Trwa kampania informacyjna Krajowego Punktu Kontaktowego pn. „Zostań ekspertem KE”.
Problemy globalne, z którymi zmagamy się we współczesnym świecie, wymagają rozwiązań łączących wiele różnych perspektyw. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebujemy wszechstronnych ekspertów, z wrażliwością międzykulturową i ponadprzeciętnymi umiejętnościami komunikacji i współpracy. Bycie ekspertem w społeczeństwie wiedzy, w którym podróże międzynarodowe są łatwo dostępne, a informacje rozprzestrzeniają się błyskawicznie, nie tylko otwiera drzwi do możliwości zawodowych, ale także przyczynia się do rozwoju społecznego i technologicznego. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu można aktywnie uczestniczyć w dyskusjach na temat ważnych kwestii społecznych, naukowych i technologicznych, a dzięki temu – mieć realny wpływ na kształtowanie przyszłości.
Program Ramowy Horyzont Europa, który finansuje innowacje i badania naukowe, stwarza możliwości wszechstronnego rozwoju ekspertów. Odgrywają oni kluczową rolę w wyznaczaniu kierunków badań oraz w ocenie projektów, co pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie unijnych środków finansowych przeznaczonych na badania. Mają też możliwość współpracy z innymi specjalistami z całej Europy, co prowadzi do wymiany poglądów i powstawania innowacyjnych rozwiązań na skalę międzynarodową. Być ekspertem w społeczeństwie wiedzy oznacza być częścią globalnej sieci profesjonalistów, którzy razem dążą do osiągnięcia wspólnych celów. Program Horyzont Europa umożliwia ekspertom nawiązywanie kontaktów z partnerami z różnych krajów i sektorów, co może prowadzić do powstania innowacyjnych projektów o znaczącym wpływie na społeczeństwo i gospodarkę.
Bycie ekspertem to także szansa na ciągły rozwój osobisty i zawodowy. Program Horyzont Europa wspiera ekspertów pełniących w nim dwojaką rolę. Z jednej strony są to wybitne jednostki tworzące nowatorskie projekty badawcze, z drugiej – eksperci oceniający czy dany projekt rzeczywiście przyczyni się do realizacji celów Unii Europejskiej.
Każdy, kto ma specjalistyczną wiedzę w dziedzinie objętej programem, może znaleźć rolę dla siebie. Można zarówno pisać wnioski projektowe i realizować badania, jak też stać się ekspertem‑ewaluatorem oceniającym wnioski innych naukowców. Niezależnie jednak od tego, w którym procesie będą uczestniczyć, eksperci zwiększają prawdopodobieństwo możliwości wywierania wpływu na kierunki badań w Europie, mogą poszerzać swoje umiejętności, zdobywać nową wiedzę i być na bieżąco z najnowszymi trendami w swojej dziedzinie.
Z tego powodu gorąco zachęcamy, aby rejestrować się w bazie ekspertów Komisji Europejskiej i poszukiwać możliwości finansowania nowatorskich pomysłów w ramach Horyzontu Europa.
Więcej o tym, jak zostać ekspertem, można przeczytać tutaj