Islandia i Norwegia formalnie przystąpiły do programu Horyzont Europa, co umożliwia podmiotom z tych dwóch krajów udział w europejskim programie na rzecz badań i innowacji na takich samych warunkach, jak podmioty z państw członkowskich UE.
Wspólny Komitet Europejskiego Obszaru Gospodarczego, złożony z przedstawicieli Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i UE przyjął 24 września 2021 r. odpowiednią decyzję dotyczącą Islandii i Norwegii, co oznacza, że są one pierwszymi krajami formalnie stowarzyszonymi z programem Horyzont Europa.
Oznacza to kontynuację i pogłębienie współpracy w dziedzinie nauki, badań i innowacji, skupiającej się na wspólnych priorytetach: zielonej i cyfrowej transformacji, zdrowiu publicznym i podniesieniu konkurencyjności Europy w globalnym krajobrazie. Wspólne wysiłki będą miały na celu rozwiązanie problemów środowiskowych w Arktyce, opracowanie technologii wychwytywania wodoru i dwutlenku węgla, zwiększenie innowacyjności opartej na danych i nie tylko. Tak wczesne stowarzyszenie umożliwia również partnerom zaangażowanie się od samego początku w partnerstwa europejskie.
Stowarzyszenie wspiera europejską strategię dotyczącą międzynarodowej współpracy i potwierdza zaangażowanie Europy na rzecz globalnej otwartości, łączenia zasobów w celu szybszego postępu naukowego i tworzenia dynamicznych ekosystemów innowacji.
– Serdecznie witam Islandię i Norwegię na pokładzie Horyzontu Europa. Byli jednymi z najlepszych udziałowców w ramach programu Horyzont 2020, wykazując przywództwo w zakresie innowacji i doskonałość w dziedzinach takich jak energia, środowisko, bezpieczeństwo żywności, zdrowie i technologie cyfrowe. Nie mogę się doczekać nowych przełomów i historii sukcesu w nadchodzących latach – powiedziała Mariya Gabriel, unijna komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.
Islandia i Norwegia mają długą historię stowarzyszenia z programami ramowymi UE w zakresie badań i innowacji: dla Norwegii rozpoczęła się ona w 1987 r. , a dla Islandii w 1994 r.
Horyzont Europa, unijny program badań i innowacji (2021-2027) jest jednym z głównych narzędzi realizacji europejskiej strategii współpracy międzynarodowej: globalnego podejścia do badań i innowacji. Jest otwarty dla naukowców i innowatorów z całego świata, którzy są zachęcani do współpracy z partnerami z UE w przygotowywaniu wniosków.
Stowarzyszenie z Horyzontem Europa jest najbliższą formą współpracy z krajami spoza UE, która umożliwia podmiotom z krajów stowarzyszonych udział w działaniach programowych na równych zasadach z podmiotami z krajów UE. Negocjacje trwają z wieloma innymi krajami spoza Wspólnoty, które wyraziły zainteresowanie przyłączeniem się do programu Horyzont Europa, a w nadchodzących tygodniach zostaną ogłoszone kolejne decyzje.
(Źródło: Komisja Europejska)