Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) opublikowała wyniki konkursu ERC Synergy Grant 2024. W gronie laureatów znalazł się polski historyk i ekolog, prof. Adam Izdebski z Uniwersytetu Warszawskiego, który został koordynatorem międzynarodowej grupy badawczej, otrzymując prestiżowy grant ERC Synergy 2024 na realizację projektu „EUROpest: Zrozumieć na nowo rolę pandemii w przedprzemysłowej Europie (1300-1800 CE): historia, nauki przyrodnicze i uczenie maszynowe”.
Interdyscyplinarny zespół projektu EUROpest będzie pracował w dziesięciu ośrodkach badawczych w Europie i Stanach Zjednoczonych poszukując odpowiedzi na pytania dotyczące natury pandemii. W skład konsorcjum wraz z prof. Izdebskim, wchodzą liderzy zagranicznych zespołów: Timothy Newfield (Georgetown University), Alexander Herbig (Max Planck Society) oraz Eleni Xoplaki (Justus Liebig University Giessen).
Badając epidemie w Europie epoki przedprzemysłowej naukowcy spróbują stworzyć złożony model przewidujący przebieg i skutki epidemii. Istotą nowatorskiego podejścia projektu będą wszechstronne badania z dziedzin historii, archeogenetyki, klimatologii i biologii ekosystemów z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego.
W Polsce projekt EUROpest będzie realizowany w dwóch instytucjach: w Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego PAN, gdzie zespół pod kierownictwem dr hab. Michała Słowińskiego będzie odpowiadał za badania terenowe z zakresu paleoekologii w Litwie, Ukrainie i Polsce.
W konkursie ERC Synergy Grant 2024 zostało złożonych 548 wniosków, a współczynnik sukcesu wyniósł 10,5%. Europejska Rada ds. Badań Naukowych przekaże 571 milionów euro na realizację 57 projektów w 184 jednostkach badawczych. Blisko 32% koordynatorów zwycięskich projektów stanowią kobiety. Jest to wzrost o 10% w stosunku do ubiegłego roku i zarazem najwyższy wynik w historii konkursu. Więcej informacji.
Granty ERC Synergy – przełomowe projekty i współpraca zespołów
Granty ERC Synergy służą rozwiązywaniu ambitnych problemów badawczych przez dwóch do czterech liderów (Principal Investigators) wraz z ich zespołami reprezentującymi różne dziedziny wiedzy. Projekt musi wykazać, że osiągnięcie przełomowych wyników proponowanych badań nie jest możliwe w pojedynkę a tylko we współdziałaniu liderów. Grant przyznawany jest konsorcjum na okres sześciu lat z maksymalnym budżetem 10 mln euro.
Przypominamy, że dostępna jest subskrypcja newslettera KPK pt. „ERC NEWS” poświęconego tematyce Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.