Europejskie Partnerstwo na rzecz Oceny Ryzyka Chemicznego
Partnership for the Assessment of Risks from Chemicals (PARC)
Partnerstwo na rzecz Oceny Ryzyka Chemicznego (Partnership for the Assessment of Risks from Chemicals – PARC) to w skrócie:
- Siedmioletnie partnerstwo finansowane w ramach programu Horyzont Europa. Partnerstwo oficjalnie rozpoczęło działalność 1 maja 2022 r.
- 200 partnerów z 28 krajów (agencje krajowe i organizacje badawcze działające w dziedzinie środowiska lub zdrowia publicznego), Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA), Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejska Agencja Środowiska (EEA).
- Budżet 400 mln euro, w 50% finansowany przez Unię Europejską i w 50% przez państwa członkowskie.
Europejskie Partnerstwo na rzecz Oceny Ryzyka Chemicznego ma na celu rozwój badań, dzielenie się wiedzą i doskonalenie umiejętności w zakresie oceny ryzyka chemicznego. W ten sposób przyczyni się do wsparcia Strategii Chemicznej Unii Europejskiej na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, torując drogę dla osiągnięcia efektu „zero zanieczyszczeń” ogłoszonych w Europejskim Zielonym Ładzie.
Partnerstwo będzie opierać się na pracach prowadzonych w ramach europejskiego wspólnego programu dotyczącego biomonitoringu człowieka, HBM4EU (Human Biomonitoring for Europe), który zakończy się latem 2022 r., i rozszerzy zakres jego działań o ocenę zagrożeń środowiskowych.
Koordynatorem jest ANSES – francuska Agencja ds. Żywności, Środowiska oraz Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Ze strony Polski w partnerstwie uczestniczy Instytut Medycyny Pracy im. J. Nofera z Łodzi, Uniwersytet Gdański, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego oraz Instytut Ochrony Środowiska.
Pierwsze kroki partnerstwa:
- Kontynuowanie prace nad biomonitoringiem chemikaliów u ludzi, wraz z uruchomieniem badań europejskich zarówno w populacji ogólnej, jak i środowisku pracy oraz sporządzeniem przeglądu aktualnego stanu wiedzy w zakresie monitorowania chemikaliów
- Opracowanie modeli komputerowych i metod analizy danych do badania skutków mieszanin i narażenia łącznego. Przyczynianie się do udostępniania i ponownego wykorzystywania danych i modeli do celów badawczych i oceny ryzyka (tj. spełniających zasady FAIR: Findable – Accessible – Interoperable – Reusable) w ramach podejścia „otwartej nauki”.
- Opracowanie nowych koncepcji i narzędzi potrzebnych do wdrożenia strategii chemicznej UE na rzecz zrównoważonego rozwoju: synteza chemiczna nowych związków lub materiałów nie stanowiących ryzyka dla zdrowia i środowiska, zdolność do wykrywania substancji niebezpiecznych dla zdrowia lub środowiska lub zapewnienie narzędzia do modelowania.
Więcej informacji na tymczasowej stronie partnerstwa.
Osoba do kontaktu w KPK: Ewa Szkiłądź ewa.szkiladz@ncbr.gov.pl