Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) ogłosiła nowy nabór wniosków o wartości 2,5 mld euro w ramach instrumentu „Łącząc Europę”, zawierający komponent dotyczący serii demonstratorów cyfrowego europejskiego nieba SESAR JU w obszarach automatyzacji, wirtualizacji i wsparcia dla Zielonego Ładu. Demonstratory są kluczowym narzędziem wspierającym wizję SESAR JU polegającą na dostarczaniu cyfrowego europejskiego nieba i uczynieniu Europy najbardziej wydajnym i przyjaznym dla środowiska niebem do latania na świecie. Oczekuje się, że demonstratory, po ich wyborze, zostaną uruchomione w 2025 r. i będą działać do 2027 r.
Demonstratory odpowiadają ambicjom kilku kluczowych inicjatyw politycznych UE, takich jak „Strategia zrównoważonej i inteligentnej mobilności” i „Europa gotowa na erę cyfrową”. Ich celem jest przyspieszenie wdrażania środków operacyjnych i innowacji technologicznych w celu poprawy efektywności paliwowej lotów, zmniejszenia emisji CO2, zmniejszenia hałasu samolotów i poprawy jakości powietrza na lotniskach i wokół nich. Ponadto demonstratory wspierają również przejście na bardziej elastyczny, skalowalny, odporny, bezpieczny i pewny ATM, który może wytrzymać zakłócenia w systemie lotniczym.
Propozycje demonstratorów mogą dotyczyć jednego lub więcej z następujących tematów związanych z SESAR:
- Alerty w celu zmniejszenia ryzyka kolizji na drogach kołowania i pasach startowych,
- Optymalizacja śladu środowiskowego lotniska i TMA,
- Dynamiczna konfiguracja przestrzeni powietrznej,
- Zwiększone wsparcie automatyzacji,
- Przejście na operacje oparte na trajektorii (TBO),
- Wirtualizacja operacji,
- Przejście na wysoką wydajność łączności powietrze-ziemia (multilink),
- Model dostarczania zorientowany na usługi (oparty na danych i oparty na chmurze),
- Optymalizacja, modernizacja i odporność CNS,
- Wdrażanie innowacyjnych operacji mobilności powietrznej (IAM) i dronów.
Demonstratory działają w rzeczywistych środowiskach operacyjnych, a ich głównym celem jest przygotowanie rozwiązań technologicznych do wdrożenia. Jako takie, demonstratory są częścią innowacyjnego procesu zaprojektowanego w celu zniwelowania luki między badaniami stosowanymi/przemysłowymi a wdrożeniem oraz przyspieszenia wprowadzania na rynek. Kluczowe dla ich sukcesu jest zaangażowanie wczesnych graczy, a także ścisła koordynacja z odpowiednimi działaniami i organami normalizacyjnymi i regulacyjnymi.
Termin składania wniosków upływa 21 stycznia 2025 r.
Przeczytaj ogłoszenie Komisji Europejskiej
Odwiedź stronę CINEA, aby poznać terminy i szczegóły dotyczące dni informacyjnych na temat naboru wniosków.