Z przyjemnością prezentujemy Państwu nową publikację Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE pt. „Różnorodność a innowacyjność – zespoły badawcze i projektowe w Horyzoncie Europa”.
Jest to broszura pokazująca związek pomiędzy różnorodnością w organizacjach i zespołach a innowacyjnością w realizacji projektów. Wyniki prezentowanych w niej badań wskazują na to, że różnorodność zespołów, m.in. pod względem płci i wieku, może przyczyniać się do generowania większej liczby innowacyjnych pomysłów i bardziej kreatywnych sposobów ich realizacji. Z tego powodu warto docenić korzyści płynące z różnorodności, zwłaszcza w kontekście pozyskiwania środków z Programu Ramowego UE Horyzont Europa, w którym zwraca się uwagę na przestrzeganie w realizowanych projektach zasad równościowych i polityk antydyskryminacyjnych.
Warto dostrzec, że oprócz związanych z tym obowiązków, takich jak wdrażanie strategii antydyskryminacyjnych i Planów Równości Płci, różnorodność może stanowić wartość dodaną nie tylko w projektach, ale także w tworzeniu przyjaznych i sprzyjających kreatywności miejsc pracy. Różnorodne wewnętrznie zespoły stanowią też istotny potencjał do wykorzystania w związku z transformacją ekologiczną i cyfrową oraz wyzwaniami demograficznymi.
W naszej publikacji znajdą Państwo odpowiedzi na pytania:
- Dlaczego różnorodne zespoły mają bardziej kreatywne pomysły?
- Czy różnorodne zespoły podejmują lepsze decyzje?
- Z jakich powodów różnorodne zespoły mogą być lepsze w realizacji innowacyjnych pomysłów?
- Jak wykorzystywać potencjał różnorodnych zespołów?
- Jak można uwzględniać różnorodność w projektach B+R?
Przekazujemy w Państwa ręce tę broszurę z nadzieją, że przyczyni się ona do zwrócenia Państwa uwagi na kwestie zarządzania różnorodnością w zespołach oraz do skuteczniejszego pozyskiwania środków z programu Horyzont Europa.