Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Nowe partnerstwo na rzecz zaawansowanych materiałów – klucz do innowacji i transformacji

Na podstawie Inicjatywy na rzecz Innowacyjnych Zaawansowanych Materiałów powstaje nowe współprogramowane partnerstwo dla zapewnienia Unii Europejskiej wiodącej roli w przemyśle – Innovative Advanced Materials for Europe (IAM4EU).

Innowacyjne zaawansowane materiały stanowią fundament postępu technologicznego. Odgrywają kluczową rolę w realizacji celów transformacji ekologicznej oraz cyfrowej, a także zapewnią zwiększanie konkurencyjności i suwerenności Europy.

Powstające partnerstwo IAM4EU jest wezwaniem do działania, a także doskonałą okazją dla liderów branży, naukowców i zainteresowanych stron, aby włączyć się w strategiczny program innowacji badawczych, który będzie kształtować przyszłość zaawansowanych materiałów w Europie.

Misją nowego partnerstwa IAM4EU jest stworzenie i utrzymanie międzysektorowego, multidyscyplinarnego ekosystemu badań i innowacji, opartego na współpracy na skalę ogólnoeuropejską . Ekosystem ten ma znacznie przyspieszyć wprowadzanie na rynek zrównoważonych innowacyjnych zaawansowanych materiałów oraz powiązanych technologii, dostosowanych do wymogów gospodarki cyfrowej i cyrkulacyjnej. W Europie musimy podjąć działania w obszarze narzędzi cyfrowych i modeli AI, aby przyspieszyć proces projektowania zaawansowanych materiałów!

Dla sukcesu tej inicjatywy kluczowe jest zdefiniowanie potrzeb rynku i przemysłu oraz stworzenie planu działań na najbliższe lata. W związku z czym w najbliższym czasie zostanie opracowany Strategiczny Program Badań i Innowacji (Strategic Research & Innovation Agenda – SRIA), który będzie realizowany przez IAM4EU. Unia Europejska planuje przeznaczyć 250 milionów euro na ten cel w latach 2025-2027. Oczekuje się również wzrostu inwestycji prywatnych w tym obszarze.  Dla powstającego partnerstwa IAM4EU istotne jest pozyskanie nowych członków.

Partnerstwo IAM4EU ma na celu zjednoczenie wszystkich podmiotów w UE, które są zainteresowane rozwojem innowacji w obszarze zaawansowanych materiałów. Do członkostwa zaprasza się:

  • duże i małe przedsiębiorstwa oraz startupy,
  • uczelnie, instytucje badawcze i technologiczne,
  • organizacje pozarządowe.

Istotne informacje:

  • Do partnerstwa IAM4EU można dołączyć aplikując  przez stronę internetową www.iam-i.eu.
  • Do końca października 2024 zostanie wybrany zarząd nowego partnerstwa IAM4EU.
  • Nowe partnerstwo IAM4EU będzie miało wpływ na program prac w Horyzoncie Europa na lata 2025- 2027.
  • Priorytetowe obszary dla partnerstwa IAM4EU to zaawansowane materiały w energetyce, mobilności, budownictwie i elektronice.
  • Komisja Europejska prowadzi nabór ekspertów do Technology Council on Advanced Materials – wnioski można składać do 9 września 2024 r.
  • Zakłada się, że w ramach partnerstwa w przyszłości uruchomiona zostanie Akademia Zaawansowanych Materiałów, która uzupełni istniejące ramy edukacyjne i skupi się na dostosowaniu umiejętności do pojawiających się potrzeb.

Członkostwo w IAM4EU jest płatne. Wielkość składki członkowskiej zależeć będzie od rodzaju podmiotu, czy też jego wielkości. Przykładowo, duże przedsiębiorstwa zapłacą roczną opłatę w wysokości 10 000 euro, podczas gdy mikroprzedsiębiorstwa zapłacą 750 euro. Opłata dla uniwersytetów będzie wynosić 1500 euro rocznie.

Najbliższe wydarzenia:

  • Warsztat dotyczący „EU Materials Landscape”, Warszawa, 19 września 2024 w ramach jesiennego spotkania E-MRS 2024 (więcej informacji).
  • Dyskusja w sprawie Strategic Research & Innovation Agenda (SRIA). Więcej informacji wkrótce.
  • Pierwsze walne zgromadzenie partnerstwa IAM4EU i wybór zarządu – przewidziane jest na 21 października 2024 r.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania z webinarium dotyczącego powstającego partnerstwa IAM4EU.

Współdziałajmy i działajmy razem na rzecz innowacji, aby kształtować przyszłość zaawansowanych materiałów w Europie!

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.