Komisja Europejska ogłosiła konkurs Women TechEU 2022. W tegorocznej edycji do finansowania wybranych zostanie 130 prowadzonych przez kobiety start-upów z branży deep-tech. Nabór wniosków trwa do 4 października 2022 r.
Po bardzo zachęcającej reakcji na pierwszą, pilotażową edycję programu w 2021 r. Komisja Europejska w tym roku ponad dwukrotnie zwiększa budżet do 10 mln euro, który ma sfinansować nawet 130 firm. Zgłoszenia można składać do 4 października 2022 r. do godziny 17:00 (CET).
– Otrzymaliśmy bardzo pozytywną odpowiedź na pierwszy, pilotażowy program, do którego napłynęło prawie 400 aplikacji z całej UE i krajów stowarzyszonych. Jestem dumna, że wspieramy 50 ambitnych firm prowadzonych przez kobiety z 16 krajów. To ogromny krok w kierunku wyrównywania dysproporcji płci w branży deep-tech i zachęcania kobiet do wykorzystania ich prawdziwego potencjału. Kierowane przez kobiety firmy z branży deep-tech powinny budować DNA innowacji UE, a w tym roku będziemy wspierać ich jeszcze więcej – powiedziała unijna komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel.
Women TechEU wspiera startupy prowadzone przez kobiety na najwcześniejszym, najbardziej ryzykownym etapie rozwoju firmy. Oprócz grantu w wysokości 75 000 euro finalistki otrzymują mentoring i coaching w zakresie przywództwa, internacjonalizacji, modelowania biznesowego, strategii wdrażania, wejścia na rynek, pozyskiwania funduszy, negocjacji z inwestorami i wielu innych w ramach programu EIC Women Leadership.
Wspierając kierowane przez kobiety startupy deep-tech, Komisja Europejska dąży do stworzenia równego i lepiej prosperującego europejskiego ekosystemu deep-tech. Ponadto program Women TechEU promuje kobiety będące liderami w swoich branżach, ale także decydentki. Etykieta finansowania Komisji ma na celu wzmocnienie ich pozycji w przestrzeni inwestycyjnej.
Women TechEU to jedna z kilku inicjatyw UE mających na celu wspieranie i wzmacnianie pozycji kobiet w dziedzinie technologii i innowacji, w tym doroczna Nagroda UE dla Kobiet Innowatorek oraz nowy program EIC Women Leadership Programme.
Program ten jest finansowany w ramach programu prac Europejskich Ekosystemów Innowacji w trzecim filarze programu Horyzont Europa przy wsparciu Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC).
Deep-tech stanowi ponad jedną czwartą europejskiego ekosystemu start-upów, a europejskie firmy z tej branży są obecnie wyceniane na 700 miliardów euro. Jednak kobiety pozostają w dużej mierze niedostatecznie reprezentowane w tej branży.
Obecnie kobiety uzyskują tylko 10% zgłoszeń patentowych w UE, a mniej niż 15% start-upów jest zakładanych lub współzakładanych przez kobiety (a tylko 6% przez zespoły składające się wyłącznie z kobiet). Przekłada się to na niskie kwoty kapitału zainwestowanego w firmy prowadzone przez kobiety, tworząc błędne koło. Zaledwie 5% kapitału wysokiego ryzyka trafia do zespołów mieszanych (mężczyzn i kobiet), a tylko 2% do zespołów składających się wyłącznie z kobiet. Kryzys związany z Covid tylko pogorszył sytuację. Finansowanie dla przedsiębiorczyń podczas pandemii spadło o 31% w porównaniu z 2019 r., podczas gdy finansowanie zespołów składających się wyłącznie z mężczyzn spadło tylko o 16% w tym samym okresie.
Często w oparciu o badania naukowe start-upy deep-tech mają zwykle dłuższe cykle badawczo-rozwojowe i zwykle wymagają więcej czasu i kapitału na rozwój niż startupy technologiczne. Firmy te mogą odnieść sukces, jeśli wcześnie otrzymają odpowiednie wsparcie i inwestycje.
(Źródło: EISMEA)