Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.
Zespół projektu EUROpest: (od lewej) Adam Izdebski, Timothy Newfield, Eleni Xoplaki i Alexander Herbig

Grant ERC Synergy 2024 koordynowany przez polską jednostkę

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) opublikowała wyniki konkursu ERC Synergy Grant 2024. W gronie laureatów znalazł się polski historyk i ekolog, prof. Adam Izdebski z Uniwersytetu Warszawskiego, który został koordynatorem międzynarodowej grupy badawczej, otrzymując prestiżowy grant ERC Synergy 2024 na realizację projektu „EUROpest: Zrozumieć na nowo rolę pandemii w przedprzemysłowej Europie (1300-1800 CE): historia, nauki przyrodnicze i uczenie maszynowe”.

Interdyscyplinarny zespół projektu EUROpest będzie pracował w dziesięciu ośrodkach badawczych w Europie i Stanach Zjednoczonych poszukując odpowiedzi na pytania dotyczące natury pandemii. W skład konsorcjum wraz z prof. Izdebskim, wchodzą liderzy zagranicznych zespołów: Timothy Newfield (Georgetown University), Alexander Herbig (Max Planck Society) oraz Eleni Xoplaki (Justus Liebig University Giessen).

Badając epidemie w Europie epoki przedprzemysłowej naukowcy spróbują stworzyć złożony model przewidujący przebieg i skutki epidemii. Istotą nowatorskiego podejścia projektu będą wszechstronne badania z dziedzin historii, archeogenetyki, klimatologii i biologii ekosystemów z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego.

W Polsce projekt EUROpest będzie realizowany w dwóch instytucjach: w Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego PAN, gdzie zespół pod kierownictwem dr hab. Michała Słowińskiego będzie odpowiadał za badania terenowe z zakresu paleoekologii w Litwie, Ukrainie i Polsce.

W konkursie ERC Synergy Grant 2024 zostało złożonych 548 wniosków, a współczynnik sukcesu wyniósł 10,5%. Europejska Rada ds. Badań Naukowych przekaże 571 milionów euro na realizację 57 projektów w 184 jednostkach badawczych. Blisko 32% koordynatorów zwycięskich projektów stanowią kobiety. Jest to wzrost o 10% w stosunku do ubiegłego roku i zarazem najwyższy wynik w historii konkursu. Więcej informacji.

Granty ERC Synergy – przełomowe projekty i współpraca zespołów

Granty ERC Synergy służą rozwiązywaniu ambitnych problemów badawczych przez dwóch do czterech liderów (Principal Investigators) wraz z ich zespołami reprezentującymi różne dziedziny wiedzy. Projekt musi wykazać, że osiągnięcie przełomowych wyników proponowanych badań nie jest możliwe w pojedynkę a tylko we współdziałaniu liderów. Grant przyznawany jest konsorcjum na okres sześciu lat z maksymalnym budżetem 10 mln euro.

Przypominamy, że dostępna jest subskrypcja newslettera KPK pt. „ERC NEWS” poświęconego tematyce Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.