14 lipca br. została opublikowana nowa, pogłębiona analiza wszystkich projektów badawczych sfinansowanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC) w ramach programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020. Publikacja pn. „Mapping of ERC Frontier Research” ukazuje bogatą różnorodność dofinansowanych badań, nowe obszary nauki, nowe metody badawcze i interdyscyplinarne powiązania pomiędzy problemami badawczymi, którymi zajmują się beneficjenci ERC, a także geograficzne rozmieszczenie projektów w Europie.
Przeprowadzona analiza wykazała, że duża część badań wspieranych przez Radę dotyczy kluczowych wyzwań globalnych, które przyczyniają się do realizacji obecnych celów polityki UE w dziedzinie zmiany klimatu, zdrowia i transformacji cyfrowej. Spośród analizowanych projektów ERC, aż 34% dotyczyło polityki zdrowotnej, w tym badań nad nowotworami, mózgiem i ludzkim umysłem. Jeden na dziesięć projektów odnosił się do zagadnień związanych z transformacją cyfrową, w tym nad sztuczną inteligencją, natomiast 14% projektów ma znaczenie dla polityki klimatycznej i rozwiązań ekologicznych.
W latach 2014–2020 ERC sfinansowała łącznie 6707 projektów badawczych o wartości 13,3 mld euro.
Wyniki analizy zawierają również szereg interesujących obserwacji dotyczących rozmieszczenia projektów finansowanych przez Radę wśród państw członkowskich UE i krajów stowarzyszonych. Dla przykładu, w Polsce aż 31% wszystkich projektów dofinansowanych przez ERC dotyczyło informatyki.