Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Nabór wniosków o członkostwo w Europejskiej Radzie ds. Rolnictwa i Żywności

Komisja Europejska zaprasza organizacje interesariuszy do udziału w nowo powołanej Europejskiej Radzie ds. Rolnictwa i Żywności. Wnioski o członkostwo są przyjmowane do 8 stycznia 2025 r.

Komisja Europejska powołała Europejską Radę ds. Rolnictwa i Żywności (European Board on Agriculture and Food – EBAF) 5 grudnia 2024 r., realizując tym samym jedno z zaleceń zawartych w raporcie końcowym strategicznego dialogu na temat przyszłości rolnictwa.

Europejska Rada ds. Rolnictwa i Żywności, pod przewodnictwem komisarza ds. żywności i rolnictwa Christophe’a Hansena, ma na celu utrzymanie nowej kultury dialogu, zaufania i wielostronnego uczestnictwa wśród podmiotów łańcucha dostaw żywności i społeczeństwa obywatelskiego, a także z Komisją Europejską.

Rada została powołana na okres pięciu lat i ma spotykać się  od dwóch do sześciu razy w roku. Komisarz Hansen może zwołać grupę na dodatkowe spotkania, w przypadku nagłych sytuacji.

Zaproszenie do składania wniosków o członkostwo w Radzie opublikowano 5 grudnia, a termin nadsyłania zgłoszeń upływa 8 stycznia 2025r.

W jej skład wejdzie maksymalnie 30 organizacji członkowskich reprezentujących trzy kategorie zainteresowanych stron: społeczność rolniczą, inne podmioty łańcucha dostaw żywności oraz społeczeństwo obywatelskie, w tym w obszarach takich jak środowisko i klimat, dobrostan zwierząt lub kwestie konsumenckie. W grupie tej powinna istnieć zrównoważona reprezentacja tych trzech kategorii interesariuszy.

Organizacje ubiegające się o członkostwo powinny wykazywać się jak najszerszymi kompetencjami i wiedzą fachową w obszarach związanych z rolnictwem i żywnością na poziomie Unii oraz jak najszerszą reprezentatywnością geograficzną we wszystkich państwach członkowskich. Powinny być również zarejestrowane w rejestrze Transparency Register.

Pierwsze posiedzenie zostanie zwołane niezwłocznie po wyłonieniu składu Rady.

Więcej informacji na stronie Komisji Europejskiej.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.