Z przyjemnością prezentujemy Państwu nową publikację Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Horyzontu Europa pt. „Plany Równości Płci (GEP) w Horyzoncie Europa. Przewodnik dla polskich podmiotów publicznych – jak zrozumieć i stworzyć GEP, aby aplikować o środki z Horyzontu Europa”. W Programie Ramowym UE Horyzont Europa wprowadzono bowiem od 2023 roku posiadanie Planów Równości Płci jako kryterium kwalifikowalności projektów – nie jest możliwe uzyskanie dofinansowania w tym programie przez instytucje publiczne, jeśli nie posiadają one GEP.
W pierwszej kolejności do wprowadzania Planów Równości Płci zostały zobligowane uczelnie, organizacje i instytucje zajmujące się badaniami naukowymi oraz wszystkie podmioty publiczne, w tym np. ministerstwa, organizacje finansujące badania, gminy, a także organizacje publiczne nastawione na zysk, jak np. niektóre muzea. Brakowało do tej pory na rynku B+R syntetycznej publikacji, która opisałaby ten proces krok po kroku. Taką rolę spełnia przewodnik, który przekazujemy w Państwa ręce.
Równość płci jest jedną z fundamentalnych wartości Unii Europejskiej, zaś GEP jest uznawany za narzędzie ułatwiające pomiar i monitorowanie wdrażania środków dotyczących równości płci w podmiotach, którym zależy na zrównoważonym rozwoju. Długofalowe i trwałe cele w zakresie równouprawnienia płci można osiągnąć jedynie poprzez strukturalne podejście do zmian w całym europejskim systemie badań naukowych i innowacji.
Przewodnik wychodzi naprzeciw zidentyfikowanym potrzebom jednostek sektora publicznego i w kompleksowy sposób systematyzuje wiedzę o tym, dlaczego i w jaki sposób warto przygotować Plan Równości Płci w tych instytucjach.
W naszej publikacji znajdą Państwo odpowiedzi na pytania:
- Jakie są najważniejsze pojęcia i wymogi Komisji Europejskiej w zakresie tworzenia GEP?
- Jak przeprowadzić diagnozę (nie)równości płci w oparciu o dane?
- W jaki sposób ustalić cele i wskaźniki ich osiągnięcia?
- Jak można skonstruować plan działań i harmonogram ich realizacji?
- Jak zaplanować monitoring, raportowanie i ewaluację działań?
- Jak opracować strategię upowszechniania GEP?
Pomocna w zapoznaniu się z tematyką GEP może być także część zawierająca najczęściej pojawiające się pytania, opracowana na podstawie napływających do Krajowego Punktu Kontaktowego w NCBR zapytań e‑mailowych i telefonicznych.
Przekazujemy w Państwa ręce przewodnik „Plany Równości Płci (GEP) w Horyzoncie Europa” z nadzieją, że będzie miał swój udział w sukcesach polskich podmiotów publicznych w pozyskiwaniu grantów z Horyzontu Europa na realizację innowacyjnych projektów.
Pobierz plik PDF: