Świat Nauki jest polską edycją prestiżowego amerykańskiego magazynu popularnonaukowego Scientific American, którego pierwszy numer ukazał się w 1845 roku (najstarsze wydawane bez przerw pismo w Stanach Zjednoczonych). Obecnie pismo należy do Nature America, części Springer Nature, wydawcy m.in. Nature.
Scientific American ukazuje się w 14 wersjach językowych. Z amerykańskich badań czytelnictwa wynika, że w wersji papierowej czyta je w 30 krajach świata łącznie 5 mln ludzi.
Pierwszy numer polskiej edycji ukazał się w lipcu 1991 roku w wydawnictwie Science Press. Od października 1993 roku do września 2002 roku pismo wydawane było przez firmę Prószyński i S-ka SA, następnie, do grudnia 2005 roku, przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Od stycznia 2006 roku tytuł Świat Nauki należy do wydawnictwa Prószyński Media Sp. z o.o.
Świat Nauki to pismo opiniotwórcze. O tym, jak istotną rolę zajmuje w tej kategorii pism, najlepiej świadczy przyznanie Scientific American w roku 2011 nagrody National Magazine Award for General Excellence (w świecie prasy odpowiednik Oscara) w kategorii „finance, technology and lifestyle”. Wysoki poziom edytorski, szeroka tematyka i atrakcyjna szata graficzna sprawiają, że zarówno Scientific American, jak i jego obcojęzyczne edycje, w tym polska – Świat Nauki – są postrzegane jako prestiżowe.
Renoma pisma sprawia, że od początku jego istnienia publikują w nim swoje teksty najznamienitsi uczeni, tacy jak Albert Einstein, Francis Crick, Jonas Salk, Linus Pauling czy Stephen Hawking. Wśród autorów było dotychczas aż 148 noblistów.
Polska edycja niemal w 100% odpowiada oryginałowi, zarówno pod względem treści, jak i szaty graficznej. Reprezentowane są wszystkie dziedziny nauki: ścisłe, przyrodnicze, nauki o Ziemi, humanistyczne oraz technika. Mimo że artykuły często dotyczą skomplikowanych naukowych zagadnień, nie są hermetyczne. Pisane są jasnym, zrozumiałym językiem i ilustrowane doskonale opracowanymi infografikami. Świat Nauki jest czytany przez wykładowców wyższych uczelni, nauczycieli, studentów, uczniów, ale także przez menadżerów, polityków, pracowników administracji publicznej.
Cykl wydawniczy i zasięg: miesięcznik ogólnopolski, dostępny w wersji papierowej, także w prenumeracie, oraz w wersji cyfrowej.