PROGRAMÓW BADAWCZYCH UE
Infrastruktura badawcza
Europejska infrastruktura badawcza, w tym e-infrastruktury
Kalendarz: Infrastruktura
<< Sie 2019 >>
pwścpsn
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

INFRASTRUKTURA BADAWCZA

Infrastruktura badawcza to różnego typu laboratoria, obserwatoria, banki danych, specjalistyczne archiwa, biblioteki lub zbiory, statki i samoloty badawcze, a także infrastruktura informatyczna (e-infrastruktura). Budowa i działanie infrastruktur to przedsięwzięcia kosztowne, a prace nad ich powstaniem wymagają szerokiej wiedzy specjalistycznej. Dlatego też granty Horyzontu 2020 służyć mają rozwojowi i jak najlepszemu wykorzystaniu infrastruktur badawczych w Europie, m.in. budowie nowych infrastruktur o ogólnoeuropejskim znaczeniu, służących wszystkim dziedzinom nauki i techniki.

Specjalne granty – Działania integracyjne – zapewniają bezpłatny dostęp naukowców do najlepszych europejskich infrastruktur.

W Programie Horyzont 2020 na rzecz infrastruktur badawczych przeznaczono 2,488 mln € . Konkursy przewidziane w Programie Pracy na lata 2016-2017 zostały już zamknięte, a nowe będą ogłoszone w grudniu 2017 r. Program Pracy na lata 2018-2019 – w wersji roboczej – przewiduje konkursy na następujące typy projektów:

I. Development and long-term sustainability of new pan-European research infrastructures

II. Interoperability and European Open Science Cloud

III. Integrating and opening research infrastructures of European interest

IV. European Data Infrastructure

V. Demonstrating the role of Research Infrastructures in the translation of Open Science into Open Innovation
VI. Support to policy and international cooperation

 

Projekty wymienione w punkcie III to Działania integracyjne (Integrating Activities) zapewniające naukowcom – także pracownikom zakładów przemysłowych, w tym MŚP – możliwość bezpłatnego dostępu do infrastruktur – przeprowadzenia badań w najlepszych europejskich ośrodkach, z wykorzystaniem najlepszej aparatury, a także dostęp do specjalistycznych zbiorów. Fundusze projektów pozwalają na pokrycie kosztów nie tylko badań, ale także podróży i pobytu (do 3 miesięcy). Warunkiem jest wyjazd do innego kraju niż kraj aktualnego pobytu. Jednak wyjazd nie zawsze jest konieczny: można wysłać próbki do laboratorium lub otrzymać materiał referencyjny. Możliwe jest też pokrycie kosztów elektronicznego dostępu do zasobów.

Szybkie znalezienie infrastruktur oferujących możliwość bezpłatnego wykonania badań umożliwia projekt RICH. Wyszukiwarka jest dostępna na stronie projektu. Znaleźć tam można adresy stron internetowych poszczególnych infrastruktur.
Projekt RICH

logo_richPartnerami projektu realizowanego w latach 2014-2018 są punkty kontaktowe infrastruktury badawczej z większości krajów członkowskich i stowarzyszonych oraz wielu krajów trzecich. Projekt ma za zadanie promowanie Programu „Infrastruktury badawcze”. Na stronie internetowej projektu znaleźć można kontakty do infrastruktur oferujących – dzięki funduszom projektów typu Integrating Activities – możliwość bezpłatnego wykonania badań.


Podziel się tą wiadomością z innymi:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone
Kontakt
22-828-74-83 wew. 05
Bazy partnerów
Poszukiwanie partnerów: Infrastruktura