Dział Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Horyzontu Europa przygotował istotną i oczekiwaną publikację pt. „Europejski Zielony Alert. Zrozumieć zieloną politykę UE, aby skuteczniej uczestniczyć w konkursach Horyzontu Europa”. Oddajemy w Państwa ręce kompendium wiedzy na temat strategii Unii Europejskiej w zakresie zrównoważonego rozwoju, energii, transportu, Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, Nowego Europejskiego Bauhausu, ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywnościowego i bioróżnorodności.
Pobierz publikacjęZmiana klimatu i degradacja środowiska stanowią zagrożenie dla Europy i reszty świata. Aby sprostać tym wyzwaniom powstał plan działania Europejski Zielony Ład. Ma on pomóc przekształcić Unię Europejską w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę, która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto. Zdrowie ludzi, społeczeństw i planety to jedna i wspólna sprawa. Dlatego też zrównoważone systemy żywnościowe, obok różnorodności biologicznej, stanowią serce Europejskiego Zielonego Ładu.
Wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu wymaga niezwłocznego podjęcia działań. Mamy pełną świadomość, że bez innowacyjnych technologii nie uda się ograniczyć emisji, a bez badań na rzecz klimatu i środowiska nie będziemy mogli monitorować skali zmian.
– W Narodowym Centrum Badań i Rozwoju dążymy do wizji świata, w której oddychamy czystym powietrzem, energetyka jest oparta o odnawialne źródła energii, przemysł działa w obiegu zamkniętym, efektywnie zarządzamy wodą – i w ujęciu krajowym, jak i na poziomie gospodarstw domowych. Projekty naszych beneficjentów, odważnych innowatorów, skutecznie przybliżają nas do tej wizji – mówi dr Paweł Kuch, dyrektor NCBR.
Program Horyzont Europa, największy europejski program badań i innowacji, opiera się na strategicznych kierunkach działania, które bezpośrednio wynikają z Europejskiego Zielonego Ładu.
W naszej publikacji znajdą Państwo odpowiedzi na pytania:
- Jak przełożyć „zielone” strategie Unii Europejskiej na język badań i innowacji?
- W jaki sposób kluczowe dokumenty Europejskiego Zielonego Ładu znajdują swoje odzwierciedlenie w tematach konkursowych?
- Jak wykorzystać ich zapisy w pracy nad wnioskiem do programu Horyzont Europa?
– Eksperci KPK dzielą się z Państwem swoją przekrojową wiedzą w formie zwięzłych artykułów, co w naszej intencji powinno pomóc usystematyzować informacje w tym istotnym obszarze i zyskać pełen obraz sytuacji, a ostatecznie trafniej odczytywać tematykę „zielonych” konkursów w Horyzoncie Europa – wskazuje Magdalena Bem-Andrzejewska, dyrektor DKPK.
Publikacja „Europejski Zielony Alert” będzie dla Państwa przewodnikiem po Europejskim Zielonym Ładzie, jego strategiach szczegółowych i związanych z nimi inicjatywach Komisji Europejskiej. Jego premiera towarzyszy cyklowi webinariów „Zielony Tydzień z Horyzontem Europa”, które odbyły się 14-18 listopada 2022 r. Uczestnicy Zielonego Tygodnia byli pierwszymi odbiorcami naszej publikacji. Dziś prezentujemy „Europejski Zielony Alert” szerokiej publiczności, z przekonaniem, że będzie miał swój udział w Państwa przyszłych sukcesach w Horyzoncie Europa.