Czy w Twojej pracy jest realizowany Plan Równości Płci (Gender Equality Plan – GEP)? Czy Twoja organizacja ma taki plan? Teraz masz szansę podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat wdrażania GEP w krótkiej ankiecie. Możesz ją wypełnić do 30 września!
Ankieta jest częścią badania zleconego przez Dyrekcję Generalną ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej zatytułowanego „Pilot assessment activities for the European knowledge and support facility on Gender Equality Plans in research and innovation organisations”. Projekt jest realizowany przez konsorcjum Ecorys, Visionary Analytics i EFIS Center i ma na celu identyfikację i analizę ostatnich zmian w polityce dotyczącej planów równouprawnienia płci w organizacjach badawczo-innowacyjnych na poziomie UE, krajowym i instytucjonalnym.
Organizatorzy badania proszą o podzielenie się spostrzeżeniami na temat opracowywania i wdrażania Planu Równości Płci (GEP) w Twojej organizacji. GEP lub odpowiednik to zestaw zobowiązań i działań, których celem jest promowanie równości płci w organizacji poprzez zmiany instytucjonalne i kulturowe. GEP powinien być stworzony specjalnie dla misji, historii i kontekstu organizacji. GEP może również ujawnić, w jaki sposób nierówność płci współdziała z innymi formami dyskryminacji oraz jaką politykę i praktyki stosuje organizacja w celu rozwiązania tych problemów.
Wypełnij ankietęAnkieta jest skierowana w szczególności do pracowników publicznych i prywatnych instytucji szkolnictwa wyższego, innych organizacji prowadzących badania, publicznych organizacji finansujących badania naukowe, a także władz krajowych/regionalnych, w tym ministerstw. Wyniki ankiety mają przynieść informację na temat tego, w jaki sposób instytucje wdrażają plany na rzecz równości płci, jakich wyników i skutków oczekuje się na poziomie instytucjonalnym, krajowym i unijnym w zakresie równości płci w badaniach naukowych i innowacji, a także jaki wpływ może to mieć na jakość i wydajność badań i innowacji. Ponadto zgromadzone dane pomogą określić wpływ istniejących krajowych i unijnych polityk i programów wspierających wdrażanie planu na rzecz równości płci na organizacje na poziomie instytucjonalnym i szerzej na równouprawnienie płci w badaniach naukowych i innowacji w całej Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA).
Ankieta jest otwarta do 30 września 2022 r.
CZYTAJ TAKŻE: Równość płci w programie Horyzont Europa