Już 23 kwietnia 2024 r. zapraszamy do Olsztyna na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, gdzie odbędzie się Dzień Informacyjny HE, podczas którego eksperci Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Północna (HPK PP) oraz zaproszeni goście opowiedzą o tym, jak pokierować swoją karierą naukową i wykorzystać możliwości, jakie daje, największy w świecie, program UE finansujący badania i innowacje – Horyzont Europa.
Będzie to spotkanie stacjonarne z ekspertami HPK Polska Północna oraz Krajowego Punktu Kontaktowego, a także osobami realizującymi z powodzeniem granty z Horyzontu Europa – mówi Agnieszka Murzec-Wojnar z olsztyńskiego biura HPK PP. Podczas Dnia Informacyjnego zaprezentowane zostaną możliwości, jakie daje Horyzont Europa w zakresie rozwoju kariery naukowej, w tym poprzez nabycie statusu eksperta KE oraz jak wykorzystać potencjał Wideningu.
Jedną z prelegentek podczas Dnia Informacyjnego będzie prof. Danuta Kruk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która jako jedna z nielicznych kobiet w Polsce zajmuje się fizyką kwantową. Jej badania są interdyscyplinarne – obejmują dziedziny fizyki, biologii i chemii. Ta wybitna badaczka jest cenioną ekspertką i zdobywczynią licznych grantów, m.in. z programu H2020, Horyzont Europa, COST i NCN. W 2016 roku została laureatką regionalnego plebiscytu „Kobieta sukcesu Warmii i Mazur”, a w 2017 r. była finalistką prestiżowego konkursu naukowego „Radar Innowacyjności”, ogłoszonego przez Komisję Europejską. Spotkanie z prof. Danutą Kruk z pewnością będzie źródłem wiedzy i inspiracji dla osób szukających swojego sposobu na sukces w aplikowaniu o granty w ramach Horyzontu Europa.
Wydarzenie odbędzie się w ramach kampanii informacyjnej „Regiony na Horyzoncie” prowadzonej przez Krajowy Punkt Kontaktowy w NCBR od marca br.
Makroregion Polska Północna w liczbach – udział w Horyzoncie Europa
Podmioty reprezentujące makroregion Polski Północnej, obejmujący województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie oraz kujawsko-pomorskie, realizują na razie w ramach programu Horyzont Europa 122 projekty na łączną kwotę dofinansowania netto blisko 39 mln euro, co stanowi 8% całkowitego dofinansowania netto przypadającego na wszystkie makroregiony w Polsce.
W gronie najbardziej aktywnych uczestników programu Horyzont Europa z makroregionu Polski Północnej znajdują się: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański. Toruński uniwersytet wiedzie prym zarówno pod względem łącznego dofinansowania netto, jak i liczby realizowanych projektów, w tym koordynuje 3 projekty.
Aż 81% (99 ze 122) wszystkich projektów makroregionu Polski Północnej i ponad 59% (23 mln na 38,56 mln euro) wartości wszystkich projektów opisywanego makroregionu, o łącznym dofinansowaniu 23 mln euro, realizowanych jest w ramach drugiego filaru programu HE. Pod względem wartości dofinansowania projekty dotyczą głównie obszaru klastra 4 – Digital, Industry and Space (łącznie 10 mln euro) oraz klastra 6 – Food, Bioeconomy Natural Resources, Agriculture and Environment (łącznie 8 mln euro).
Organizacje z makroregionu Polski Północnej skupiają swoją aktywność również w obszarze Excellent Science. Na podnoszenie jakości prowadzonych badań oraz rozwój indywidualnych karier naukowców instytucje otrzymały łącznie 7,6 mln euro. Dużym powodzeniem cieszą się również działania podejmowane w ramach Działań Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA) – łącznie 32 uczestnictwa w 19 projektach o wartości 3,7 mln euro. Doskonałość naukowa wzmacniana jest dzięki uczestnictwu (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) w 2 grantach Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) – 3,1 mln euro dofinansowania netto.
Zróżnicowanie uczestników HE
W projektach Horyzontu Europa mogą brać udział różne typy instytucji. W makroregionie Polski Północnej widać wyraźnie zaangażowanie nie tylko przedstawicieli sektora publicznego i instytucji badawczych, ale również przedsiębiorstw – co z pewnością wzmacnia współpracę i buduje kapitał społeczny regionu. Największy udział odnotowują instytucje zaliczane do sektora szkolnictwa wyższego (prawie 40%), natomiast więcej niż co czwarta instytucja (27,8%) reprezentuje sektor małych i średnich przedsiębiorstw (sektor prywatny oznaczony w bazie Komisji Europejskiej jako SME).
Przedstawiciele makroregionu Polski Północnej uczestniczą także w misjach UE, które skupiają się na ambitnych celach służących osiągnięciu wspólnych europejskich korzyści, stawiających czoła europejskim wyzwaniom: Cancer, CIT – Climate-Neutral and Smart Cities, Ocean – Restore our Ocean and Waters oraz Soil – A Soil Deal for Europe. W ramach misji podmioty z regionu Polski Północnej uczestniczą w 9 projektach o łącznym dofinansowaniu blisko 2 mln euro.
Wspomnieć również należy, że na etapie przygotowywania są obecnie kolejne umowy na dofinansowanie projektów Horyzontu Europa w łącznej kwocie 3 271 204 euro, z czego 2 124 276 euro przypada na województwo pomorskie, 1 131 926 euro na warmińsko-mazurskie, a 15 001 euro na kujawsko-pomorskie.
Zapraszamy do kontaktu z HPK Polska Północna:
Politechnika Gdańska ul. G. Narutowicza 11/12 Tel.: 58 347 24 12; 58 348 64 47; | Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie ul. Prawocheńskiego 3 Tel.: 89 523 34 67 |
Czytaj więcej:
https://www.gov.pl/web/hpk-polska-polnocna
https://www.facebook.com/HPKPolskaPolnocna
https://www.linkedin.com/in/hpk-polska-p%C3%B3%C5%82nocna-b14863254/