ClimAccelerator to globalny program akceleracyjny dający start-upom dostęp do innowacji, katalizowania i skalowania potencjału ich rozwiązań w różnych obszarach dotyczących zapobiegania zmianom klimatycznym. W globalnej społeczności organizatorów EIT Climate-KIC prowadzi zarówno tematyczne, jak i terytorialne programy akceleracyjne. Programy wykraczają poza granice Europy, budując pomost między światowymi ekspertami branżowymi a systemami, które otwierają nowe możliwości w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla.
ClimAccelerator działa jak platforma łącząca firmy rozwijające przełomowe, sprawdzone technologie o pozytywnym wpływie na klimat z instytucjami partnerskimi w celu współpracy i skalowania w kierunku prawdziwej transformacji przemysłu. Dzięki Europejskiemu Zielonemu Ładowi i Porozumieniu Paryskiemu, poprzez ClimAccelerator EIT Climate-KIC chce uwolnić innowacyjny potencjał start-upów, aby ukształtować nową, pozytywną dla klimatu normalność.
Akcelerator EIT Climate-KIC to jedyny unijny program akceleracji biznesu skoncentrowany na komercjalizacji czystych technologii. Dzięki szybkiej edukacji w zakresie przedsiębiorczości, najwyższej klasy narzędziom i technikom oraz intensywnemu coachingowi, EIT Climate-KIC stworzył pierwszą na świecie szkołę biznesową dla przedsiębiorców zajmujących się czystymi technologiami. Start-upy przechodzą solidny, 18-miesięczny program w trzech fazach, aby przekształcić świetne pomysły w wielkie biznesy. Obecnie przyjmowane są zgłoszenia w dwóch niezależnych konkursach ClimAccelerator:
- Carbon Removal ClimAccelerator
Program dedykowany wyłącznie rozwiązaniom z obszaru CDR – skupionym na naturalnych oraz technologicznych metodach usuwania CO2 z atmosfery. Zgłoszenia przyjmowane są do 5 września 2022 r.
- New Built Environment Circular ClimAccelerator
Program skoncentrowany jest na innowacjach w gospodarce o obiegu zamkniętym. Poszukiwane są rozwiązania od pierwotnej przyczyny i zapobiegania powstawaniu odpadów do radzenia sobie z konstrukcjami, produktami i materiałami po ich wykorzystaniu. Program wesprze innowacje, które integrują podejście do obiegu zamkniętego i wskaźniki śladu środowiskowego (np. zużycie wody, użytkowanie gruntów, utrata różnorodności biologicznej, zanieczyszczenie chemiczne, zapotrzebowanie na energię, emisje CO2), aby zmniejszyć presję na biofizyczne ograniczenia Ziemi, a także promować cyrkulację przemiany społeczno-gospodarcze. Zgłoszenia przyjmowane są do 19 września 2022.