Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

„Regiony na Horyzoncie” z HPK Polska Zachodnia

Październik kończy naszą tegoroczną ogólnopolską kampanię „Regiony na Horyzoncie”, której celem jest zaprezentowanie różnorodnej oferty wsparcia, jakiej udziela sieć Horyzontalnych Punktów Kontaktowych (HPK) na terenie całej Polski, a także pokazanie sukcesów rodzimych podmiotów w pozyskiwaniu grantów z programu Horyzont Europa (HE).

Rozpoczętą w marcu br., a trwającą łącznie sześć miesięcy (z przerwą w miesiącach letnich), serię spotkań, warsztatów, szkoleń i konferencji zakończymy w makroregionie Polska Zachodnia. Tym razem przyjrzymy się możliwościom, szansom oraz korzyściom, jakie płyną z udziału w międzynarodowych projektach finansowanych z programu Horyzont Europa w obszarze biotechnologii.

Biotechnologia przyszłości z Horyzontem Europa

Hasłem przewodnim październikowej odsłony kampanii „Regiony na Horyzoncie” będzie biotechnologia przyszłości. Jest to temat bardzo  aktualny, wynikający z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii oraz rosnących globalnych potrzeb w różnych dziedzinach. Postęp m.in. w genetyce, biologii molekularnej i inżynierii genetycznej, a także w takich obszarach jak sztuczna inteligencja, stworzył możliwości, które wcześniej wydawały się nieosiągalne. Nowoczesne technologie  otwierają drzwi do nowych rozwiązań m.in. w medycynie, rolnictwie i ochronie środowiska.

HPK Polska Zachodnia przygotował cykl wydarzeń, które już 30 września 2024 r. rozpocznie webinarium: „Widening. Szerokie Horyzonty dla współpracy i wzmacniania potencjału jednostek” organizowane wraz z Biurem Informacyjnym Województwa Wielkopolskiego w Brukseli i Krajowym Punktem Kontaktowym. Spotkanie jest kierowane do naukowców, pracowników badawczych, osób odpowiedzialnych za strategie pozyskiwania grantów, a także przedsiębiorców zainteresowanych rozwijaniem współpracy naukowo-badawczej i wzmacnianiem potencjału z pakietu Widening w Horyzoncie Europa. Z kolei 7 i 8 października br. w Poznaniu odbędą się stacjonarne warsztaty dla osób zainteresowanych składaniem wniosków w konkursach pakietu Widening pt. Pakiet Widening – praktyczne warsztaty pisania wniosków”.

3 października br. zapraszamy na webinarium „Plan zarządzania danymi badawczymi w projektach HE”, podczas którego uczestnicy dowiedzą się, jak opracować i wdrażać plan zarządzania danymi badawczymi zgodnie z wymaganiami Komisji Europejskiej.

15 października br. czekamy na Państwa na dyżurze eksperckim online oraz stacjonarnie w Szczecinie, podczas którego rozmawiać będziemy o tym, Jak zostać ekspertem Komisji Europejskiej?”. W czasie spotkania będzie można zarejestrować się w bazie ekspertów oraz dowiedzieć się, jakie możliwości oferuje praca dla Komisji Europejskiej przy ocenie wniosków lub przy monitorowaniu realizowanych projektów.

17 października br. wszystkich zainteresowanych pisaniem projektów zapraszamy na webinarium pt. „TOPIC – jak go czytać, zrozumieć i odpowiedzieć na oczekiwania KE”. Eksperci HPK PZ odpowiedzą na pytania: jak odpowiednio podejść do analizy konkursu, interpretować treść ogłoszenia o naborze i uwzględnić wszystkie istotne elementy we wniosku.

18 października br. zapraszamy kierowników projektów, osoby odpowiedzialne za sprawozdawczość oraz służby finansowo-administracyjne zarządzające i rozliczające granty na webinarium pt. Finanse w Horyzoncie EUROPA – rozliczanie, raportowanie, kontrola w praktyce”.

Zwieńczeniem kampanii w regionie Polski Zachodniej będzie organizowana 22 października br. w Szczecinie konferencja pt. Biotechnologia przyszłości: ścieżki rozwoju z Horyzontem Europa”. Podczas tego wydarzenia będzie można wysłuchać licznych prelekcji, wziąć udział w panelach dyskusyjnych, spotkać realizatorów projektów, ekspertów KE oraz krajowych konsultantów ds. Programu Ramowego HE.

Makroregion Polska Zachodnia w liczbach

HPK Polska Zachodnia obejmuje swoją działalnością trzy województwa: wielkopolskie, lubuskie oraz zachodniopomorskie, gdzie obecnie realizowane są 153 projekty z Horyzontu Europa na łączną kwotę dofinansowania netto 57,4 mln euro. Liderem regionu jest zdecydowanie Wielkopolska, w której realizowane są 137 projekty (w tym 19 koordynacji), co daje trzecią lokatę w Polsce pod względem liczby projektów (absolutnym liderem jest region warszawski stołeczny z liczbą 580 projektów, a za nim plasuje się Małopolska z 214 realizowanymi projektami).

Najbardziej aktywnymi uczestnikami programu w regionie HPK PZ są: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uniwersytet Zielonogórski oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Liderem wśród uczestników koordynujących projekty jest Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Sięgnij po sukces w HE z Horyzontalnym Punktem Kontaktowym Polska Zachodnia

HPK PZ funkcjonuje w ramach sieci sześciu Horyzontalnych Punktów Kontaktowych zlokalizowanych w głównych ośrodkach naukowych Polski. Koordynatorem sieci jest Krajowy Punkt Kontaktowy działający w strukturze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie. HPK PZ działa na obszarze województw wielkopolskiego i lubuskiego z siedzibą w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz zachodniopomorskiego z zespołem w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Konsultanci HPK PZ są do dyspozycji na każdym etapie drogi po granty: od pomysłu, przez wybór właściwego konkursu, zrozumienie wytycznych, opracowanie koncepcji, celów, działań, budżetu, a także budowanie konsorcjum i złożenie wniosku. Oferowane wsparcie obejmuje również etap realizacji projektu, rozliczanie, sprawozdawczość i pomyślne przejście audytu KE.

Lista zaplanowanych wydarzeń HPK Polska Zachodnia:

DATA SZKOLENIATYTUŁLINK DO REJESTRACJI
30 września 2024 r.

online

Widening. Szerokie Horyzonty dla współpracy i wzmacniania potencjału jednostek.Rejestracja
3 października 2024 r.

online

Plan Zarządzania Danymi Badawczymi w projektach HERejestracja
7-8 października 2024 r.

stacjonarnie

Pakiet Widening – praktyczne warsztaty pisania wnioskówRejestracja
8 października 2024 r.

online

Oferta HE dla przedsiębiorcówRejestracja
11 października 2024 r.

online

EIC Accelerator – jak napisać grant z sukcesemRejestracja
15 października 2024 r.

online i stacjonarnie

Dyżur ekspercki: Jak zostać ekspertem Komisji EuropejskiejRejestracja
17 października 2024 r.

online

TOPIC jak go czytać, zrozumieć i odpowiedzieć na oczekiwania KERejestracja
18 października 2024 r.

online

Finanse w Horyzoncie Europa – rozliczanie, raportowanie, kontrola w praktyceRejestracja
22 października 2024 r.

stacjonarnie

Konferencja: Biotechnologia przyszłości: ścieżki rozwoju z Horyzontem EuropaRejestracja

HPK Polska Zachodnia

Poznański Park Naukowo-Technologiczny

Rubież 46, 61-612 Poznań
Tel: 61 827 97 45
hpk@ppnt.poznan.pl

Obszar: woj. wielkopolskie, lubuskie i zachodniopomorskie

Partner:

Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Jagiellońska 20-21, 70-363 Szczecin
Tel.: 91 449 47 23
hpkszczecin@zut.edu.pl

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.