Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Historie sukcesu polskich koordynacji klastra 2 Horyzont Europa

Organizacje działające oraz specjalizujące się w tematyce nauk społecznych i humanistycznych są jednymi z najbardziej aktywnych i skutecznych krajowych podmiotów realizujących projekty Horyzontu Europa. Ze względu na szerokie kompetencje i profile aktywności, mogą one brać udział w konkursach klastra 2 Kultura, kreatywność i inkluzywne społeczeństwo jak również w innych klastrach i filarach bieżącego programu ramowego.

Duża aktywność i zaangażowanie polskich beneficjentów SSH zaowocowały w ostatnich latach ogromnymi sukcesami, szczególnie w konkursach klastra 2. W dwóch kolejnych konkursach (2023 oraz 2024) po cztery polskie podmioty pozyskały dofinansowanie koordynowanych przez siebie projektów. To ogromny sukces polskich organizacji, wart podkreślenia jak również podzielenia się doświadczeniami i wnioskami z procesu przygotowania i składania aplikacji projektowych.

Zapraszamy serdecznie do lektury wywiadów z koordynatorami czterech projektów dofinansowanych przez Komisję Europejską w konkursie 2023 klastra 2. Poprosiliśmy koordynatorów o podzielenie się doświadczeniami i wrażeniami z procesu przygotowania wniosków, co może być pomocne dla organizacji rozważających koordynację projektów w nadchodzących konkursach.  Wywiady będą publikowane regularnie w ramach kampanii informacyjnej promującej sukcesy Polski w konkursach klastra 2.

Podsumowaniem tych działań będzie konferencja „SSH in Horizon Europe: Poland’s successes and future challenges in Cluster 2”, która skupi się na: dyskusji na temat kluczowych czynników sukcesu w przygotowaniu wniosków projektowych koordynowanych przez polskie organizacje, roli nauk społecznych i humanistycznych w ostatnich latach konkursowych Horyzontu Europa, partnerstwach europejskich planowanych do uruchomienia w klastrze 2 w latach 2025-27. Chcemy, aby wydarzenie było inspiracją dla krajowych organizacji do aktywnego podejmowania koordynatora w ostatnich konkursach Horyzontu Europa.

  • 22 października 2024. Wywiad z koordynatorką projektu Link4Skills (prof. dr hab. Izabela Grabowska, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie). Link4Skills to globalny projekt badawczy koncentrujący się wokół braków umiejętności na rynku pracy (zarówno luk w kwalifikacjach, jak i niedoborów siły roboczej). Misją projektu jest zaoferowanie rozwiązań wspomaganych sztuczną inteligencją w celu rekrutacji niezbędnych umiejętności na zmieniających się rynkach pracy.
Wywiad Link4Skills
  • 31 października 2024. Wywiad z koordynatorem projektu SAUFEX – Secure Automated Unified Framework for Exchange  (amb. (ret.) Tomasz Chłoń, Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii). Głównym celem projektu jest poprawa wykrywania, analizy i przeciwdziałania obcej manipulacji i ingerencji informacyjnej, innymi słowy skuteczniejsza walka z dezinformacją. Projekt SAUFEX przyczyni się między innymi do opracowania modeli przeciwdziałania dezinformacji zagrażającej zdrowiu populacji.
Wywiad SAUFEX
  • 7 listopada 2024. Wywiad z koordynatorką projektu ENCODE – Unveiling emotional dimensions of politics to foster European democracy (Agnieszka Kowalska, ASM Research Solutions Strategy). Nadrzędnym celem projektu jest rozszyfrowanie znaczenia i roli emocji w polityce i ponowne ich zakodowanie (encode) w celu stworzenia nowych, funkcjonalnych i pozytywnych narracji politycznych w Europie.
Wywiad ENCODE
  • 18 grudnia 2024. Wywiad z koordynatorką projektu IMPULSE – IMmersive digitisation: uPcycling cULtural heritage towards new reviving StratEgies (dr Żaneta Żegleń, Muzeum UJ Collegium Maius), którego celem jest opracowanie przełomowych, kompleksowych rozwiązań i metod w zakresie procesów digitalizacji i dostępności cyfrowych zbiorów dziedzictwa kulturowego.
Wywiad IMPULSE

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.