Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

„Regiony na Horyzoncie” – wrzesień z HPK Polska Centralna

We wrześniu powraca kampania „Regiony na Horyzoncie” i zbiega się tym samym z 25. rocznicą udziału Polski w Programach Ramowych Unii Europejskiej.

Przez ćwierć wieku polskie podmioty zdobyły ponad 2 mld euro finansowania, przyczyniając się do tworzenia nowych miejsc pracy, pobudzania wzrostu gospodarczego, opracowywania i wdrażania nowych innowacyjnych technologii, produktów i usług, a także do ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego. W tym wyjątkowym miesiącu będziemy w centralnej części kraju, gdzie bohater wrześniowej kampanii „Regiony na Horyzoncie”, HPK Polska Centralna (HPK PC), przedstawi możliwości, jakie daje program Horyzont Europa w obszarze transformacji energetycznej.

W stronę zielonej energii z Horyzontem Europa

Przed Europą i światem stoją potężne wyzwania związane z odchodzeniem od tradycyjnych źródeł energii. Dlatego tematem przewodnim wrześniowej odsłony kampanii „Regiony na Horyzoncie” będzie energetyka odnawialna. Już 4 września br. HPK Polska Centralna zaprasza na spotkanie w Zgierzu, pt. Horyzont Europa środkiem do innowacyjnych rozwiązań w geotermii, gdzie eksperci i ekspertki HPK PC oraz Krajowego Punktu Kontaktowego przedstawią główne kierunki strategiczne finansowania badań naukowych i innowacji UE na ostatnie trzy lata programu Horyzont Europa, ze szczególnym naciskiem na geotermię.

Z kolei 5 września br. przeniesiemy się do Pułtuska, gdzie również podczas wydarzenia stacjonarnego zaprezentowane zostaną Zasady zrównoważonego rozwoju w funduszach UE i Horyzoncie Europa, a także przybliżymy temat nowych wymogów UE dotyczących polityk horyzontalnych, w tym zasady nieczynienia znaczącej szkody środowisku. 11 września br. odbędzie się webinarium: Horyzont Europa. Innowacje w zakresie magazynowania energii, podczas którego pokazane zostaną możliwości finansowania działań badawczo-innowacyjnych w tym obszarze, a  swoje doświadczenia zaprezentują również realizatorzy grantów.

12 września br. zapraszamy na kolejne wydarzenie stacjonarne, tym razem do Bełchatowa, pt. Na drodze do zielonej energii z grantami Horyzontu Europa, podczas którego omówimy temat możliwości transformacji ku biogospodarce na przykładzie projektów finansowanych z Horyzontu Europa. 17 września br. w ramach wydarzenia online pt. Wodorowe Innowacje z Horyzontem Europa, HPK PC przedstawi możliwości uzyskania grantów w obszarze odnawialnych źródeł energii, ze szczególnym naciskiem oczywiście na technologie wodorowe.

24 września br. zapraszamy na główne wydarzenie wrześniowej odsłony kampanii „Regiony na Horyzoncie” – konferencję pt. Innowacje w Transformacji Energetycznej. Tego dnia zapraszamy ponownie do Bełchatowa na spotkanie stacjonarne z ekspertami Krajowego Punktu Kontaktowego i HPK Polska Centralna, przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, realizatorami grantów z HE oraz osobami zaangażowanymi w tematykę transformacji energetycznej regionu Polski Centralnej.

Na zakończenie tego niezwykle intensywnego miesiąca, 30 września br. HPK Polska Centralna zaprasza na webinarium online pt. Nauki społeczno-humanistyczne a transformacja energetyczna – Horyzont Europa, gdzie przybliży temat możliwości realizacji projektów z HE w ramach nauk społeczno-humanistycznych (SSH), związanych z procesem transformacji energetycznej.

Makroregion Polska Centralna w liczbach (bez m.st. Warszawy)

Organizacje reprezentujące makroregion Polski Centralnej obecnie realizują 77 projektów z Horyzontu Europa na łączną kwotę dofinansowania netto 23,31 mln euro. To wyraźny, w porównaniu do analogicznego etapu poprzedniego programu ramowego UE – Horyzontu 2020, wzrost liczby koordynowanych projektów (o 150%), jak i przyznanego dofinansowania (o 121%).

W gronie najbardziej aktywnych uczestników programu znajdują się: Politechnika Łódzka, Uniwersytet Łódzki oraz Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy. Politechnika Łódzka jest liderem zarówno pod względem wysokości łącznego dofinansowania netto, liczby realizowanych projektów, jak i liczby projektów, które koordynuje.

Aż 79% wszystkich projektów makroregionu Polski Centralnej, o łącznym dofinansowaniu 17,1 mln euro, realizowanych jest w ramach II filaru programu Horyzont Europa: Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa. Ponadto podmioty z tego makroregionu mogą pochwalić się sukcesami w filarze I: Doskonała baza naukowa oraz w działaniu horyzontalnym: Szersze uczestnictwo i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej. W I filarze największa liczba projektów, na łączną kwotę dofinansowania netto 1,2 mln euro, realizowana jest w ramach działań Marii Skłodowskiej-Curie. Uniwersytet Łódzki uzyskał ponadto prestiżowy grant ERC, na kwotę 1,6 mln euro.

Zdobądź grant z HPK Polska Centralna

HPK Polska Centralna to jeden z sześciu Horyzontalnych Punktów Kontaktowych wyłonionych w wyniku konkursu w 2021 r., koordynowanych i finansowanych przez Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Horyzontu Europa. HPK PC to zespół specjalistów, którzy udzielają bezpłatnych konsultacji oraz świadczą usługi mające na celu zwiększenie udziału jednostek naukowych, instytucji badawczych, przedsiębiorstw oraz innych podmiotów z obszaru województw łódzkiego i mazowieckiego (bez m.st. Warszawy), w projektach finansowanych z programu Horyzont Europa. W gronie ekspertów tworzących HPK PC są specjaliści o różnorodnych kompetencjach z Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN.

Specjalizacjami szkoleniowymi HPK PC są:

  • Udział przedsiębiorstw w Horyzoncie Europa;
  • Aspekty etyczne w Horyzoncie Europa.

Lista wrześniowych wydarzeń HPK Polska Centralna

Data szkoleniaTematLink do rejestracji
4 września 2024 r.
stacjonarne
Spotkanie informacyjne. Horyzont Europa środkiem do innowacyjnych rozwiązań w geotermiiRejestracja
5 września 2024 r.
stacjonarne
Spotkanie informacyjne. Zasady zrównoważonego rozwoju w funduszach UE i Horyzoncie EuropaRejestracja
11 września 2024 r.

online

Webinarium. Horyzont Europa. Innowacje w zakresie magazynowania energiiRejestracja
12 września 2024 r.
stacjonarne
Spotkanie informacyjne. Na drodze do zielonej energii z grantami Horyzontu EuropaRejestracja
17 września 2024 r. onlineWebinarium. Wodorowe Innowacje z Horyzontem EuropaRejestracja
24 września 2024 r.

stacjonarne

Konferencja: Innowacje w Transformacji EnergetycznejRejestracja
30 września 2024 r. onlineWebinarium. Nauki społeczno-humanistyczne a transformacja energetyczna – Horyzont EuropaRejestracja

Zapraszamy do kontaktu!

Makroregion Polska Centralna

Uniwersytet Łódzki
ul. POW 3/5, 90-255 Łódź
tel. 42 635 52 61; 500 754 841

michal.kaczmarek@uni.lodz.pl; hpkmpc@uni.lodz.pl

Obszar: woj. łódzkie, woj. mazowieckie (bez m.st. Warszawy)

Partnerzy: 

Politechnika Warszawska
ul. Rektorska 4, 00-614 Warszawa
tel. 726 006 255, 726 004 993
hpk.mpc@pw.edu.pl

Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN
ul. Pawińskiego 5B, 02-106 Warszawa
tel. 539 694 903
hpk.mpc@ippt.pan.pl

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.