27-28 października 2022 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Horyzont Innowacji. Jubileusz 15-lecia NCBR”, podczas której świętowaliśmy i podsumowaliśmy 15 lat działalności Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, którego częścią jest Krajowy Punkt Kontaktowy do programu Horyzont Europa. Konferencja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz była współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich.
Pierwszy dzień konferencji został podzielony na dwie sceny – krajową oraz międzynarodową. Na tej pierwszej polscy eksperci, reprezentujący różne branże, dzielili się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami, a także wiedzą o tym, co przyniesie nam przyszłość. Na scenie międzynarodowej nie zabrakło dyskusji o Horyzoncie Europa, choć zakres naszych dociekań był znacznie szerszy.
EU Innovation Agenda
Część międzynarodową konferencji rozpoczęło wystąpienie Agnieszki Ratajczak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej (BWM). Przypomniała w nim, że NCBR został utworzony w celu łączenia świata nauki z biznesem oraz, że Centrum od swojego powstania aktywnie działa na rzecz poprawy poziomu innowacyjności w Polsce. W ramach działań kierowanego przez dyrektor Ratajczak biura mamy do czynienia z synergiczną działalnością Działu Krajowego Punktu Kontaktowego, odpowiadającego za program Horyzont Europa, Działu Współpracy Międzynarodowej oraz Biura NCBR w Brukseli. Przedstawiciele każdej z tych trzech części składowych BWM zaprezentowali działalność swoich działów i odniesione sukcesy.
Dyskusję na temat Nowego Planu na Rzecz Innowacji UE, przyjętego przez Komisję Europejską w lipcu 2022, poprowadziła dyrektor biura NCBR w Brukseli, Ewa Kocińska-Lange. Inicjatywa ta ma na celu budowanie wspólnego europejskiego ekosystemu w zakresie innowacji, sprawienie, żeby Europa stała się domem dla technologii „deep tech”, a także, zmniejszenie luki pomiędzy regionami europejskimi w zakresie innowacji. Od Anny Panagopoulou, dyrektor w DG Research & Innovation w Komisji Europejskiej dowiedzieliśmy się więcej o takich działaniach planowanych w ramach tej inicjatywy, jak powstawanie dolin innowacji, wspieranie talentów czy poprawa dostępu do finansowania. Dzięki obecności dyrektora Mateusza Gaczyńskiego z Ministerstwa Edukacji i Nauki poznaliśmy także polską perspektywę i dowiedzieliśmy się o znaczeniu podejścia międzysektorowego i roli synergii. Paneliści zgodzili się, że świadomość celu, jaki przyświeca udzielaniu wsparcia innowatorom jest bardzo ważna. To działania, które mają istotne znaczenie dla rozwoju kraju i regionu.
Kolejny panel dotyczył wagi projektów międzynarodowych. Przewrotny tytuł „czy warto brać w nich udział?” nie zmylił uczestników dyskusji, którzy zgodnie stwierdzili, że odpowiedź może być tylko jedna: „tak!”. W rozmowie prowadzonej przez dyrektor Działu Krajowego Punktu Kontaktowego Magdalenę Bem-Andrzejewską przedstawiciele instytucji międzynarodowych, uczelni, instytutów czy przedsiębiorstw przedstawili swój punkt widzenia na współpracę międzynarodową. Zdecydowanie wskazali, że poszerza ona możliwości, zwiększa dostęp do nowych rynków i pomysłów, wzmacnia portfolio i możliwość tworzenia zupełnie nowych rozwiązań dotychczasowych problemów. Mimo że w zarządzaniu międzynarodowymi zespołami można dostrzec wyzwania, to jednak przeważają pozytywy. Współpraca międzynarodowa to konieczność, a NCBR i Krajowy Punkt Kontaktowy mogą pomóc w zrobieniu kolejnych kroków ku tej współpracy.
Poza kontekstem europejskim
Następny panel koncentrował się na korzyściach płynących ze współpracy międzynarodowej. Jego uczestnicy wskazywali na to, że pozwala ona na korzystanie z komplementarnych kompetencji partnerów, pokonywanie własnych ograniczeń i poznawanie siebie, co umożliwia zbliżenie państw i społeczeństw oraz rozwój współpracy wielostronnej. Nakreślono także katalog możliwości w zakresie takiej współpracy, oferowany przez NCBR.
.
Kolejny panel pozwolił nam wyjść poza kontekst europejski i dotrzeć do USA, a konkretniej – do Nevady. Dowiedzieliśmy się o współpracy PL-USA w zakresie wspierania przedsiębiorczości i rozwoju polskich biznesów na tamtejszym rynku. Zaangażowanie środowiska akademickiego, administracji i przedsiębiorstw pozwoliło stworzyć cieszący się dużym zainteresowaniem program. Trzymamy kciuki, żeby był on dla polskich przedsiębiorców dobrym startem i krokiem milowym w ich rozwoju.
.
Podczas ostatniej rozmowy panelowej wysłuchaliśmy opinii przedsiębiorców na temat sposobów rozwoju ich firm. Według nich, do sukcesu międzynarodowego przedsiębiorstwa przyczyniają się: współpraca z podobnie myślącymi osobami, wytrwałość i elastyczność w działaniu, a także korzystanie z doradztwa bardziej doświadczonych przedsiębiorców i konsultantów (mentoringu).
.
.
Więcej na temat konferencjiCZYTAJ TAKŻE: Porozmawiajmy o Horyzoncie Europa na jubileuszowej konferencji NCBR