Do półfinału ósmej edycji iCapital awansowało 12 miast z 11 krajów. Wśród miast, które mogą zostać Europejską Stolicą Innowacji 2022 jest Warszawa. Finalistów poznamy w grudniu 2022 podczas szczytu EIC.
Nagroda wspierana przez Europejską Radę ds. Innowacji w ramach programu Horyzont Europa uznaje rolę miast w kształtowaniu lokalnego ekosystemu innowacji i promowaniu innowacji zmieniających zasady gry.
Półfinaliści 2022 wybrani przez dwa jury wysokiego szczebla złożone z niezależnych ekspertów to (w porządku alfabetycznym):
Kategoria Europejska Stolica Innowacji:
- Aix-Marseille (Francja)
- Basaksehir (Turcja)
- Espoo (Finlandia)
- Madryt (Hiszpania)
- Walencja (Hiszpania)
- Warszawa (Polska)
Kategoria Europejskie Wschodzące Miasto Innowacyjne:
- Aveiro (Portugalia)
- Cork (Irlandia)
- Ejlat (Izrael)
- Haarlem (Holandia)
- Moguncja (Niemcy)
- Padwa (Włochy)
Każde miasto zostanie zaproszone na przesłuchanie z członkami jury, które odbędzie się zdalnie w październiku 2022 roku. Przesłuchania podlegają ścisłym zasadom, które pozwalają każdemu miastu przedstawić nadesłany wniosek i odpowiedzieć na pytania jury związane z kryteriami przyznania nagrody. Członkowie jury wybiorą następnie trzech finalistów dla każdej kategorii. Jeden zwycięzca i dwóch zdobywców drugiego miejsca w każdej kategorii zostanie ogłoszony podczas grudniowego EIC Summit.
Oprócz prestiżowego wyróżnienia, zwycięzca kategorii Europejska Stolica Innowacji otrzyma nagrodę w wysokości 1 mln euro, a dwaj wicemistrzowie tej kategorii otrzymają po 100 tys. euro.
Zwycięzca kategorii European Rising Innovative City otrzyma 500 tys. euro, a miasta, które zajmą dwa drugie miejsca otrzymają po 50 tys. euro.
To już ósma edycja prestiżowej Nagrody Europejskiej Stolicy Innowacji, znanej również jako iCapital, fundowana przez Europejską Radę ds. Innowacji (EIC) w ramach programu Horyzont Europa. Poprzez iCapital Unia Europejska wyróżnia miasta z integracyjnymi ekosystemami innowacji. Konkurs identyfikuje miasta, które łączą ogół społeczeństwa ze środowiskiem akademickim, przedsiębiorstwami i sektorem publicznym, aby skutecznie przekładać wyniki badań na poprawę dobrostanu społeczeństwa, a jednocześnie pobudzać innowacje zmieniające zasady gry.
Nagrody iCapital są wręczane od 2014 roku. Pierwszą Europejską Stolicą Innowacji została Barcelona (2014), potem Amsterdam (2016), Paryż (2017), Ateny (2018), Nantes (2019), Leuven (2020) i Dortmund (2021). W 2021 r. pierwszy w historii tytuł Rising Innovative City otrzymało miasto Vantaa – nową kategorię wprowadzono w celu uhonorowania innowacyjnych praktyk wdrażanych przez mniejsze miasta o populacji od 50 000 do 249 999 mieszkańców.
iCapital to jedna z czterech nagród EIC przyznanych w ramach programu Horyzont Europa.