Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) oraz Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) podpisały porozumienie w celu zacieśnienia współpracy na rzecz europejskich innowatorów. Umożliwi to innowacyjnym MŚP i przedsiębiorstwom typu start-up, instytucjom szkolnictwa wyższego i organizacjom badawczym uzyskanie wysokiej jakości usług wsparcia w celu szybszego wdrażania i zwiększania skali innowacji.
– Europa musi współpracować, aby konkurować globalnie w zakresie innowacji. Porozumienie pokazuje, że jesteśmy gotowi to zrobić. Nowa inicjatywa – Europejska Rada ds. Innowacji – łączy siły z istniejącym już organem – Europejskim Instytutem Innowacji i Technologii. Obie organizacje przyczynią się do przyspieszenia przejścia na zieloną i cyfrową gospodarkę, a także do tworzenia miejsc pracy i możliwości dla wszystkich utalentowanych innowatorów w całej Europie – powiedziała Mariya Gabriel, komisarz ds. Innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży
Umowa ta wzmocni wsparcie rozwoju, jakie EIC i EIT już zapewniają tysiącom innowacyjnych przedsiębiorstw typu start-up i MŚP oraz zapewni wzajemny dostęp do usług doradczych i sieci. W szczególności działania te mają dotyczyć innowatorek i innowatorów z mniej reprezentowanych regionów.
Celem EIC i EIT jest również wymiana danych i informacji na temat innowacyjnych start-upów i MŚP, które wspierają, w tym pomiarów osiągniętych skutków.
Aby osiągnąć te cele, Rada Doradcza EIC i Rada Zarządzająca EIT ustanowią stałą współpracę strukturalną w ramach wspólnej grupy roboczej, regularnych przeglądów i wspólnych działań komunikacyjnych. Będzie to wspierane przez odpowiednie agencje wdrażające i służby Komisji.
Porozumienie jest następstwem podpisania we wrześniu 2020 r. listu intencyjnego między EIC a trzema Wspólnotami Wiedzy i Innowacji EIT (KIC): EIT Climate-KIC, EIT Digital and EIT InnoEnergy, a także zestawu działań pilotażowych między EIC a KIC-ami.