Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

„Regiony na Horyzoncie”, czyli czerwiec z HPK Polska Południowo-Zachodnia

Czerwiec to pierwszy letni miesiąc, w którym dzień w ciągu roku jest najdłuższy, a Słońce góruje w Polsce najwyżej na niebie. W tak sprzyjających okolicznościach zapraszamy wszystkich na Śląsk, a w szczególności do Katowic – Europejskiego Miasta Nauki 2024, gdzie Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Południowo-Zachodnia (HPK PPZ) – bohater czerwcowej kampanii „Regiony na Horyzoncie”, przedstawi możliwości, jakie oferuje program Horyzont Europa (HE).

Zielony Śląsk z Horyzontem Europa

Tematem przewodnim czerwcowej kampanii „Regiony na Horyzoncie” będzie energetyka, ICT i zielony transport. Województwa śląskie, opolskie oraz dolnośląskie, znajdujące się w obszarze działalności HPK PPZ, posiadają ogromny potencjał we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, na których realizację można zdobyć grant w programie Horyzont Europa.

Akcję informacyjną rozpoczniemy szkoleniem w stolicy Dolnego Śląska, we Wrocławskim Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej, gdzie już 4 czerwca HPK PPZ oraz eksperci i ekspertki Krajowego Punktu Kontaktowego przedstawią założenia oraz konkursy związane z Klastrem 3 – Bezpieczeństwo Cywilne na rzecz Społeczeństwa w programie Horyzont Europa, który ma na celu wspieranie realizacji priorytetowych założeń polityki Unii Europejskiej w takich obszarach, jak cyberbezpieczeństwo, terroryzm, przestępczość, a także klęski żywiołowe oraz katastrofy spowodowane przez człowieka.

W czerwcu zapraszamy również na największe wydarzenie międzynarodoweEuroScience Open Forum 2024, stanowiące okazję do dyskusji na temat najnowszych osiągnięć nauki i ich wpływu na społeczeństwo. Podczas Forum, 13 czerwca br., HPK PPZ zaprezentuje wystawę projektów realizowanych w ramach programu Horyzont 2020 oraz Horyzont Europa, związanych z tematyką energetyki, ICT i zielonego transportu. Również 13 czerwca br. w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się seminarium pt. Zielony rozwój przed nami. Innowacje w energetyce, ICT i zielonym transporcie. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prelekcji przygotowanych przez przedstawicieli Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych i Innowacji KE, Politechniki Śląskiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Wspólnotowego Centrum Badawczego (JRC), Krajowego Punktu Kontaktowego w NCBR oraz uczelni i instytutów na temat priorytetowych działań z zakresu energetyki, ICT i zielonego transportu.

Specjalizacje HPK Polska Południowo-Zachodnia

 HPK PPZ zaprasza na dwa spotkania stacjonarne w obszarach swoich specjalizacji, czyli komercjalizacji wyników badań oraz aspektów finansowych HE. 21 czerwca we Wrocławiu podczas szkolenia pt. Komercjalizacja wyników badań naukowych w programie Horyzont Europa zaprezentuje m.in. cele, rodzaje, sposoby i etapy komercjalizacji, wycenę własności intelektualnej, umowy komercjalizacyjne czy schematy finansowe. Dodatkowo eksperci omówią rolę jednostek wspierających komercjalizację, tj. centrów transferu technologii i uczelnianych spółek celowych.

Wyzwaniem, jakie pojawia się przed wnioskodawcami do konkursów w Horyzoncie Europa, jest przekonanie unijnych urzędników do powierzenia im często wielomilionowych środków na zrealizowanie ambitnych pomysłów na projekt. Z naszą pomocą można zadbać nie tylko o rzetelne skonstruowanie budżetu, ale też prawidłowe jego wydatkowanie, przejście z powodzeniem audytu oraz prawidłowe rozliczenie projektu – mówi Anna Łukaszkiewicz-Kierat, Kierowniczka HPK PPZ.

Na zakończenie czerwcowej odsłony kampanii „Regiony na Horyzoncie”, HPK Polska Południowo-Zachodnia zaprasza do Gliwic, gdzie 27 czerwca w trakcie szkolenia stacjonarnego pt. Jak przygotować budżet do projektu w programie Horyzont Europa w schemacie kosztów kwalifikowanych/lump sum/Unit cost eksperci HPK udzielą praktycznych rad i wskazówek, jak poprawnie skonstruować budżet do projektu w HE. – Liczymy na to, że bezcenna wiedza i wieloletnie doświadczenie konsultantów HPK przekonają uczestników spotkania, że nie taki budżet straszny, jak go malują, jeśli przygotujemy go wspólnie – dodaje z uśmiechem Anna Łukaszkiewicz-Kierat.

Makroregion Polska Południowo-Zachodnia w liczbach – udział w HE

Dane aktualne na 15 kwietnia 2024 r.

Podmioty reprezentujące makroregion Polski Południowo-Zachodniej realizują w Horyzoncie Europa 139 projektów na łączną kwotę dofinansowania netto ponad 54 mln euro. Najwięcej grantów w HE zdobyły dotychczas: Politechnika Wrocławska, Politechnika Śląska, Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Uniwersytet Śląski oraz przedsiębiorstwo Saule S.A.

Największy udział w Horyzoncie Europa odnotowują instytucje zaliczane do sektora szkolnictwa wyższego (44%) oraz organizacje badawcze (21%), natomiast warto podkreślić relatywnie wysoki łączny udział sektora prywatnego, który wynosi 29%.

Aż 73% wszystkich projektów regionu w HE realizowanych jest w ramach tzw. drugiego filaru programu. Pod względem wartości dofinansowania przeważają granty w obszarze klastra 5 – Klimat, energia, transport (14,9 mln euro) oraz klastra 4 – Technologie cyfrowe, przemysł i przestrzeń kosmiczna (11 mln euro). Organizacje z makroregionu Polski Południowo-Zachodniej biorą również aktywny udział w Misjach Horyzontu Europa – w sumie jest to 10 projektów o łącznym dofinansowaniu 2,85 mln euro.

W porównaniu do poprzedniego programu ramowego UE – Horyzontu 2020 – cieszy zarówno rosnące dofinansowanie (wzrost o ponad 109%), liczba uczestnictw (wzrost o ponad jedną trzecią), jak i unikalnych uczestników (wzrost o niemal 9%). Liczba koordynacji projektów w regionie pozostaje natomiast obszarem do dalszego rozwoju.

Lista czerwcowych szkoleń HPK Polska Południowo-Zachodnia

TerminTematLink do rejestracji
4 czerwca 2024
Wrocław
Klaster 3 – Bezpieczeństwo Cywilne na rzecz Społeczeństwa w programie Horyzont EuropaRejestracja
13 czerwca 2024
Katowice
Zielony rozwój przed nami. Innowacje w energetyce, ICT i zielonym transporcieRejestracja
21 czerwca 2024 WrocławKomercjalizacja wyników badań naukowych w programie Horyzont EuropaRejestracja
27 czerwca 2024

Gliwice

Jak przygotować budżet do projektu w programie Horyzont Europa w schemacie kosztów kwalifikowanych/lump sum/Unit costRejestracja


Wszystkie wydarzenia organizujemy stacjonarnie, a więc odradzamy odkładanie rejestracji na później!

Horyzont Europa to wielka szansa na rozwój potencjału jednostki, prowadzenie badań na światowym poziomie, w międzynarodowym konsorcjum, często z wykorzystaniem najnowocześniejszej infrastruktury badawczej. Do konsultacji osobistych, telefonicznych i e‑mailowych zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane Horyzontem Europa bez względu na ich wiedzę o programie i doświadczenie w realizacji grantów międzynarodowych. Jako HPK Polska Południowo-Zachodnia możemy pomóc znaleźć odpowiedni konkurs, właściwych partnerów do konsorcjum, skonstruować budżet, a także zrealizować i rozliczyć projekt.  Skontaktuj się z nami, a razem sprawdzimy, co Horyzont Europa może zaoferować właśnie Tobie!

Dane kontaktowe HPK Polska Południowo-Zachodnia:

Politechnika Śląska

Krzywoustego 2, 44-100 Gliwice
tel. 32 237 19 98; 32 237 20 92
hpk@polsl.pl

Politechnika Wrocławska

Smoluchowskiego 48, 50-372 Wrocław
tel. 71 320 21 89; 71 320 41 96
hpk@pwr.edu.pl

Czytaj więcej:

https://www.gov.pl/web/hpkppz
https://www.facebook.com/hpk.polska.poludniowozachodnia
https://www.linkedin.com/in/hpk-polska-poludniowo-zachodnia/

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.