Jednym ze strategicznych celów UE jest wzmocnienie konkurencyjności europejskiej gospodarki poprzez zieloną oraz cyfrową transformację. Chcąc wspomóc działania będące odpowiedzią na te wyzwania, 22 czerwca 2023 r. Komisja Europejska wyszła z nową inicjatywą pod nazwą STEP (Strategic Technologies for Europe Platform).
Zadaniem STEP ma być dodatkowe wzmocnienie istniejących już instrumentów pomocy finansowej na tworzenie i rozwój inwestycji. STEP ma także pozwolić na skierowanie finansowania na te obszary, które stanowić mogą o przewadze technologicznej Europy i przyczynią się do rozwoju inwestycji na obszarze Jednolitego Rynku.
STEP działać ma w oparciu o takie programy jak: InvestEU, Fundusz Innowacji, Horyzont Europa, EU4Health, Digital Europe, Europejski Fundusz Obronny, Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności oraz fundusze spójności.
Komisja proponuje przeznaczenie na poszczególne programy dodatkowych 10 mld euro. Z tej puli 500 mln euro ma zostać przekazane na Horyzont Europa.
STEP koncentrować się będzie na trzech głównych obszarach, których rozwój ma przyśpieszyć, wzmacniając zdolności produkcyjne w zakresie rozwijanych w nich krytycznych technologii. Są to:
- Technologie cyfrowe, np. mikroelektronika, kwantowe przetwarzanie danych, chmury obliczeniowe, przetwarzanie brzegowe, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, robotyka, 5G i zaawansowane technologie łączności, wirtualna rzeczywistość, technologie cyfrowe w obszarze obronności i zastosowania w lotnictwie;
- Eko-technologie, np. energia odnawialna; magazynowanie energii elektrycznej i ciepła; pompy ciepła; paliwa odnawialne; paliwa alternatywne; elektrolizery; technologie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla; efektywność energetyczna; technologie wodorowe; technologie oczyszczania i odsalania wody; nanomateriały i in. materiały zaawansowane; ekologiczne materiały używane w budownictwie; technologie służące bezpiecznemu dla środowiska wydobywaniu i przetwarzaniu surowców;
- Biotechnologie, w tym biomolekuły i ich zastosowania, farmaceutyki, technologie medyczne, biotechnologie w rolnictwie, bioprodukcja.
STEP ma ponadto pomóc w zabezpieczeniu i wzmocnieniu łańcuchów wartości, stymulować inwestycje w kluczowe surowce oraz zmniejszyć deficyt know-how i siły roboczej w tych sektorach.
Zanim STEP zostanie wprowadzony w życie musi jeszcze uzyskać formalną aprobatę Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej.
Więcej informacji w komunikacie Komisji Europejskiej.