Z przyjemnością informujemy, że Grupa Kapitałowa Orlen dołączyła do Bio-based Industries Consortium (BIC), stając się drugim dużym przedsiębiorstwem po Grupie Synthos, reprezentującym Polskę w BIC.
Bio-based Industries Consortium to organizacja non-profit założona w Brukseli w 2013 r. w celu reprezentowania sektora prywatnego w partnerstwie publiczno-prywatnym, skupiającym się na wzmacnianiu sektora bioprzemysłu w Europie. Członkowie branżowi BIC reprezentują pełen łańcuch wartości w przemyśle opartym na surowcach pochodzenia biologicznego – od produkcji podstawowej aż po rynek. W konsorcjum znajdują się przedstawiciele wielu sektorów, w tym rolnictwa i sektora rolno-spożywczego, akwakultury, sektora chemicznego, leśnego i papierniczego a także związanego z przetwarzaniem odpadów. Członkami stowarzyszonymi BIC są m.in. organizacje badawcze.
W latach 2014-2020 partnerstwo BIC z Komisją Europejską było znane jako Bio-Based Industries Joint Undertaking (BBI JU), a jego całkowity budżet wynosił 3,7 miliarda euro. Przedsięwzięcie BBI powstało w ramach programu Horyzont 2020, jako jeden z filarów unijnej strategii biogospodarki (2012). Kontynuatorem BBI JU jest Circular Bio-based Europe Joined Undertaking (CBE JU) z budżetem 2 mld euro. Więcej o aktualnych konkursach CBE JU – tutaj.
BIC jest także członkiem-założycielem Europejskiego Sojuszu na rzecz Biogospodarki (EUBA). EUBA to sojusz międzysektorowy, którego celem jest włączenie i wykorzystanie potencjału biogospodarki w Europie. EUBA koncentruje się na propagowaniu korzystnej i spójnej polityki i ram inwestycyjnych w celu zbudowania konkurencyjnej, dynamicznej i zrównoważonej biogospodarki w Europie.