Komisja Europejska ogłosiła nową inicjatywę: Women TechEU, za pomocą której ma zamiar wspierać kobiety prowadzące start-upy w obszarze deep tech i pomagać ich firmom stawać się czempionami zaawansowanych technologii.
Women TechEU będzie oferować najwyższej klasy coaching i mentoring założycielkom oraz dyrektorkom zarządzającym firmami, a także ukierunkowane finansowanie, aby pomóc im wznieść się na wyższy poziom. Inicjatywa jest finansowana w ramach programu prac European Innovation Ecosystems programu Horyzont Europa.
– Mam nadzieję, że w niedługim czasie w Europie będzie więcej nowych przedsiębiorstw technologicznych kierowanych przez kobiety i więcej kobiet na wyższych stanowiskach technicznych. Poprzez WomenTechEU oferujemy dedykowany program mentorski, który ma pomóc kobietom przełamać bariery osiągania sukcesu – powiedziała Mariya Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży.
Z tej okazji komisarz Gabriel wystosowała zaproszenie do mentorów, którzy zapewnią coaching i mentoring przedsiębiorczyniom wybranym w ramach programu Women TechEU. Zaproszenie jest częścią programu Women Leadership Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC). Komisja poszukuje kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych, doświadczonych przedsiębiorców, inwestorów, ekspertów technicznych, badaczy i innowatorów.
Program pilotażowy zostanie uruchomiony podczas Europejskich Dni Badań i Innowacji (23-24 czerwca 2021 r.). Wesprze on pierwszą grupę maksymalnie 50 właścicielek/dyrektorek obiecujących start-upów zajmujących się zaawansowanymi technologiami z państw członkowskich UE i krajów stowarzyszonych.
Technologia Deep Tech stanowi ponad jedną czwartą ekosystemu start-upów w Europie, a europejskie firmy zajmujące się zaawansowanymi technologiami są obecnie wyceniane łącznie na 700 miliardów euro i kwota ta wciąż rośnie. Jednak kobiety są nadal w znacznym stopniu niedostatecznie reprezentowane w tej branży.
Oparte na innowacjach w inżynierii i postępach w nauce, start-upy zajmujące się zaawansowanymi technologiami mają zwykle dłuższe cykle badawczo-rozwojowe, a ich budowa często wymaga więcej czasu i kapitału niż w przypadku innych start-upów. Większość może ponieść porażkę w pierwszych latach, jeśli nie otrzyma odpowiedniego wsparcia i inwestycji na wczesnym etapie.
Kobiety pracujące w sektorze zaawansowanych technologii często borykają się z dodatkową przeszkodą w postaci uprzedzeń i stereotypów związanych z płcią. Stworzenie Unii Równości (Union of Equality), która promuje równość płci we wszystkich sferach życia, jest jednym z głównych priorytetów Komisji Europejskiej. Komisja współpracuje z państwami członkowskimi i krajami stowarzyszonymi, aby promować przywództwo kobiet i niwelować różnice między płciami w obszarach technologii i innowacji.