EIC Accelerator to najpopularniejszy z konkursów organizowanych w ramach EIC, zatem wywołuje on też najwięcej pytań. Dziś kilka z nich – dość często zadawanych przez przygotowujących się do startu wnioskodawców.
Słyszeliśmy o inicjatywie pod nazwą preakcelerator. Co to jest?
Preakcelerator (ang. pre-accelerator) to pomysł EISMEA powstały w wyniku inicjatywy zgłaszanej przez tzw. państwa wideningowe, w tym Polskę, by stworzyć program, który miałby charakter przygotowawczy, a w przyszłości ułatwiłby aplikującym pomyślny start w konkursie EIC Accelerator. Uczestnictwo w fazie preakceleratorowej ma zatem przygotować ambitne firmy z obszaru MŚP, często startupy, które mogą pochwalić się przełomową innowacją w obszarze deep tech.
Celem strategicznym inicjatywy jest zwiększenie potencjału innowacyjnego małych firm, będących na wczesnym etapie rozwoju i pochodzących z krajów wideningowych (czyli słabszych w gronie państw uczestniczących w Programie Ramowym Horyzont Europa, w tym z Polski). Chodzi o ułatwienie tym firmom rozwoju ich technologii, weryfikację gotowości biznesowej i inwestycyjnej oraz podniesienie ich do poziomu, który pozwoliłby im skutecznie przyciągnąć finansowanie w ramach konkursu EIC Accelerator lub z innych źródeł. Ponadto laureaci konkursu Pre-Accelerator otrzymają dostęp do platformy społecznościowej EIC i dedykowanych usług szkoleniowych w zakresie akceleracji biznesu, w tym 12-dniowy coaching, udział w bootcampach, sesjach pitchingowych i in.
Pierwszy nabór do tego nowego konkursu przewidziany jest w 2025 r. Dokładna data nie jest jeszcze znana. Konkurs będzie zorganizowany w ramach Horyzont Europa WIDERA (nie EIC), a jego szczegóły znane będą po uchwaleniu programu prac WIDERA na 2025 r.
Czy w konkursie EIC Accelerator mogą startować firmy z Wlk. Brytanii?
Tak, od 1 stycznia 2024 r. podmioty ze Zjednoczonego Królestwa mogą ubiegać się o finansowanie w konkursach EIC, lecz wyłącznie w formie grantu. W praktyce oznacza to, że mogą startować także w EIC Accelerator, ale ubiegając się wyłącznie o opcję grant only (bez możliwości aplikowania o wariant blended finance). Jeśli zostaną wybrane do finansowania w ramach EIC, będą – tak jak inne podmioty – mogły również skorzystać z oferty BAS (Business Acceleration Services), takich jak: coaching, mentoring, uczestnictwo w dedykowanych wydarzeniach, itp.
Co istotne, ścieżka blended finance nie jest całkowicie zamknięta dla podmiotów z Wlk. Brytanii, o ile po otrzymaniu pozytywnej oceny tzw. krótkiego wniosku, wykażą w momencie składania tzw. pełnego wniosku zarejestrowanie działalności w kraju członkowskim UE lub stowarzyszonym z Horyzontem Europa.
Czy mogę równocześnie ubiegać się o dofinansowanie w więcej niż jednym konkursie EIC? Czy mogę startować jednocześnie w wariancie Open oraz Challenges?
Odpowiedź na pytanie pierwsze brzmi: tak. Fakt, że ktoś startuje w jednym z konkursów EIC (np. Accelerator), nie blokuje mu możliwości startu w innym (np. Pathfinder). Z oczywistych względów nie może to być ten sam projekt, ponieważ co do zasady są to konkursy o różnych profilach, czyli dla projektów o różnych celach i zakresach (np. TRL).
Z kolei odpowiedź na pytanie drugie jest bardziej złożona. Jeśli mowa o konkursie Pathfinder, to odpowiedź brzmi „tak”. Nie ma przeciwskazań, by dany podmiot startował w różnych konsorcjach z dwoma (lub więcej) różnymi projektami. Natomiast start w konkursie Accelerator obwarowany jest zasadą „jedna firma – jeden wniosek”. Zatem – w zależności od tego, czy przedmiot projektu wpasowuje się w któreś z wyzwań (challenge), czy też nie – należy złożyć wniosek albo w jednym z założonych na dany rok challenges, albo w wariancie Open.
Coaching, czyli kilka zdań wyjaśnienia na temat oferty EIC w ramach różnych instrumentów (konkursów)
Najczęściej pytanie to przybiera postać: na jakich zasadach mogę skorzystać z coachingu w przygotowaniu wniosku na STEP 2 (full proposal)? Zanim jednak o tym, warto wspomnieć, że skorzystanie z usług coacha w ramach EIC nie dotyczy wyłącznie projektów w konkursie EIC Accelerator.
Beneficjenci programów EIC Pathfinder i EIC Transition, którzy podpisali umowę grantową, kwalifikują się do skorzystania z 12 dni bezpłatnego coachingu. Ponieważ w zdecydowanej większości przypadków są to projekty konsorcjalne, członkowie konsorcjum uzgadniają w porozumieniu z opiekunem projektu (project officer), który beneficjent/beneficjenci otrzyma/otrzymają usługi coachingowe.
Do 3 dni coachingu uprawnieni są beneficjenci, którzy startują w programach: EIC Accelerator (przygotowanie STEP 2 – full proposal), posiadacze Seal of Excellence oraz Sovereignty Seal w konkursie STEP.
Odnośnie przygotowania tzw. pełnego wniosku do EIC Accelerator – bo tego wątku dotyczy zdecydowana większość pytań o coaching – warunkiem wstępnym jest rzecz jasna przejście etapu 1 i otrzymanie zaproszenia do złożenia wniosku na STEP 2. Oczywiście skorzystanie z usług coacha nie jest obligatoryjne, jest to tylko rekomendowana przez EISMEA możliwość. Należy jednak pamiętać, że z 3 dni konsultacji z coachem skorzystać można tylko raz (zatem w wypadku odrzucenia wniosku i ponownego złożenia coach już nie będzie mógł pomagać), ale nie musi się korzystać z jego usług przy pierwszym złożeniu wniosku. Oznacza to, że można złożyć wniosek samodzielnie (bez udziału coacha), a dopiero w razie jego odrzucenia skorzystać z pomocy coacha przy tzw. re-submission.
Technicznie wybór coacha odbywa się przez stronę EISMEA. W razie problemów należy kontaktować się z EISMEA, pisząc na adres: EISMEA-COACHING@ec.europa.eu