Fundusz kapitałowy Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) stał się oficjalnym podmiotem. Zapewni kapitał od 0,5 mln do 15 mln euro na finansowanie przełomowych innowacyjnych projektów wybranych do wsparcia w ramach finansowania mieszanego EIC Accelerator (grant i kapitał inwestycyjny).
Po raz pierwszy Komisja Europejska dokona bezpośrednich inwestycji kapitałowych w firmy w zamian za udziały na poziomie od 10% do 25% w przedsiębiorstwach typu start-up. Europejski Bank Inwestycyjny, jako doradca funduszu EIC w imieniu Komisji Europejskiej, będzie zarządzał udziałami Komisji.
Fundusz EIC wypełnia lukę w finansowaniu na etapie wdrożeniowym, kiedy rynek venture capital w UE osiąga gorsze wyniki niż globalny rynek venture capital.
– Fundusz EIC – pierwszy w swoim rodzaju – pomoże naszym najbardziej innowacyjnym start-upom i MŚP szybko wprowadzać ich innowacyjne produkty na rynki europejskie i światowe, jednocześnie rozwijając ich firmy i talent w UE. Obecnie tracona jest duża część wzrostu gospodarczego i potencjalnych miejsc pracy, ponieważ w przypadku tych firm ryzyko dla prywatnego rynku venture capital jest zbyt wysokie – powiedziała Mariya Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży.
– Start-upy napędzają tworzenie miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji. Są kluczem do konkurencyjności Europy, naszej zdolności do innowacji i naszego strategicznego przywództwa technologicznego. Niestety w Europie występuje poważna niedoskonałość rynku, która utrudnia im uzyskanie finansowania – powiedział Ambroise Fayolle, wiceprezes EBI ds. Innowacji. – Dokłada się do tego kryzys spowodowany COVID-19, ponieważ wiele nowych przedsiębiorstw boryka się z jeszcze większymi ograniczeniami niż wcześniej. Dlatego cieszymy się, że możemy wspierać fundusz EIC, który jest bardzo potrzebny, i który pomoże nowym przedsiębiorstwom w Europie zwiększyć skalę działalności i osiągnąć kolejny poziom – dodał.
Od czasu uruchomienia jesienią 2019 r. pilotażowego programu EIC Accelerator do finansowania mieszanego zostały wybrane ogółem 102 start-upy i MŚP działające we wszystkich sektorach intensywnie korzystających z technologii (zdrowie, ICT, energia itp.) na kwotę prawie 400 milionów euro. Kolejne firmy zostaną wybrane w ramach EIC Acceleratora w lipcu (w obszarze Green Deal) i w listopadzie. Spółkom tym uważnie przygląda się Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), który działa jako doradca inwestycyjny funduszu EIC.
Od 2021 r. Fundusz EIC będzie finansowany przez Europejską Radę ds. Innowacji, która będzie jednym z filarów programu Horyzont Europa – unijnego programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji na lata 2021–2027. W zależności od zapotrzebowania i jakości wniosków oczekuje się, że co najmniej jedna trzecia budżetu EIC (obecnie proponowane jest 10 mld euro) będzie w formie kapitału zarządzanego przez Fundusz EIC. Ponadto Fundusz EIC wzmocni finansowanie najbardziej obiecujących innowacji poprzez zwiększenie inwestycji prywatnych, współinwestowanie z funduszami venture capital, krajowymi bankami promocji, funduszami venture capital i innymi prywatnymi inwestorami.
Oprócz finansowania kapitałowego przedsiębiorstwa wspierane przez EIC Accelerator otrzymują grant w wysokości do 2,5 miliona euro oraz mają dostęp do mentoringu, coachingu biznesowego i współpracy z inwestorami, przedsiębiorstwami i podobnymi przedsiębiorcami.