PROGRAMÓW BADAWCZYCH UE
FET
Przyszłe i powstające technologie – FET
Kalendarz FET
<< Lis 2019 >>
pwścpsn
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Przyszłe i powstające technologie (Future and Emerging Technologies – FET)

Obszar Przyszłe i powstające technologie stworzony został w celu poszukiwania nowych możliwości rozwoju technologicznego. Ma pomóc Europie objąć rolę lidera w rozwijaniu tych technologii, co w konsekwencji przyczyni się do rozwoju gospodarczego i zwiększenia konkurencyjności na najbliższe dziesięciolecia.

FET to część programu Horyzont 2020, która służy do finansowania interdyscyplinarnych projektów, które odniosą najlepszy skutek łącząc potencjał z różnych dziedzin nauki (fizyki, informatyki, biologii, nauki o środowisku, naukach społecznych, humanistycznych i innych) oraz różnych dyscyplin zaawansowanej inżynierii, tak by badane rozwiązania można było wdrożyć i stworzyć zupełnie nowe technologie. FET stanowi więc uzupełnienie dla grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) skierowanych do indywidualnych naukowców.

FET podzielony jest na trzy części:

  • FET Open – konkursy na nowe idee w zakresie nowych technologii. Seria tych konkursów stworzyć ma zróżnicowane portfolio projektów badawczych, które pozwoli na rozpoznanie możliwości rozwoju nowych technologii, powstających dzięki niekonwencjonalnym konsorcjom, badaniom i innowacjom. Budżet FET-Open stanowi 40% całego budżetu FET w Horyzoncie 2020.
  •  FET Proactive – stanowi wsparcie dla nowych tematów społeczności badawczych. Schemat służy do finansowania grup tematycznych, które wykazują potencjał stworzenia masy krytycznej projektów, które wspólnie pozwolą na rozpoznanie tych tematów i przyczynią się do rozbudowy europejskiej bazy wiedzy i doskonałości. Innymi słowy, ta część FET wspiera finansowo nowe tematy i pozwala na ich konsolidację, tak by umożliwić ich wdrożenie w przemyśle i w społeczeństwie. W ramach konkursów proactive umieszczono trzy podtematy, wyłonione po konsultacjach społecznych oraz czwarty podtemat, który stanowi narzędzie do wdrażania strategii HPC (HPC Public-Private Partnership, w ramach ETPHPC2).

Global Systems Science – zmiany klimatu, kryzys finansowy, globalne epidemie, procesy urbanizacyjne, migracje; jest to podtemat interdyscyplinarny o silnym wpływie na politykę UE i społeczeństwo.

Knowing, doing and being: cognition beyond problem solving – związany z nauką o wiedzy, kwestiami kognitywnymi. Temat ten ma stymulować nowe, interdyscyplinarne konfiguracje projektowe by wspierać dziedziny takie jak robotyka, nowe materiały i CPS.

Quantum Simulation- to schemat dotyczący technologi kwantowych ich zastosowania do rozwiązywania problemów o skali globalnej.

Towards exascale high-performance computing – inicjatywa mająca na celu osiągnięcie najlepszych na świecie wyników w zakresie mocy obliczeniowych (w zakresie platform, technologii i aplikacji).

  •  FET Flagships – schemat, za pomocą którego wspierane są ambitne, wielkoskalowe badania, które mają na celu rozwiązanie interdyscyplinarnych wyzwać naukowo-technologicznych. Działania w ramach tego schematu muszą być związane z agendami europejskimi i narodowymi. Wyniki tych projektów powinny stanowić bazę dla innowacji i rozwoju gospodarczego w wielu obszarach. Schemat podzielony jest na 2 podtematy (konkursy H2020-FETFLAG):

Graphene – badania w zakresie grafenu i wdrażania tego materiału w przemyśle

Human Brain Project – projekty związane z poznawaniem ludzkiego mózgu, w celu stworzenia nowych narzędzi diagnostycznych i sposobów leczenia chorób mózgu. Projekty dotyczą również prób stworzenia sztucznej inteligencji dzięki poznawaniu zasad działania mózgu.


Podziel się tą wiadomością z innymi:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Kontakt
22-828-74-83 wew. 03
Bazy partnerów