dróg do sukcesu w pozyskiwaniu grantów Horyzontu Europa, i które we wrześniu br. były emitowane m.in. na LinkedIn. KPK przygotował również cykl postów opublikowanych w social media na temat polskich beneficjentów aktywnie uczestniczących w Programach Ramowych UE. Przybliżyliśmy 15 aktywnych i doświadczonych organizacji, reprezentujących uczelnie, instytuty badawczo-rozwojowe, stowarzyszenia oraz firmy. KPK przygotował także wydanie specjalne Newslettera NCBR, w całości poświęcone programowi Horyzont Europa. Na stronie internetowej oraz w social media publikowaliśmy dane statystyczne na temat udziału Polski w PR na przestrzeni ostatnich 25 lat. Wszystkie materiały promocyjne zawierały specjalną grafikę rocznicową.

Horyzontalne Punkty Kontaktowe i kampania Regiony na Horyzoncie

Utworzona przez KPK w 2022 r. sieć sześciu Horyzontalnych Punktów Kontaktowych (HPK) kontynuowała pracę w regionach na rzecz zwiększania udziału polskich podmiotów w programie Horyzont Europa. W 2024 r. HPK udzieliły ponad 3876 konsultacji dotyczących HE o charakterze administracyjnym i przekrojowym, a także zorganizowały 171 różnego rodzaju wydarzeń, tj. szkolenia, webinaria, dyżury eksperckie, jak również brały czynny udział w wydarzeniach na skalę całej sieci i organizowanych we współpracy z KPK, m.in. w kampanii Regiony na Horyzoncie oraz w trzeciej już edycji Akademii Managera.

W ramach kampanii Regiony na Horyzoncie wspólnie zorganizowaliśmy sześć konferencji stacjonarnych, kolejno: w Krakowie, Olsztynie, Lublinie, Katowicach, Bełchatowie i Szczecinie, w których uczestniczyli m.in. przedstawiciele Krajowego Punktu Kontaktowego, przedstawiciele mediów i władz różnego szczebla. W ramach kampanii każdy z sześciu Horyzontalnych Punktów Kontaktowych przeprowadził cykl szkoleń, webinariów i dyżurów eksperckich, w formule online oraz stacjonarnie, promujących różne aspekty uczestnictwa w Horyzoncie Europa. Łącznie zorganizowanych zostało 31 wydarzeń obejmujących m.in. tematykę innowacyjnych rozwiązań w energetyce, zielonego transportu, bezpieczeństwa cywilnego na rzecz społeczeństwa, środowiska i zdrowia, rolę ekspertów Komisji Europejskiej, poszukiwania partnerów do konsorcjum projektowego czy Horyzontu Europa dla przedsiębiorców. Opublikowaliśmy 11 artykułów na temat wydarzeń w danym miesiącu na stronach internetowych KPK, HPK oraz w newsletterze NCBR. Częścią kampanii było również przeprowadzenie wywiadów z beneficjentami PR UE – naukowcami i przedsiębiorcami oraz analiza danych statystycznych dotyczących uczestnictwa polskich podmiotów w HE. Opublikowaliśmy 11 artykułów w drukowanych dodatkach regionalnych „Gazety Wyborczej” oraz 6 artykułów w internetowych serwisach gazeta.pl, promowanych w 19 miastach, dzięki którym dotarliśmy do ponad 13 tysięcy unikalnych użytkowników. Wiosną w rozgłośniach Polskiego Radia w Lublinie i Białymstoku promowaliśmy wsparcie, jakie Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Wschodnia oferuje osobom ubiegającym się o pracę w charakterze eksperta Unii Europejskiej. Promocja „Regionów na Horyzoncie” to również dwutygodniowa kampania w kolejach regionalnych na terenie wszystkich 16 województw oraz reklama w Google ads oraz na Facebooku, w wyniku których odnotowaliśmy ok. 16 tys. wejść na stronę kpk.gov.pl oraz kliknięć na promowane treści na Facebooku. Dodatkowo we wszystkich naszych mediach społecznościowych umieściliśmy ponad 100 postów informujących o wydarzeniach odbywających się podczas kampanii.

Zostań ekspertem Horyzontu Europa

W ramach tej kampanii zachęcaliśmy Państwa do pełnienia roli ekspertów i ekspertek oceniających wnioski Horyzontu Europa, intensywnie promując temat podczas licznych szkoleń online i wystąpień ekspertów KPK, a także w mediach ogólnopolskich i regionalnych, w tym w Gazecie Wyborczej i jej regionalnych portalach internetowych, portalu Business Insider, w Wysokich Obcasach Extra, Piśmie Samorządu Terytorialnego Wspólnota oraz w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia. W ramach działań informacyjnych opracowano i opublikowano praktyczny, unikalny przewodnik pt. Jak zostać ekspertką lub ekspertem Komisji Europejskiej?  Cieszymy się, że dzięki m.in. tym działaniom już teraz dostrzegamy wzrost liczby ekspertów z Polski w bazie Komisji Europejskiej (aktualnie ponad 10,7 tys. osób) oraz liczby zakontraktowanych ekspertów (ponad 4 tys., znaczny wzrost procentowy w ostatnim czasie).

Akademia Managera Horyzontu Europa

Ogromnym sukcesem zakończyła się kolejna, trzecia już, edycja Akademii Managera Programu Ramowego Horyzont Europa, zorganizowana przez Krajowy Punkt Kontaktowy wspólnie z Horyzontalnymi Punktami Kontaktowymi. Przez 9 tygodni odbyło się łącznie 18 spotkań. Blisko 80 ekspertów poprowadziło 9 modułów tematycznych i 9 spotkań towarzyszących. W trakcie 38 godzin wykładów gościliśmy ponad 900 uczestników – w ogromnej większości łączących się z nami regularnie, co tydzień.

W trzeciej edycji Akademii Managera udział wzięli przedstawiciele uczelni, instytutów badawczych, instytutów PAN, przedsiębiorstw, administracji publicznej, a także firm konsultingowych. Cieszymy się z tak dużej i różnorodnej liczby uczestników. Na podstawie testów zaliczanych po każdym module przez naszych słuchaczy wydaliśmy 575 zaświadczeń ukończenia Akademii, potwierdzających wiedzę z zakresu programu Horyzont Europa. Łącznie w ramach trzech edycji Akademii Managera Horyzontu Europa wykształciliśmy  blisko 1800 profesjonalistów w zakresie obsługi programu.

Horyzont Europa to niewyczerpane możliwości obszarów i inicjatyw, dlatego przez cały rok prowadziliśmy działania przekrojowe, kampanie tematyczne i eksperckie dopasowując środki komunikacji do zróżnicowanych grup potencjalnych i aktualnych beneficjentów programu Horyzont Europa. Poniżej prezentujemy niektóre z naszych tegorocznych inicjatyw:

  • Szeroki Horyzont – Info Day Programu Horyzont Europa 

W dniach 29-30 stycznia KPK zorganizował największe stacjonarne wydarzenie informacyjne dotyczące oferty programu Horyzont Europa w roku 2024, z frekwencją ok. 400 osób. Pierwszy dzień wydarzenia poświęcony był zagadnieniom horyzontalnym, gdzie funkcje prelegentów pełnili przedstawiciele Komisji Europejskiej, w tym Matthias Will, dyrektor Wspólnego Centrum Wdrożeniowego w Dyr. ds. Badań KE (CIC DG RTD). Centralnym punktem agendy była dyskusja okrągłego stołu z przedstawicielami polskiego środowiska badawczego i innowatorów na temat wyzwań, jakie stoją przed polskimi podmiotami w HE. Drugi dzień rozpoczął się debatą ekspercką na temat rozwoju sztucznej inteligencji, a następnie uczestnicy mogli skorzystać z ponad 20 sesji tematycznych prezentujących możliwości, jakie w poszczególnych obszarach stwarzał w 2024 r. program Horyzont Europa.

  • Kampania SSH (nauki społeczno-ekonomiczne w programie HE)

W 2024 r. KPK promował sukcesy polskich beneficjentów w obszarze nauk społeczno-humanistycznych w programie Horyzont Europa poprzez publikację wywiadów z czterema polskimi koordynatorami projektów, webinar promujący współpracę nauk ścisłych z naukami społecznymi oraz stacjonarną konferencję promującą sukcesy Polski w konkursach Klastra 2, która odbyła się 22 listopada 2024 r. w Warszawie i skupiła beneficjentów i przyszłych wnioskodawców Klastra 2. Podczas konferencji promowano m.in. koncept integracji SSH w Horyzoncie Europa. Kampania SSH będzie kontynuowana w pierwszym półroczu 2025 r.

  • Kampania HE4Business – oferta HE dla Biznesu

W tym roku poświęciliśmy szczególną uwagę na dotarcie do firm, które mają szansę na udział w programie Horyzont Europa. Zorganizowaliśmy ok. 20 szkoleń i spotkań informacyjnych poświęconych m.in. ofercie EIT dla startupów, EIC Accelerator czy cykl spotkań tematycznych dotyczących challenges -– kluczowych wyzwań la firm w konkursach HE oraz Granty na Eurogranty. Kampanię zainaugurowaliśmy w lutym, organizując międzynarodową konferencję w Warszawie: Horizon Europe for business, łączącą w sobie oficjalny dzień informacyjny EIC z udziałem przedstawicieli KE i EIB, ze spotkaniem na temat możliwości pozyskania finansowania R&D w ramach klastrów tematycznych, partnerstw i EIT. W konferencji uczestniczyło ok. 200 osób. Dyrektor KPK zaprezentowała także możliwości finansowania badań i innowacji z HE dla firm w trakcie konferencji „Finanse dla rozwoju” na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Opublikowano przewodnik „Wsparcie dla przedsiębiorców w Horyzoncie Europa – komplementarność z ofertą krajową” przybliżający ofertę NCBR dla biznesu, w szczególności w zakresie konkursów Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont Europa.

  • Działania na rzecz równości płci w Horyzoncie Europa

W 2024 roku niezmiennie mocno podkreślaliśmy znaczenie równości płci w Horyzoncie Europa i podejmowaliśmy inicjatywy mające na celu promowanie tego aspektu w projektach badawczo-innowacyjnych. KPK przystąpił do nowoutworzonej sieci praktyków INSPIRE, której celem jest integracja problematyki płci w procesie rozwoju innowacji. W ramach sieci odbywały się regularne spotkania, warsztaty oraz wymiana wiedzy. Ponadto, KPK organizował cieszące się dużym zainteresowaniem szkolenia i warsztaty online oraz stacjonarne dotyczące budżetowania z uwzględnieniem płci, wdrażania Planów Równości Płci oraz nt. wymiaru płci w projektach, a także spotkania konsultacyjno-informacyjne dedykowane konkretnie dla różnych instytucji. Przygotowano jedyny w swoim rodzaju przewodnik na temat wymiaru płci w projektach HE (publikacja już wkrótce) oraz opublikowano dwa artykuły, zwiększające świadomość i wiedzę na temat równości płci wśród instytucji publicznych i badawczo-innowacyjnych w Polsce. KPK uczestniczył gościnnie w konferencjach i warsztatach, m.in. na Uniwersytecie Śląskim i Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (łącznie 7 takich wydarzeń) oraz wspierał inicjatywy takie jak „Women in Tech Summit 2024” oraz kampanię „Dziewczyny do Nauki” promujące udział kobiet w rozwoju nauki i technologii. Regularnie raz w miesiącu wychodził newsletter Gender Equality News. Pracownicy KPK biorą również aktywny udział w pracach zespołu ds. Równości Płci w NCBR. Rok zakończyliśmy wywiadem na ten temat, udzielonym przez dyrektor KPK dla Wysokich Obcasów, który odbił się szerokim echem.

  • Akademia Managera Follow-up ’24

W 2024 r. kontynuowaliśmy inicjatywę Akademia Managera Follow-up. Zorganizowaliśmy dwa wydarzenia online, które zainteresowały łącznie prawie 900 uczestników: Co warto wiedzieć, żeby zrealizować i rozliczyć projekt Horyzontu Europa? oraz Promocja projektów programu Horyzont Europa. Celem pierwszego spotkania było omówienie kwestii związanych z rozliczaniem projektu oraz przedstawienie praktycznych aspektów związanych z realizacją grantu. Podczas drugiego wydarzenia skupiliśmy się na celach i sposobach komunikacji projektów dofinansowanych z programu Horyzont Europa, omówione zostały trzy aspekty tzw. waloryzacji wiedzy: dissemination, explotation oraz communication, a także kwestie ochrony danych osobowych i ochrony praw autorskich w świetle przepisów Unii Europejskiej.

  • Polsko-brytyjska współpraca bilateralna w ramach klastra 3 – Bezpieczeństwo Cywilne na rzecz Społeczeństwa w Programie Horyzont Europa

W dniach 13-14 listopada 2024 r. w Warszawie odbyły się dwudniowe warsztaty, zorganizowane przez KPK, Brytyjski Punkt Kontaktowy do programu Horyzont Europa, Ambasadę Brytyjską w Warszawie, UK Science & Innovation Network w Polsce oraz Wojskową Akademię Techniczną, mające na celu nawiązanie i utrwalenie polsko-brytyjskiej współpracy badawczo-innowacyjnej w tematyce szeroko pojętego bezpieczeństwa cywilnego w ramach klastra 3 programu Horyzont Europa. Wydarzenie obejmowało wizytę studyjną w specjalistycznych laboratoriach Wojskowej Akademii Technicznej, warsztaty w KPK oraz w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie.

  • Wsparcie dla ubiegających się o granty ERC

KPK jak zawsze dużą wagę przykładał w 2024 r. do działań wspierających wnioskodawców w ubieganiu się o prestiżowe granty ERC. Liczne konsultacje i szkolenia spotykały się niezmiennie z dużym zainteresowaniem uczestników, zaś zorganizowane w marcu br. dwudniowe warsztaty stacjonarne, wspólnie z przedstawicielami ERCEA, przy blisko stuprocentowej frekwencji (200 os.) i zaangażowaniu uczestników w merytoryczne dyskusje zostało docenione i spotkały się z dużym uznaniem przedstawicieli tej agencji KE. Ekspertka KPK udzieliła również wywiadu dla Forum Akademickiego, w którym ze swojej perspektywy komentowała polskie starania i sukcesy w obszarze grantów ERC. Regularnie, w cyklu miesięcznym, był wydawany newsletter ERC News.

  • KPK w debacie o przyszłości Programów Ramowych

    Na bieżącym etapie wdrażania Programu Ramowego, KPK szczególnie aktywnie śledzi i na różnych formach angażuje się w dyskusje na temat kolejnych inicjatyw UE w tym obszarze.
    Mijający rok obfitował w publikacje ważnych dokumentów i raportów nt. przyszłości finansowania innowacji w UE, dlatego dyskutowaliśmy o tym zarówno we wrześniu na autorskim panelu poprowadzonym przez dyrektor KPK na II Kongresie Umiędzynarodowienia na UW, ale także na zorganizowanym w grudniu przez KPK webinarze Dokąd zmierza Horyzont Europa?Kierunki zmian w bieżącym programie i w 10.PR w świetle raportu z oceny śródokresowej [LINK].Ponadto:
  • współpracowaliśmy z Komisją Europejską i pozostałymi państwami członkowskimi oraz stowarzyszonymi z Horyzontem Europa poprzez uczestnictwo w licznych posiedzeniach kilkunastu konfiguracji komitetów programowych w ramach Horyzontu Europa, mających na celu monitorowanie realizacji programu oraz rozwiązywanie wszelkich kwestii bieżących, a także ocenę śródokresową programu oraz prace nad kolejnym, dziesiątym, Programem Ramowym,
  • zorganizowaliśmy blisko 90 wydarzeń, szkoleń i warsztatów dotyczących różnych aspektów uczestnictwa w programie Horyzont Europa, w których wzięło udział łącznie ponad 8 tys. osób,
  • udzieliliśmy kilkunastu tysięcy konsultacji polskim podmiotom i beneficjentom programu Horyzont Europa,
  • realizowaliśmy kilkanaście projektów Horyzontu Europa, przeznaczonych specjalnie dla Krajowych Punktów Kontaktowych i agencji finansujących, w tym koordynowaliśmy jeden z nich: NCP_WIDERA.NET,
  • analizowaliśmy stan uczestnictwa polskich podmiotów w programie Horyzont Europa, publikując zaawansowane interaktywne dashboardy na stronie internetowej KPK,
  • uczestniczyliśmy w licznych konferencjach, spotkaniach i warsztatach zewnętrznych w roli ekspertów programu Horyzont Europa,
  • współorganizowaliśmy spotkania networkingowe, wiele spotkań brokerskich online i stacjonarnie.
  • zorganizowaliśmy serię wydarzeń informacyjnych na temat zdrowej gleby i technologii dla rolnictwa, które regularnie gromadziły ponad stuosobową publiczność,
  • ponownie byliśmy aktywnie obecni na European Hydrogen Week w Brukseli, gdzie odbył się kolejny Polish Mixer w biurze NCBR oraz zorganizowana przez KPK w ramach projektów GREENET i WIDERA sesja pitchingowa.

Plany na 2025 rok

Wkraczamy w pełen wyzwań 2025 rok. Niezmiennie będziemy kontynuować naszą misję wspierania Państwa w ubieganiu się o środki z programu Horyzont Europa! Ale Nowy Rok to także szczególny okres w związku z rozpoczynającą się już 1 stycznia Prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej – będziemy uczestniczyć w szeregu ważnych inicjatyw z tym związanych. Już teraz zapraszamy do udziału w kluczowym, organizowanym przez NCBR wydarzeniu w ramach Prezydencji – konferencji UE w dziedzinie innowacji deep tech: EU Innovation Journey’ 25 (12-13 maja 2025 r.).

Planujemy kontynuować naszą tegoroczną kampanię na rzecz zwiększenia udziału SSH w Horyzoncie Europa, nadal będziemy zachęcać Państwa do pełnienia roli ekspertów i ekspertek oceniających wnioski w programie i wspierać w budowaniu potencjału projektowego w ramach Akademii Managera Follow-up. Podkreślimy także wagę aspektów równościowych w projektach oraz promować będziemy obszar wideningu w ramach nowych kampanii KPK.

Do zobaczenia w 2025 roku!

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.