Konkurs EIC Transition do tej pory cieszył się umiarkowanym powodzeniem wśród aplikujących, obwarowany był bowiem dość restrykcyjnymi zasadami dotyczącymi kwestii możliwości aplikowania. Od tego roku nieznacznie zmieniono te zasady (tzw. eligibility), co powinno poszerzyć krąg potencjalnie zainteresowanych i spełniających formalne kryteria starania się o grant.
Podsumowując, najważniejsze warunki to:
- projekt wpisujący się w definicję deep-tech,
- pomysł bazujący na już zakończonym projekcie (zakończonym na TRL 3 lub 4), który w ramach EIC Transition przewiduje działania w przedziale TRL 4 do TRL 6,
- kontynuacja badań przeprowadzonych w ramach: EIC Pathfinder (w tym EIC pilot Pathfinder, Horyzont 2020 FET-Open, FET-Proactive) oraz FET Flagships (w tym w konkursach ERANET w ramach programu prac FET).
- projekty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) kończące się Proof of Concept,
- projekty w ramach Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF), ale wyłącznie te dotyczące zastosowań cywilnych (także tzw. podwójnego zastosowania – dual use),
- wszystkie projekty sfinansowane w ramach Horyzontu 2020 bądź Horyzontu Europa. UWAGA: dotyczy wyłącznie wariantu Transition Challenges.
WAŻNE: by móc aplikować, NIE musi się być podmiotem, który zrealizował projekt we wcześniejszej fazie (w ramach w/w konkursów). Należy jedynie uzyskać zgodę od podmiotu będącego właścicielem praw do projektu na dalsze ich wykorzystanie w nowym, planowanym do realizacji w ramach EIC Transition, projekcie.
Więcej szczegółów: EIC Transition – tips for applicants
Co istotne, obecnie znacznie ułatwiono sprawdzanie, które projekty mają status eligible, czyli ich rezultaty mogą stanowić podstawę do kontynuacji działań w kolejnym projekcie w ramach EIC Transition. Ich na bieżąco aktualizowana lista znajduje się tu: lista kwalifikowalnych projektów.