Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

KPK wspiera polską Prezydencję w Radzie UE

  • Opublikowano: 3 stycznia 2025
  • Autor: redakcja

1 stycznia 2025 roku Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej – to prezydencja w wielu wymiarach przełomowa. W tym okresie kontynuowana będzie dyskusja nad oceną śródokresową Horyzontu Europa oraz nad kształtem kolejnego, już 10. Programu Ramowego, a także nad przyszłością finansowania innowacji w Unii Europejskiej. Krajowy Punkt Kontaktowy w NCBR będzie zaangażowany w szereg ważnych wydarzeń zaplanowanych w tym czasie.

Już dziś zapraszamy Państwa do Warszawy, na kluczowe, organizowane przez NCBR wydarzenie prezydencyjne, czyli na konferencję EU Innovation Journey’25, zaplanowaną na 12-13 maja 2025 roku. Uczestnikami spotkania będzie wielu znamienitych gości, w tym m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC), Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jednym z celów tego wydarzenia jest stworzenie przestrzeni do debaty na temat roli kluczowych podmiotów, w tym biur transferu technologii, środowiska akademickiego, inwestorów i decydentów, w wypracowaniu spójnego wsparcia dla innowacji w krajach wideningowych. Innym celem konferencji będzie próba dokonania analizy wyzwań i możliwości związanych z przezwyciężaniem luki innowacyjnej między poszczególnymi częściami Europy. Wnioski z rozmów z ekspertami, dyskusji i refleksji zostaną opublikowane w raporcie podsumowującym konferencję.

Wydarzenie EU Innovation Journey’25 zostało podzielone na 3 główne ścieżki tematyczne: pierwsza, nazwana Sceną Główną, zakłada sesję plenarną, podczas której odbędą się kluczowe panele dyskusyjne. Druga ścieżka to Scena Możliwości i Potencjału, podczas której zaprezentowane zostaną przełomowe projekty finansowane ze środków UE oraz krajowych, odbędzie się także sesja pitchingowa startupów oraz demonstracja najlepszych praktyk w zakresie komercjalizacji deep-tech. Ostatnia, Scena Wyzwań, to miejsce, w którym odbędą się dyskusje na temat wyzwań stojących przed państwami regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas konferencji dostępna będzie przestrzeń wystawiennicza i networkingowa. Nie obędzie się również bez spotkań towarzyszących, w tym: #EUInnovateTogether czy Trusted Investors Network, prezentacji nowego instrumentu pre-accelerator oraz European Prize for Women Innovators.

Komisja Europejska powierzyła Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju organizację konferencji EU Innovation Journey’25 zarówno w wymiarze merytorycznym, który koordynuje Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Horyzontu Europa, jak i organizacyjnym.

W okresie polskiej Prezydencji KPK NCBR będzie również wspierał merytorycznie liczne konferencje branżowe. Stopień zaangażowania będzie zróżnicowany – począwszy od udziału w komitetach organizacyjnych, poprzez organizację stoisk informacyjnych i spotkań brokerskich oraz przygotowanie sesji tematycznych czy dni informacyjnych, do udziału eksperckiego w debatach i wystąpień konferencyjnych. KPK uczestniczyć będzie m.in. w takich wydarzeniach, jak:

  • EuroHPC Summit Week 2025

Ta trzydniowa konferencja, która odbędzie się w dniach 18-20 marca br. w Krakowie, ma na celu zgromadzenie kluczowych europejskich interesariuszy High Preformance Computing (HPC). Wydarzenie organizowane jest przez EuroHPC JU przy wsparciu CYFRONET AGH. Spotkanie będzie znakomitą okazją do zaprezentowania najnowszych osiągnięć i możliwości w europejskim sektorze superkomputerowym, ale także do dyskusji i refleksji nad obecnymi i przyszłymi wyzwaniami w zakresie HPC, obliczeń kwantowych i sztucznej inteligencji. Przedstawiciel KPK, Rafał Duczmal, jako przewodniczący Rady Zarządzającej EuroHPC JU, będzie brał czynny udział w sesjach i wydarzeniach towarzyszących Szczytowi. Eksperci KPK będą też zaangażowani w promocję wydarzenia wśród interesariuszy swoich obszarów tematycznych, tak by jak największa grupa polskich naukowców i przedsiębiorców mogła skorzystać na organizacji Szczytu w Polsce.

  • International Space Info Day & Brokerage Event

Wydarzenie, zaplanowane na 23-24 kwietnia br. w Warszawie, jest skierowane do interesariuszy europejskiego sektora kosmicznego, w tym polskich przedsiębiorców i przedstawicieli jednostek naukowych. Agenda spotkania będzie obejmować przedstawienie potencjału polskiego sektora kosmicznego, w tym dotychczasowych osiągnięć polskich podmiotów realizujących międzynarodowe projekty badawcze w obszarze technologii kosmicznych, prezentację nowych inicjatyw w obszarze europejskiego sektora kosmicznego w ramach programów UE, prezentację możliwości finansowania technologii kosmicznych w ramach Programu Ramowego Horyzont Europa, przedstawienie rezultatów projektu COSMOS4HE, sesję brokerską oraz sesję pitchingową. Organizatorem wydarzenia jest KPK NCBR oraz konsorcjum projektu COSMOS4HE.

  • Blue Economy Baltic Forum

Druga edycja Blue Economy Baltic Forum, która odbędzie się 28-30 kwietnia br. w Sopocie, stanowić będzie kontynuację wydarzenia z 2022 r., którego celem było zacieśnienie współpracy w regionie Morza Bałtyckiego. Gromadząc zainteresowane strony, prezentując udane inicjatywy i dostarczając odpowiednich informacji na temat możliwości finansowania, Forum będzie wspierać realizację misji UE „Odbudowa naszych oceanów i wód” oraz wzmacnianie ekosystemu bałtyckiego, który odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu neutralności klimatycznej i odbudowie przyrody. Tegoroczna edycja łączyć będzie takie wydarzenia, jak Blue Mission Banos (Baltic Arena 2025) oraz Partnerstwo Sustainable Blue Economy (Workshop). Organizatorem Forum jest Krajowy Punkt Kontaktowy w NCBR.

  • AeroDays

Konferencja naukowo-biznesowa, która odbędzie się w dniach 7-9 maja br. w Warszawie, organizowana jest przez Instytut Lotnictwa – Sieć Badawczą Łukasiewicz. Wydarzenie ma na celu promowanie sektora lotnictwa w Polsce, UE i na świecie, określenie wspólnych obszarów działalności przemysłowej w Europie oraz wspieranie koordynacji polityki w celu wzmocnienia badań, rozwoju, innowacji i klimatu w sektorze lotnictwa. Celem konferencji jest także zwrócenie uwagi na konieczność zapewnienia synergii pomiędzy realizowanymi projektami badawczo-rozwojowymi, ułatwianie wymiany wiedzy między zainteresowanymi stronami oraz tworzenie możliwości dla nowych strategicznych sojuszy i konsorcjów m.in. poprzez wzmocnienie potencjału i zdolności MŚP. Planowany jest udział KPK w jednym z paneli konferencyjnych.

  • FISA-EURADWASTE 2025 & SNETP Forum 2025

Wiodące wydarzenie w dziedzinie badań i innowacji w obszarze EURATOM zaplanowane na 13-15 maja br., stacjonarnie w Warszawie. Konferencja ma na celu: promowanie badań w dziedzinie jądrowej w UE i na świecie, przegląd postępów realizowanych projektów, jaki został poczyniony od poprzedniej edycji konferencji, czyli od 2022 roku; określenie obszarów synergii, wyzwań oraz planów dotyczących działania przyszłych partnerstw w dziedzinie jądrowej. Konferencji towarzyszyć będzie spotkanie SNETP Forum 2025, ogłoszenie zwycięzcy konkursu Nuclear Innovation Prize 2025 oraz nagrody ENEN Phd. Organizatorami wydarzenia są m.in. Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) oraz Komisja Europejska.

  • EUIndTech2025

Konferencja, która odbędzie się 2-4 czerwca br. w Krakowie, będzie miała na celu prezentację rozwiązań i najlepszych praktyk oraz wypracowanie pisemnych rekomendacji dla polityk UE w czterech obszarach: technologia, materiały, nauka i biznes, społeczność w działaniu. Tematyka wydarzenia będzie nawiązywać do kluczowych zagadnień związanych z zieloną cyfrową transformacją przemysłu, takich jak zielone i cyfrowe technologie przemysłowe, zaawansowane materiały, surowce mineralne, innowacje oraz współpraca i działania regionalne. Organizatorami konferencji są Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk oraz Urząd Marszałkowski woj. małopolskiego. KPK, jako uczestnik projektu NCP4Industry, będzie organizatorem sesji pitchingowej oraz matchmakingowej.

  • Europe and mobilities: challenges and opportunities for socio-economic transformations

To trzydniowa konferencja w dziedzinie badań i innowacji w naukach społecznych i humanistycznych, która odbędzie się w dniach 4-6 czerwca br. w Warszawie. Celem wydarzenia jest dyskusja na temat kluczowych wyzwań społecznych UE, skonfrontowanie perspektyw naukowych i politycznych nt. przemian i wyzwań społeczno-ekonomicznych, takich jak nierówności społeczne, wyzwania migracyjne i demograficzne, energia, przemiany rynków pracy i technologiczne, rewolucja cyfrowa oraz umożliwienie i wzmocnienie dialogu pomiędzy nauką i polityką. Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, natomiast KPK wykorzysta swoją wiedzę ekspercką do organizacji międzynarodowego dnia informacyjnego oraz spotkań brokerskich poświęconych konkursowi w ramach programu Horyzont Europa w 2025 roku.

KPK NCBR będzie również współorganizatorem bądź uczestnikiem innych spotkań i wydarzeń, m.in. State Representative Groups w ramach Partnerstw Europejskich 2Zero (bezemisyjny transport), CCAM (autonomiczny transport) oraz Clean Aviation (tematyka lotnicza) i Sesar (tematyka lotnicza).

Zaprezentowane powyżej wydarzenia to wybrane przedsięwzięcia obrazujące zaangażowanie Krajowego Punktu Kontaktowego i szerzej NCBR w nadchodzące inicjatywy polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Już teraz zapraszamy Państwa zarówno do udziału w tych wydarzeniach, jak i do śledzenia strony internetowej KPK, na której na bieżąco będziemy informować o działaniach podejmowanych podczas obecnego, półrocznego polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.