Trzy kolejne polskie uczelnie dołączyły do grona Uniwersytetów Europejskich. W tegorocznej edycji programu status ten uzyskały konsorcja z udziałem Politechniki Koszalińskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
27 lipca 2022 r. Komisja Europejska ogłosiła wyniki zaproszenia do składania wniosków dotyczących inicjatywy Uniwersytety Europejskie w 2022 r. Z rekordowego budżetu w wysokości 272 mln euro pochodzącego ze środków programu Erasmus+ 16 dotychczasowych sojuszy uczelni europejskich (tzw. Uniwersytetów Europejskich) nadal będzie otrzymywać wsparcie, a cztery nowe partnerstwa rozpoczną współpracę.
Łącznie, istnieją obecnie 44 Uniwersytety Europejskie, które skupiają 340 instytucji szkolnictwa wyższego z 31 krajów. Nowością w tegorocznej edycji zaproszenia do składania wniosków w ramach programu Erasmus+ było umożliwienie uczestniczenia w sojuszach partnerom stowarzyszonym z państw uczestniczących w procesie bolońskim, w tym na przykład z Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.
Wśród partnerów są polskie uczelnie: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Szkoła Głowna Handlowa w Warszawie (SGH), Politechnika Łódzka, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Koszalińska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Uniwersytety Europejskie to partnerstwa międzyuczelniane z całej Europy, które współpracują w dziedzinie edukacji, badań naukowych i innowacji z korzyścią dla studentów, nauczycieli i całego społeczeństwa. Każdy sojusz otrzymuje budżet w wysokości do 14,4 mln euro z programu Erasmus+ na okres czterech lat.
Europejska strategia na rzecz szkół wyższych określa ambitny cel polegający na wspieraniu 60 Uniwersytetów Europejskich skupiających ponad 500 uczelni do połowy 2024 r. W związku z tym w obecnym okresie programowania 2021–2027 przewidziano rekordową kwotę 1,1 mld euro w ramach programu Erasmus+ na wsparcie Uniwersytetów Europejskich. Wsparcie dla wymiaru badawczego Uniwersytetów Europejskich będzie objęte europejską inicjatywą na rzecz doskonałości w ramach programu Horyzont Europa.
Pod koniec 2022 r. Komisja ogłosi kolejne zaproszenie do składania wniosków w ramach programu Erasmus+ w celu zaoferowania finansowania dotychczasowych sojuszy i możliwości tworzenia nowych.
(Źródło: KE)