Biuro Promocji Nauki PolSCA Polskiej Akademii Nauk wraz z Czeskim Biurem Łącznikowym ds. Badań, Rozwoju i Innowacji (CZELO), Narodowym Biurem Badań, Rozwoju i Innowacji na Węgrzech (NRDIO) oraz Słowackim Biurem Łącznikowym ds. Badań i Rozwoju (SLORD) mają zaszczyt zaprosić na wspólne wydarzenie w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej: V4 Conference 2021 – Earth Observations for citizens and the planet (V4 perspective on R&I contributions to the Copernicus programme). Wydarzenie odbędzie się on-line 29 czerwca 2021 r. (wtorek) w godz. 13.30 – 17.00.
Głównym celem konferencji jest zgromadzenie szerokiego grona podmiotów zaangażowanych w badania i innowacje w dziedzinie Obserwacji Ziemi (Earth Observations – EOs) – zarówno na poziomie polityki naukowej, jak i uczestników działań B+R – ze szczególnym uwzględnieniem Grupy Wyszehradzkiej. Konferencji zapewni forum do dyskusji nad kluczową rolą B+R w europejskim programie Copernicus.
Uczestnicy wydarzenia będą mieli szansę dowiedzieć się więcej o europejskiej strategii wykorzystania produktów i usług w obszarze satelitarnej obserwacji Ziemi – w celu wsparcia koniecznej transformacji ekonomicznej, zmian zachowań Europejczyków oraz ochrony naszej planety. W celu zwrócenia uwagi na sektor kosmiczny w Europie Środkowo-Wschodniej, na specjalnej sesji zostaną przedstawione historie sukcesów projektów realizowanych w krajach Grupy Wyszehradzkiej przez naukowców i organizacje zaangażowanych w opracowywanie, wdrażanie i wykorzystywanie globalnej infrastruktury kosmicznej oraz aplikacji i danych do monitorowania Ziemi. Będą one przykładami wkładu sektora kosmicznego w krajach V4 w Europejski Zielony Ład i Strategię Kosmiczną dla Europy. Na koniec planowana jest dyskusja panelowa z udziałem kluczowych europejskich podmiotów sektora Space/EO w celu omówienia obecnego stanu i przyszłych wyzwań związanych z badaniami i innowacjami w ramach i dla programu Copernicus.
Wydarzenie będzie również okazją do mobilizowania i wzmacniania współpracy między europejskimi naukowcami i innowatorami, organizacjami badawczymi i sektorem przemysłu, a także różnymi podmiotami w dziedzinie obserwacji Ziemi.
Konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych tematyką zarówno pod kątem ewolucji usług w programie Copernicus, jak i rozwoju aplikacji oraz przetwarzania i wykorzystywania danych pochodzących z obserwacji satelitarnych Ziemi.
Rejestracja na wydarzenie zakończy się 27 czerwca 2021 r.
Więcej informacji na stronie #V4Conference2021.